سنگ های تزئینی آبی برزیل

سنگ های تزئینی آبی برزیل

493
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در حال حاضر در کشور برزیل برخی از سنگ های آبی رنگ تولید و به سراسر جهان صادر می شود و به عنوان یک سنگ مطلوب در معماری مدرن و حتی در مجسمه سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از مطالعه ویژگی های معدنی فرآورده های نفتی برای انواع مختلف سنگ به این نتیجه رسیدیم که تغییر ترکیب شمیایی آن زمینه پایدار این نوع سنگ ها در آینده است.

امروزه سنگ های تزئینی آبی رنگ از قیمت بالا و موفقیت بزرگ در بازارهای جهانی برخوردار است. این جواهر از زمانهای قدیم مورد توجه پژوهشگران بوده و در حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برای ساخت اشیا؛ و همچنین در عصر فراعنه مصر و به عنوان ستون در صنعت ساختمان سازی استفاده شده است.

در اواخر دهه هفتاد؛ بازار جهانی سنگ جایگزین جدیدی برای سنگ رنگ آبی کشف کرد؛ سنگ دکوری کاملاْ آبی رنگ مانند سنگهای سیاه.

در برزیل مهم ترین سنگ های آبی رنگ از جمله Calclkatih تولید می شود. از نقطه نظر کانی شناسی سنگ های تزئینی آبی رنگ به ترتیب عبارتند از:

Marble – Alkuailandz – isocyanate (MIC) – Algnaess.

سنگ مرمر سنگ تشکیل شده از اکسید کربن است. کوارتزیت از ترکیب کوارتز و سیانیت تشکیل شده در حالیکه Algnaess از سیلیکات تشکیل شده است. واضح است که ترکیب شیمایی تاثیر زیادی بر دوام و استحکام سنگ دارد.

سنگ مرمر آبی

بر اساس پرتوگرافی سنگ دی اکسید کربن در سنگ مرمر نشان داده می شود. به این معنی که سنگ آهک باعث تغییر عناصر نفوذ است. این سنگ ها از کربنات (کلسیت و دولومیت) و سیلیکات تشکیل شده است.

تغییر رنگ سنگ مرمرآبی به دلایل شیمیایی نیست بلکه به دلایل طبیعی است. رنگ آبی مربوط به کربنات است که بر روی شبکه کریستالی ناخالص پراکنده شده است.

سنگ مرمر با نام «آب دریا» که از ایالت اسپیریتو سانتو (برزیل) استخراج شده  است که رنگ آبی آن از ناخالصی شبکه ای کریستالی برای کربنات ها در طی مسیر تغییر سنگها مشتق شده  است.

همچنین  گونه های دیگر مانند سنگ مرمر آبی برزیل به نام « Blue Sky Monte Carlos » و سنگ مرمر سفید مایل به آبی  White  Blue  وجود دارد.

طبقه بندی تجاری گرانیت آبی شامل دو نوع از سنگ عبارتند از: Alrwasbah و variability

نوع دیگر سیانیتی از ویژگی متمایزی نسبت به دیگر انواع سنگهای برزیلی دارد که توسط یکی شدن رسوب اشباع شده از سیلیس  در اعماق تشکیل شده است گونه Triazole Bahaaa که از شهر باهیا استخراج می شود نیز همین گونه است سنگی است با دانه های متوسط و ناصاف و رنگ آبی موج دار.

در بین سنگ های آبی کوارتزیت  (Triazole Makombas) شهرت تجاری فوق العاده ای دارد. این سنگ می تواند به اشکال مختلف عناصر باشد که رگه های آبی و بفنش در آن پراکنده اند و گاهی اوقات رگه های موج ها یا لکه های پراکنده از سیانیت آبی رنگ مایل به رنگ سبز یا رگه هایی سیاه بخاطر وجود ماگنیت یا صورتی ناشی از هماتیت در آن وجود دارد.

نام عنصر آبی Dumurtaart است که یک نوع از سیلیکات بور است و در مورد تغییراتی که روی فلزات اصلی و مواد غنی بور رخ می دهد باعث مقاوم شدن آن در برابر ذوب شدن می شود و رنگ آبی آن ناشی از ترکیب ماده آلومینیوم با ماده تیتانیوم است در حالی که به نظر می رسد که رنگ بنفش ناشی از ترکیب سیلیس با ماده تیتانیوم است همچنین بور یک عنصر رنگارنگ است.

در برزیل سنگ دیگری که به دلیل وجود سیانیت آبی رنگ است به نام Azul de Mar (Blue Sea Alkariyb) وجود دارد که یک نوع از سنگ دگرگون شده از دانه های نازک و ترکیبی از دانه های فسفات و  کوارترز؛ سیانیت؛ میکای سفید و کلوریت است. علاوه بر حضور عناصر دیگر از نوع تیره و روشن است و بر اساس پرتوگرافی سنگی است از کوارترز سیانیتی است .

برخی از ویژگی های فنی آن در زیر آمده است:

جذب آب:۰,۰۷ %

چگالی در حالت خشکی:۲,۹۲۱ کیلوگرم

چگالی در حالت مرطوب:۲,۹۲۳

مقاومت در برابر فشار:۲۸۰,۰  MPA

علاوه بر استفاده از این سنگ در زمینه ساخت و ساز و در مجسمه سازی هم کاربرد دارد. این نوع از سنگ به عنوان زیر بنای سنگ تاریخی قرن ۲۱ معرفی شده است.

سنگ های گرانیت آبی برزیلی برخلاف بسیاری از نمونه سنگلاخهای جدا شده با سرعت در حال تغییر است و این به علت وجود کوارترز است. رنگ طبیعی کوارترز در حرارت ۵۰۰ درجه از بین می رود .

در حال حاضر سنگ های برزیلی در بازار با ویژگی های شیمیایی و فلزی بسیار متفاوت در بازار وجود دارند.

منبع:http://www.litosonline.com

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

14 − 2 =