بهرامی: نرخ تسهیلات بانکی بسیار بالا است

بهرامی: نرخ تسهیلات بانکی بسیار بالا است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان: اگرچه بانک ها در دولت قبل با پرداخت تسهیلات دستوری با مشکلات زیادی در برگشت سرمایه مواجه شدند، اما امروز با تسهیلات ۲۲ درصدی، مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی رفع نمی شود.

406
0
رمضان بهرامی
رمضان بهرامی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، رمضان بهرامی چهارشنبه شب در جمع فعالان اقتصادی شرق استان گلستان که با شعار تقویت تولید داخلی با حل مشکلات، مهار گرانی و بیکاری در گنبدکاووس برگزار شد، اظهار داشت: ارائه لایحه بهبود فضای کسب و کار و رفع قوانین مزاحم آن به مجلس شورای اسلامی و تصویب این لایحه در مجلس از جمله نکات مثبت دولت یازدهم در حمایت از بخش خصوصی و تولید بوده است.

وی بابیان اینکه در دولت گذشته کمتر به مشکلات بخش خصوصی و تولید توجه می شد، گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم، رئیس جمهوری با انتخاب محمد نهاوندیان به عنوان رئیس دفتر نشان داد که عزم جدی برای حمایت از بخش خصوصی و تولید دارد.

بهرامی، تنها مشکل بخش خصوصی و تولید را بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی دانست و اضافه کرد: اگرچه بانک ها در دولت قبل با پرداخت تسهیلات دستوری با مشکلات زیادی در برگشت سرمایه مواجه شدند، اما امروز با تسهیلات ۲۲ درصدی، مشکل سرمایه در گردش واحدهای تولیدی رفع نمی شود.

وی با اشاره به شعار امسال رهبری انقلاب (اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل)، تصریح کرد: برای تحقق این شعار دولت بایستی در حوزه پرداخت تسهیلات بانکی با کارمزد پایین و جلوگیری از واردات و قاچاق کالا به بخش خصوصی و تولید بیشتر کمک نماید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان با ارائه گزارشی از عملکرد سال ۹۴ این اتاق، گفت: تقویت و ترمیم ساختار اتاق بازرگانی، راه اندازی مرکز داوری رفع اختلافات، راه اندازی اتاق مشاوره درحوزه مالیات، بیمه تامین اجتماعی، خرید زمین برای توسعه فضای اداری اتاق بازرگانی به ارزش ۳۰ میلیارد ریال و پیش بینی ۱۰۰ میلیارد ریال برای ساخت و ساز فضای اداری از مهمترین اقدامات اتاق بازرگانی گرگان درسال گذشته بوده است.

بهرامی، پیگیری راه اندازی اداره گمرگ و پایانه صادراتی در گنبدکاووس، نوسازی ناوگان خودرویی اتاق بازرگانی و خرید خودروی تشریفات، تقویت کمیسیون های ۹ گانه تخصصی اتاق بازرگانی، راه اندازی جامعه نیکوکاری و تلاش برای احداث مرکز درمانی سرطان در گنبدکاووس، حضور درمجامع اقتصادی و پیگیری مسائل و مشکلات، آموزش شش هزار نفر ساعت برای تجار و بازرگانان و پیگیری بحث استرداد زندانیان ایرانی در بند کشور ترکمنستان را از دیگر اقدامات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان درسال ۹۴ برشمرد.

وی همچنین با تاکید برضرورت تعامل بیشتر بخش خصوصی و تولید با دولت، خاطرنشان کرد: تنها رمز موفقیت این بخش تعامل با دولت است و انصافا دولت با توجه به مشکلات تحریم ها و تنگناهای مالی حمایت خوبی از بخش خصوصی و تولید داشته است زیرا هرگونه خط کشی بین بخش خصوصی با دولت، سم مهلک برای تولید خواهد بود.

بهرامی دربخش پاسخ به سوالات فعالان اقتصادی شرق استان گلستان که مدیران کل گمرک، استاندارد، امور مالیاتی، شهرک های صنعتی گلستان و در ادامه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گلستان نیز درآن حضور داشتند، برلزوم تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکمنستان با مشارکت فعال تجار و بازرگانان گلستانی و نیز توجه ویژه به بخش معدن این استان تاکید کرد.

وی همچنین برلزوم واگذاری زمین برای بازرگانان گنبدی که مجوز احداث پایانه گندم آنان در مرز اینچه برون صادر شده است، تاکید کرد و گفت: بهره مندی از ظرفیت خط راه آهن اینچه برون و نیز خط ترانزیتی در این شهرستان حق بازرگانان گنبدکاووس است که مسئولان بایستی بدون تبعیض به آن توجه نمایند.

دراین همایش برخی فعالان اقتصادی شرق استان گلستان نیز برخی مسائل و مشکلات خود را مطرح کردند که مدیران کل حاضر درجلسه به آن پاسخ دادند.

اهتمام ویژه مسئولان برای رفع موانع صادرات غیرنفتی بویژه حذف دریافت فاکتور فروش قبل از انجام فرایند صادرات محموله، تسریع در زمان صدور گواهی استاندارد از یک هفته به دو یا سه روز، بخشودگی جرائم مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی، اعمال معافیت مالیاتی ۱۰ ساله ویژه واحدهای تولیدی مستقر درمناطق محروم، تشکیل کمیسیون حل اختلاف درحوزه مالیات، پیگیری اصلاح قانون چک و راه اندازی سیستم ال سی درحوزه صادرات برای تضمین برگشت پول از خارج و پیگیری رفع مشکل تولید کنندگان صنعت مرغ از مهمترین مسائل مطرح شده در این گردهمایی بود.

نیمی از جمعیت یک میلیون و ۸۵۰ هزار نفری گلستان در هفت شهرستان واقع در شرق این استان سکونت دارد و بخش قابل توجهی از فعالیت های اقتصادی و صادرات گلستان از گمرگ اینچه برون شهرستان گنبدکاووس انجام می شود.

گفته می شود، درحال حاضر یک هزارو ۲۰۰ واحد تولیدی که افزون بر ۹۵ درصد آن را واحدهای خرد و متوسط تشکیل می دهند در استان گلستان فعال است که با توجه به مشکلات فعلی و رکود بازار، بخش اعظم آنان نیز با ظرفیت های پایین مشغول فعالیت هستند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

13 − شش =