سنگ‌های تزئینی در انتظار ارز توافقی

سنگ‌های تزئینی در انتظار ارز توافقی

147
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، رئیس هیات مدیره انجمن سنگ ایران در یک نشست خبری گفت: صادرات سنگ‌های تزئینی که در دولت نهم و دهم به دلیل وضع عوارض از ۹۶۰ هزار تن به ۵۴۰ هزار تن کاهش یافته بود دوباره از مرز یک میلیون تن گذشت و به یک میلیون و ۱۰ هزار تن رسید. احتمال وضع دوباره عوارض می‌تواند به این صنعت که درگیر مسائل فعلی کشور است، بیش از پیش آسیب برساند.

ابوالقاسم شفیعی افزود: نشستی به منظور معرفی نمایشگاه تخصصی صنعت سنگ در محل نمایشگاه بین‌المللی با نام دهمین نمایشگاه سنگ‌های تزئینی، ماشین‌آلات و تجهیزات مربوط از ۲۸ تا ۳۱ تیر برگزار می‌شود. ایران از نظر ذخایر سنگ‌های تزئینی با ۴ میلیارد تن ذخیره قطعی، رتبه چهارم یا پنجم دنیا را دارد و از نظر تنوع سنگ‌ها نیز مقام نخست دنیا را دارد، اما از نظر تنوع رنگ در حوزه سنگ‌های آهکی(سنگ مرمر و تراورتن‌) مقام نخست را دارد.

وی افزود: بلژیک در زمینه تنوع گرانیت مقام نخست را دارد اما ایران، مرمریت ۷ رنگ سنگ را در سبد تنوع خود دارد که بی‌نظیر است.

وی ادامه داد: ۶ هزار کارخانه سنگ‌بری در کشور وجود دارد اما به دلیل نقاط ضعف مانند سنتی عمل کردن بیشتر افراد این صنف و نداشتن صادرات مناسب، نتوانسته‌ایم به رقم صادرات کشوری مانند ترکیه که یک پنجم ما نیز ذخایر سنگ‌های تزئینی ندارد، برسیم.

وی بیان کرد: ترکیه به صادرکنندگان خود هزینه‌ غرفه‌آرایی و حضور در نمایشگاه را نیز می‌دهد، اما صادرکنندگان ایرانی از این مشوق‌ها که در گذشته پرداخت می‌شد، بی‌بهره هستند و در عرصه رقابت کم می‌آورند.

به گفته شفیعی، استرالیا کشوری صنعتی است، اما بیشترین خام‌فروشی در معدن را دارد، زیرا با وجود پیشرفت هر روزه علمی و فناوری در جهان، دیگر فرصتی برای فرآوری و صادرات این مواد متصور نیست.

وی اظهار کرد: امروز شاهدیم لوله‌های چدنی و گالوانیزه برای تامین آب آشامیدنی، جای خود را به لوله‌های پلی‌اتیلن داده‌اند یا سهم بکارگیری آهن و فولاد در شاسی و بدنه خودروها در حال کاهش است.

فرآ‌وری سنگ روی کشتی درست نیست

وی در ادامه گفت: گفته می‌شود سنگ ایران روی کشتی‌های چینی در بندرعباس فرآوری شده و به کشور برگردانده می‌شود در حالی که این موضوع کذب است و چنین کشتی‌ای در دنیا وجود ندارد زیرا دستگاه برش ۲۰۰ تن وزن دارد و باید روی زمین محکم ثابت شود و امکان اینکه روی دریا بتوان سنگ را برش زد، وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه نرخ ریسک سرمایه‌گذاری در ایران به رتبه ۱۰ یعنی بالاترین نرخ ریسک در جهان رسیده است، افزود: از دولت می‌خواهیم در شرایط فعلی که مشکلات صنعت سنگ چند برابر شده است، مالیات بر صادرات سنگ کوپ را صفر کند تا این دوران سخت را پشت سر بگذاریم.

وی تصریح کرد: صنعت سنگ ایران در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد؛ ممکن است به دلیل افزایش نرخ ارز در یک فاصله زمانی ۶ ماهه بتواند سود کند اما به دنبال رکود و افزایش قیمت‌ها به مشکل برمی‌خورد چنانکه نرخ حمل‌ونقل به شدت افزایش یافته و هزینه یک بار کانتینر سنگ از ۱۵۰ به ۶۵۰دلار رسیده است. در واقع افزایش نرخ دلار به ضرر صنعت سنگ است. البته ممکن است در مدت ۶ ماه به نفع صادرکننده باشد اما پس از گذر کردن از این گپ، تولیدکننده و صادرکننده مجبور به خرید تجهیزات با دلار آزاد خواهند شد و در نهایت نرخ تمام شده محصول‌شان بسیار بالا خواهد رفت.

رئیس هیات مدیره انجمن سنگ ایران با اشاره به ناتوانی در صادرات، پاشنه آشیل صنعت سنگ، افزود: ایران در سال ۶۸، دو برابر ترکیه صادرات داشت(۸۰ میلیون دلار در برابر ۴۰ میلیون دلار)، اما صادرات امروز این کشور به ۲/۶ میلیارد دلار رسیده و صادرات ایران فقط ۲۰۳ میلیون دلار است.

وی در پاسخ به پرسش صمت مبنی بر حضور دلالان چینی برای خرید سنگ ایران به دنبال کاهش بی‌سابقه ارزش ریال در برابر دلار گفت: چنین موضوعی صحت ندارد و چین مایل به خرید سنگ از ایران نیست.

وی با بیان اینکه چین به سود کم و تولید بالا راضی است، گفت: اما ما سود بالا در تناژ پایین را هدف قرار داده‌ایم. چین ۲۷ میلیون تن واردات سنگ خام تزئینی دارد و ایران حداکثر ۴ درصد این بازار را در اختیار دارد. ضمن اینکه چین، ترکیه را به ایران ترجیح می‌دهد زیرا ترک‌ها برای طرف چینی ال‌سی باز می‌کنند و یک سال بعد پول‌شان را می‌گیرند. در این مدت چینی‌ها سنگ را برش زده، فرآوری کرده و فروخته‌اند و سود خود را برده‌اند.

شفیعی ادامه داد: چینی‌ها در ایران ۳۰ درصد پول سنگ را نقد می‌پردازند و ۷۰ درصد را پس از رسیدن به مقصد پرداخت می‌کنند که در خیلی موارد، پول تاجر ایرانی را می‌خورند و از طرف دیگر نمی‌توانند در ایران ال‌سی باز کنند و طرف ایرانی‌شان نیز نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

وی در بخش دیگری از سخنانش در مقابل ادعای خام‌فروشی سنگ‌های تزئینی، ادامه داد: با وجود ذخیره معدنی ۴ میلیارد تنی و مصرف سالانه ۸ میلیون تنی، چند صد سال طول می‌کشد تا این ذخایر مصرف شوند، در حالی که تا چند قرن آینده، وضعیت جهان مشخص نیست و معلوم نیست این مواد چه سهمی در ساخت‌وساز داشته باشند.

وی افزود: به طور مثال در صنعت گچ دومین ذخایر جهان را پس از امریکا در اختیار داریم اما امروز سهم این ماده در صنعت ساختمان رو به کاهش است.

نیم درصد هزینه ارزی داریم

شفیعی در ادامه درباره دریافت ارز۴۲۰۰ تومانی برای واردات مواد مورد نیاز کارخانه‌ها و معادن با بیان اینکه سنگ تزئینی، نیم دلار در هر متر مربع هزینه ارزی دارد، عنوان کرد: ما هیچ ارزی دریافت نکرده‌ایم اما دولت قول تامین ارز برای مواد اولیه را داده است، اگرچه صنعت سنگ بین ۵ تا ۱۰ درصد وابستگی به خارج دارد و اعمال تحریم‌های جدید هیچ تاثیری بر آن نخواهد داشت.

رئیس انجمن سنگ ایران در ادامه اظهار کرد: مواد اولیه ساب و صیقل، الماس برای برش، ابزار دقیق و برخی ماشین‌آلات، عمده مصارف ارزی این صنعت است.

وی با اشاره به ۱۰۰ صادرکننده خرد در این صنعت، خاطرنشان کرد: دولت هنوز برنامه خود را برای نحوه ورود ارز صادراتی این دسته از صادرکنندگان اعلام نکرده و احتمال می‌رود ارز توافقی که در بورس عرضه می‌شود را برای آنها در نظر بگیرد.

وی افزود: در یکی دو ماه گذشته اعضای انجمن سنگ صادرات داشته‌اند، اما هنوز مشخص نشده که چگونه و با چه ساز و کاری باید این ارز را به داخل برگردانند.

این مقام صنفی با اشاره به افزایش نرخ دلار، گفت: فعالان این صنعت مصرف‌کننده دلار هستند، زیرا اقلام و ماشین‌آلاتی نظیر لودر، بولدوزر، سیم برش، مته و… تابع نرخ‌های جهانی است، اما با وجود درخواست‌های متعدد هنوز ارز ۴۲۰۰ تومانی به فعالان این صنف اختصاص نیافته است؛ بنابراین با افزایش نرخ‌ها، اعضای این انجمن نیز ضرر می‌کنند.

  • صمت
۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دوازده + 9 =