سنگ‌اندازی در اجرای مصوبه قانونی شهرک‌های صنعتی

سنگ‌اندازی در اجرای مصوبه قانونی شهرک‌های صنعتی

رئیس هیأت مدیره شهرک صنعتی شهر قدس: سنگ‌اندازی در اجرای مصوبه قانونی در خصوص شهرک‌های صنعتی شهرستان قدس بلای جان صنایع در این شهرک‌ها شده است.

199
0
شهرک صنعتی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از فارس، سید نورالدین چاووشی اظهار کرد: کم‌کاری در صدور پروانه بهره‌برداری صنعتی برای واحدهای فعال در شهرک صنعتی شهر قدس و عدم ارائه حداقل خدمات شهری و مشخص نبودن وضعیت زمین‌های واحدها بلای جان فعالان صنعتی در این شهرک شده است.

وی افزود: با وجود تمام تأکیدات همه مقامات کشوری بر ضرورت حمایت از واحدهای صنعتی، تولیدی و مرتبط با اشتغال به نظر می‌رسد در پاره‌ای از موارد این مهم در سایه تعاملات دیگر کم شده و رنگ باخته است و موجب شده نگاه کمتری به حوزه صنعت و پتانسیل این مجموعه شود.

رئیس هیأت مدیره شهرک صنعتی شهر قدس ادامه داد: شهرک صنعتی زاگرس و البرز شهر قدس در نشستی فروردین ماه سال جاری خود که با وزیر صنعت، معدن و تجارت به همراه فعالان صنعتی مناطق شهرستان قدس داشتم از این عملکرد انتقاد کرده و خواسته‌های به حق فعالان اقتصادی در این حوزه را از وزیر درخواست کردیم.

وی بیان کرد: با توجه به تصویب نامه کمیسیون مورخ ۱۳۸۸/۰۲/۰۷ بر اساس ماده ۵ و تبصره‌های ذیل آن شهرک‌های صنعتی موضوع این آئین‌نامه، از تمام مزایای قانونی شهرک‌های صنعتی قانون راجع به تأسیس شهرک‌ها برخوردار است و لازم است منابع مالی برای تأمین آب، برق، گاز و تلفن تا درب واحدها صنعتی و راه دسترسی تا درب شهرک توسط شورای برنامه‌ریزی استان از محل اعتبارات استانی پیش‌بینی و تأمین شود.

چاووشی خاطرنشان کرد: خواسته‌های صنایع شهر قدس در پنج حوزه مختلف می‌تواند تقسیم‌بندی شود که در وهله اول بحث اخذ پروانه بهره‌برداری برای این صنایع است که بهتر است مجموعه‌های مربوطه اقدامات مقتضی این مهم را بهتر پیگیری کنند تا صنایع با مشکلات کمتری روبرو باشند.

رئیس هیأت مدیره شهرک صنعتی شهر قدس عنوان کرد: دیگر موردی که صنایع شهر قدس را با مقداری مشکل روبرو کرده است بحث زیرساخت‌های شهرک صنعتی است که در یک مشاهده اجماعی هر فردی می‌تواند حدس بزند که این مجموعه مقدار قابل توجهی با این موضوع با مشکلاتی روبرو است.

وی بیان کرد: با توجه به این موضوع که در تاریخ ۱۳۸۹/۱۰/۲۵ دولت وقت این شهرک را به عنوان شهرک صنعتی ساماندهی کرده است اما هیچ‌گونه خدماتی از درآمدهای حاصل از این شهرک در آن منطقه هزینه نشده است و چهره نامناسبی این شهرک دارد را می‌توان به عینه دید که بسیار نامناسب و ناپسند است چراکه توجه به صنعت و فراهم‌سازی زیرساخت‌ها می‌تواند بهترین بازخوردها را همراه داشته باشد.

چاووشی گفت: مورد دیگری که مقداری صنایع را در این محدوده با مشکلاتی روبرو کرده بحث آب شرب شهرک صنعتی است که در حال حاضر از آب تانکر که امکان غیربهداشتی بودن آن نیز وجود دارد است و اینکه اگر این محل در گذشته جزء مناطق شهری بوده آیا سزاوار نبود که خدمات مطلوبی در حوزه خدمات آب شرب به صورت بهتری به این مجموعه داده شود.

رئیس هیأت مدیره شهرک صنعتی شهر قدس بیان کرد: خدمات دیگری مانند برق، گاز، تلفن و آسفالت معابر و … از دیگر مواردی است که شهرک صنعتی مقداری با آن دست و پنجه نرم می‌کند و این مورد را نیز باید عنوان کرد که معلوم نیست چرا باید در حوزه جغرافیایی شهرک صنعتی کل هزینه‌های تیرگذاری، نصب ترانس و کابل‌های برق را صنایع پرداخت کنند.

وی با انتقاد از مجموعه اداره برق شهر قدس اظهار کرد: در زمانی که خواستار اتمام امور مربوطه به این مجموعه بوده‌ایم عنوان شده است که این منطقه خارج از حریم قرار دارد اما در زمان دیگر خواسته‌ها این مجموعه در منطقه شهری قرار می‌گیرد این تناقضات بسیاری از صنایع را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده است.

چاووشی در بخش دیگری از گفتگوی خود افزود: مورد دیگری که بسیاری از صاحبان صنایع در این محدوده را با مشکلاتی روبرو کرده بحث مالکیت خصوصی در شهرک صنعتی در خصوص زین ها است که بعد از مصوبه دولت بلاتکلیف مانده است اما با توجه به اینکه اولویت دولت جذب سرمایه‌گذار و اشتغال‌زایی است همچنان دست و پای تولیدکنندگان در این مجموعه که بیش از ۹۰۰ واحد را در خود جای داده است بسته باشد.

رئیس هیأت مدیره شهرک صنعتی شهر قدس خاطرنشان کرد: مورد دیگری که خواسته اصلی تمام صنایع شهر قدس است بحث تسریع در اصلاح نقشه حوزه جغرافیایی شهرک صنعتی از حوزه شهری و ابلاغ قانونی است تا کمترین مشکل را در ادامه راه خود با آن مواجه شوند.

وی در خاتمه متذکر شد: با تمام این موارد در حال حاضر شهرک صنعتی قدس در حال خدمات‌دهی به صنعت و اقتصاد منطقه و کشور است و تعداد قابل توجهی نیز که نزدیک به ۵۰ هزار نفر است را به عنوان اشتغال مستقیم در خود جای داده است و امیدواریم مسئولان فرادستی که در این مجموعه حضور پیدا کرده‌اند به قول ها و برنامه‌هایی که عنوان می‌کنند به طور کامل توجه داشته و انجام دهند تا صنایع با قدرت بیشتری در خصوص بهبود اقتصاد و افزایش اشتغال‌زایی قدم بردارند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید