سهل‌آبادی: امارات درصدد از بین بردن صادرات سنگ ایران است

سهل‌آبادی: امارات درصدد از بین بردن صادرات سنگ ایران است

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان: اگر بخواهیم صادرکننده باشیم نباید اجازه دهیم دلالان و کشورهایی همچون امارات که برخی از آنها تولیدات داخلی ما را با نرخ های بسیار پایین می خرند به بحث صادرات ما ورود پیدا کنند.

263
0
سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی
سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در همایش «رویکرد صادرات محور صنعت سنگ» که به بهانه نمایشگاه سنگ اصفهان برگزار شد، با اشاره به اینکه سنگ می تواند نقش مهمی در صادرات داشته باشد، اظهار کرد: باید اتحادیه صادراتی سنگ را در استان تجهیز کنیم و در این راستا تمامی اهالی صنعت سنگ اصفهان باید با هماهنگی و همدلی هم در این عرصه وارد شوند.

وی افزود: در این شرایط باید دید تاکنون چه برنامه‌ریزی برای جایگزینی سنگ و نفت داشته‌ایم و آیا قدرت قانونی در سطح عمر پروانه های کاری برای مذاکره با خارجی‌ها داریم؟ آیا عمر کوتاه پروانه های بهره برداری معادن اجازه ورود معدن دار به مقوله صادرات را می دهد؟  در برخی موارد محیط زیست و دیگر ارگان‌های دولتی مشکلاتی را برای معدندار ایجاد می کنند که در برخی موارد مذاکره هم کارساز نیست و برخی معادن از دست صاحبان آن خارج می شوند و تمامی تلاش هایی که صاحب معدن برای صادرات انجام داده است متوقف می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان  تاکید کرد: کشور وارد رکود شدید اقتصادی شده اما با این حال مالیات ها افزایش یافته است و متاسفانه قرار است در سال جاری میزان مالیات اصفهان۳۰ درصد افزایش یابد.

وی افزود: از مجموع سهم ۴۵ صدم درصدی صادرات ایران در دنیا، ۳۸ صدم درصد آن در حوزه نفت و گاز است، با وجودی که سهم صادرات ما تنها ۸ صدم درصد است بازهم برای کارخانجات پروانه صادر می کنیم.

وی ادامه داد: در این شرایط برخی از سنگ‌بری‌های کوچک به مبلغ  ۱۰۰تا ۵۰۰ میلیون تومان به شهرداری اجاره داده شده و که این واحدهای تولیدی که در دست شهرداری ها است با معدن‌دار و سنگ‌بری‌های بزرگ رقابت می‌کنند که این مسئله سبب از بین رفتن بازاربخش خصوصی می‌شود.

سهل آبادی با تاکید بر اینکه امروز اهالی صنعت سنگ باید با هم هماهنگ وارد عرصه صادرات شوند، تصریح کرد: اگر بخواهیم صادرکننده باشیم نباید اجازه دهیم دلالان و کشورهایی همچون امارات که برخی از آنها تولیدات داخلی ما را با نرخ های بسیار پایین می خرند به بحث صادرات ما ورود پیدا کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید اتحادیه صادراتی سنگ را در استان تجهیز کنیم، گفت: بر اساس آمار بیش از ۴۰ درصد شرکت‌های آلمانی علاقه به همکاری با کشور ایران دارند و همه دنیا باید بدانند بهترین قوانین سرمایه‌گذاری را ایران دارد به‌ گونه‌ای که سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند تا ۱۰۰ درصد در بخش معدن مشارکت داشته باشند.

سهل‌آبادی با بیان اینکه فرآوری باطله‌ها از مهم‌ترین مسائلی است که سبب آزارهمگان شده، گفت: پولی که دولت برای نگاه ‌داری زندانیان می‌دهد را باید در بخش تولید هزینه کند در صورت اجرای این طرح به طور قطع تعداد زندانیان نیز کاهش می‌یابد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید