لیلاز: عصر سلطه مسکن به پایان رسیده است

لیلاز: عصر سلطه مسکن به پایان رسیده است

کارشناس و تحلیل گر اقتصادی: عصر سلطه مسکن بر رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در تاریخ ایران به پایان رسیده است و دیگر هیچ زمینه ای درباره اینکه با تحریک بخش مسکن می توان به 120 میلیون تا 130 میلیون مترمربع ساختمان سازی در سال رسید، وجود نخواهد داشت.

414
0
سعید لیلاز
سعید لیلاز

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، «سعید لیلاز» با بیان اینکه اقتصاد ایران باید روند سرمایه گذاری را در بخش تولید و صنعت احیا کند، گفت: باید راه رفته را برگردیم؛ معجزه ای که بتواند کدو تنبل را تبدیل به کالسکه طلایی کند، وجود ندارد. در حالی که دو سوم تشکیل سرمایه کشور تا اواخر سال ۱۳۸۴ ماشین آلات بود، اکنون این میزان به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: باید نسبت تشکیل سرمایه به «GDP» (تولید ناخالص داخلی) که اکنون به ۲۵ درصد رسیده است، به میزان اوج پیشین خود یعنی ۴۰ درصد برگردد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: رشد سالیانه بهره وری اقتصادی که در ۱۰ سال گذشته صفر یا منفی بود، دستکم باید به سه تا پنج درصد برسد؛ یعنی بتوانیم حداقل یک سوم تا ۴۰ درصد رشد اقتصادی را از محل ارتقای بهره وری تامین کنیم.

وی یادآوری کرد: در ۶۰ سال گذشته، بخش مسکن موتور محرک رشد اقتصادی ایران نامیده می شد اما پیش بینی می شود از این پس دیگر شاهد رشد اقتصادی به سبب انفجار در تقاضای مسکن نباشیم.

لیلاز تاکید کرد: «عصر سلطه مسکن بر رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در تاریخ ایران به پایان رسیده است و دیگر هیچ زمینه ای درباره اینکه با تحریک بخش مسکن می توان به ۱۲۰ میلیون تا ۱۳۰ میلیون مترمربع ساختمان سازی در سال رسید، وجود نخواهد داشت».

وی ادامه داد: به طور عادی هیچگاه تقاضای موثر مسکن در ایران از نزدیک به ۸۰ میلیون مترمربع در سال فراتر نخواهد رفت، بویژه اینکه اکنون رشد جمعیت و میزان ازدواج در حال کاهش است و ۱۰۰ میلیون تا ۱۲۰ میلیون مترمربع مسکن خالی و مازاد وجود دارد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: اگر منظور از رونق مسکن، بازگشت به دوران ساخت ۱۲۰میلیون تا ۱۳۰ میلیون مترمربع در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ باشد، معتقدم بازار مسکن ایران به رونق گذشته باز نخواهد گشت؛ یعنی اگر اقتصاد به شرایط عادی و رونق خود برگردد، تا ۸۰ میلیون مترمربع در سال باید مسکن شهری ساخته شود.

وی افزود: تولید ۱۳۰ میلیون مربع مسکن در سال در صورتی تکرار می شود که بار دیگر به سیاست انبساط پولی با رشد ۴۵ درصدی نقدینگی روی بیاوریم و در عین حال بتوانیم سالی ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی داشته باشیم. بنابراین دولت باید از این پس، انرژی خود را از بخش مسکن به تقاضاهای واقعی معطوف کند.

لیلاز افزود: اگر بخواهیم به مطالبه اقتصادی رهبر معظم انقلاب که انعکاسی از نیاز ملی است، جامه عمل بپوشانیم، باید به سراغ بخش تولید و صنعت برویم؛ زیرا در ۱۰ سال گذشته سهم ماشین آلات در سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه در ایران به شدت کاهش پیدا کرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دو × دو =