لزوم اعتماد سازی در تجارت جهانی صنعت سنگ

لزوم اعتماد سازی در تجارت جهانی صنعت سنگ

کارشناس صنعت سنگ: به وجود آوردن حس اعتماد برای خریداران خارجی نکته ای است که باید در کنار عوامل دیگر بسیار مورد توجه قرار گیرد. باشد که صنعت نیمه جان سنگ ایران به روزهای طلایی، به جایی که استحقاق آن را دارد دست پیدا کند.

312
0
سعید عرب
سعید عرب

خبرگزاری سنگ ایران – سعید عرب: اگر به آمار صادرات سنگ های تزینی شرکت هایی که توانایی صادرات دارند نگاهی بیندازیم، در کوتاهترین زمان ممکن می توان دریافت که نرخ صادرات به طرز عجیبی کاهش یافته است. از سال ۲۰۰۸ شاهد روند نزولی کاهش قیمت نفت بوده ایم. این کاهش قیمت بدون شک باید مسبب شکوفایی اقتصاد جهانی شود، چرا که تمایل کشور ها، به خصوص کشور های نفت خیز، به سوی صادرات غیر نفتی بیشتر خواهد شد. ولی متاسفانه عواملی همچون رکود اقتصاد جهانی، تغیر الگوی مصرف و غیره سبب شده است تا نه تنها شکوفایی اقتصادی به مصحه ظهور نرسد بلکه مشکلات عدیده ای برای صادرکنندگان، به ویژه صادرکنندگان سنگ به وجود آید.

برای افزایش و پیشبرد فرایند صادرات سنگ های تزینی، همانند هر صنعتی موانع و مشکلاتی پیش روی ما می باشد. فارغ از مشکلاتی همچون کاهش قیمت نفت و مشکلاتی که در امور نقل و انتقالات پولی بین شرکت های خارجی و ایرانی به وجود امده است و همچنین مشکلاتی که از زمان استخراج تا بسته بندی محصول داریم، یکی از مشکلاتی که نباید نادیده گرفته شود،عدم اعتماد بین شرکت های خارجی و شرکت های ایرانی می باشد. در ۲-۳ سال اخیر شاهد سرد شدن تدریجی بازار های بین المللی و از دست دادن سهم عظیمی ازین بازار ها بوده ایم. بنده با پرسش و پاسخ هایی که از دوستان و مشتریان خود در کشور های مختلف اعم از کشور های خاور دور، حاشیه خلیج فارس و همچنین چندین کشور اروپایی فعال در حوزه ساخت و ساز داشته ام، به نکاتی که این دسته از مشتریان اشاره کرده اند میپردازم و تمایل دارم آن را با شما عزیزان در میان بگذارم.

در امر بازرگانی داخلی و خارجی هدف تمام بازرگانان مشخص است. هدف چیزی به غیر از کسب اعتبار و منفعت مالی نیست. اما نکته ای که در این بین حائز اهمیت است عدم توجه بازرگانان به کسب اعتبار و ایجاد حس اعتماد در کنار منفعت مالی است. در بازار کنونی بین المللی سنگ، نه تنها برای ادامه بقا بلکه برای یافتن سهم درخور بازار در کشور هایی که ساخت و ساز مجددا در حال بازگشت به رشد خود می باشد، الگو قرار دادن ارکانی از قبیل: کیفیت ذاتی سنگ، کیفیت فرآوری، یکپارچه و یکدست بودن، سایزبندی دقیق، بسته بندی مناسب و از همه مهمتر صداقت در کلام بسیار مهم تلقی می شود. مبرهن است که در کنار موارد مذکور قیمت رقابتی یکی دیگر از نکاتی است که معدن داران، کارخانه داران و تاجرین باید بدان توجهی بیش از پیش داشته باشند. متاسفانه برخی از بازرگانان سنگ ایرانی نیز در سال های اخیر به این مهم بی عنایتی فرموده اند و جای تعجب است که همین دوستان از عدم فرش سنگ های خود و عدم توانایی ورود به بازار های بین المللی شکوه و گلایه می کنند.

برخی شرکت های ایرانی در روند صادرات سنگ و همچنین تحویل آن به دست مشتری در سال های اخیر متاسفانه صرفا به فروش های مقطعی به شرکت های خارجی بسنده کرده اند و در این مسیر نیز بد عهدی هایی در مورد تضمین کیفیت سنگ های صادراتی داشته اند که همین پدیده سبب ایجاد حس بی اعتمادی به طور گسترده به شرکت های ایرانی در حوزه فروش سنگ های تزئینی شده است. شایان به ذکر است که شرکت های ترکیه ای با حضور گسترده و فعال در اقصی نقاط جهان در این رقابت از ما پیشی گرفته اند!

مخلص کلام: صادرات در گرو مسائل عدیده است و به قطع نمی توان تمام نکات را در مقاله ای این چنین گنجاند. اما فارغ از مشکلاتی که به صورت خلاصه ذکر شد و همه بازرگانان عزیز نیز بر آنها واقف هستند، به وجود آوردن حس اعتماد برای خریداران خارجی نکته ای است که باید در کنار عوامل دیگر بسیار مورد توجه قرار گیرد. باشد که صنعت نیمه جان سنگ ایران به روزهای طلایی، به جایی که استحقاق آن را دارد دست پیدا کند.

۱۳+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

یازده + 20 =