سیاست‌گذاری نرخ ارز؛ بزرگترین مشکل اقتصاد ایران

سیاست‌گذاری نرخ ارز؛ بزرگترین مشکل اقتصاد ایران

203
0
محسن جلال پور
محسن جلال پور

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران ایران به نقل از صمت، محسن جلال پور فعال بخش خصوصی و تحلیلگر مسائل اقتصادی در یادداشتی درباره مسائل اقتصادی ایران چنین می نویسد؛ در خبرها خواندم که قیمت برنج ایرانی ۳ برابر قیمت برنج در بازارهای جهانی است. من در زمینه برنج و بازار آن متخصص نیستم و نمی‌توانم عوامل اثرگذار بر قیمت تمام شده آن را تجزیه و تحلیل کنم اما این را می‌دانم که برنج هم مانند بیشتر محصولات ایرانی از یک عارضه رنج می‌برد.

این عارضه در بسیاری از تولیدات دیگر در بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی، صنعتی، معدنی، خدمات و… نیز وجود دارد.

یاد بیماری افتادم که به پزشک مراجعه کرد و گفت دست به هر جای بدنم که می‌زنم، احساس درد شدید می‌کنم. پزشک با نخستین معاینه متوجه درد اصلی بیمارش شد و گفت: مشکل اصلی دست تو است و چون جراحت دارد و چرکین شده، هر قسمت را که لمس می‌کنی، احساس درد داری. حالا حکایت اقتصاد ما هم شبیه آن بیمار است.

اما این دست زخمی و عفونی اقتصاد ایران کجاست؟ این دست زخم خورده، «سیاست‌گذاری نرخ ارز است». سال‌هاست نرخ ارز را به دلایل سیاسی و با نگاه‌های پوپولیستی ثابت نگه داشته‌ایم. نتیجه این است که محصولات ما در بازارهای جهانی غیررقابتی جلوه کرده و سیاست توسعه صادرات به حاشیه رانده شده و اقتصاد کشور، واردات‌محور شده است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید