رمضانی مقدم: ممنوعیت صادرات سنگ کوپ اشتباه است

رمضانی مقدم: ممنوعیت صادرات سنگ کوپ اشتباه است

205
0
مهدی رمضانی مقدم
مهدی رمضانی مقدم

مهدی رمضانی مقدم مدیر انجمن سنگ قم و مدیر کنفدراسیون صادرات سنگ ایران: در کشور ایران برخی معادن خاص وجود دارند که سنگ آنها در داخل کشور هیچ گونه مصرفی نداشته و خریداری برای این سنگ ها در داخل موجود نیست همچنین سیستم فراوری برای اینگونه سنگ ها در داخل کشور وجود ندارد. سنگ اینگونه معادن از ابتدا راهی کشورهای دیگر می شده و در صورت ممنوعیت صادرات بلوک این معادن خاص تعطیل خواهند شد چرا که هم مصرف ‏کننده در داخل ندارند و هم سیستم فرآوری این نوع سنگ‏ها را در ایران نداریم.

سال ها است که کشور افغانستان براى حمایت از تولید داخلى مکررا صادرات بلوک را ممنوع می‏کند، اما هر بار با اعمال این قانون، هم معادن و هم کارخانه‏ ها با هم تعطیل شده و مجددا به اجبار ظرف مدت دو ماه، قانون ممنوعیت را برمی‏دارند. تصور دولت افغان این است که با جلوگیرى از صادرات، بخش تولید داخلى رونق می‏گیرد، اما نتایج نشان داده که اینگونه نیست.

نمونه دیگر اینکه چینى ‏ها خریدار اصلى و مهم بلوک مرمر سفید هرات بودند و بخشى از آن را به‏ عنوان سنگ قبر با ضخامت سه و چهار سانت به ایران و دیگر کشورها صادر می‏کردند. دو سال است دیگر سنگ افغانستان را نمى‏ خرند اما همچنان بریده آن را با کیفیت رنگ و جنس خیلى بهتر صادر می‏کنند. براى من سؤال بود که چگونه ممکن است؟! واردکننده آن را پیدا کردم و متوجه شدم که چینى ‏ها با استفاده از تکنولوژى جدید، با پودر سنگ طبیعى و رزین‏هاى بسیار مقاوم، سنگ مرمر هرات را به شکلى تولید می‏کنند که دیگر نیازى به خرید بلوک آن ندارند و سنگ را به نصف قیمت‏ سنگ افغان‏ها می‏ فروشند به طوری که تشخیص آن از سنگ اصلی، حتی برای کارشناسان هم مشکل است. دولت افغانستان با اتخاذ سیاست‏هاى اشتباه، این ضربه را به صنعت سنگ خود زده است.

اگر بلوک به ‏راحتى در اختیار چینى‏ ها قرار می‏گرفت، هم چینى‏ ها به فکر تولید آن نمى‏ افتادند، هم معادن و کارخانه ‏های افغانستان همچنان کار می‏کرد و هم قیمت سنگشان در دنیا پائین نمى ‏آمد.

امروزه سنگ‏هاى سیلور ما بازار خوبی دارد اما با ممنوعیت صادرات کوپ، به ‏راحتى می‏توانند با استفاده از ارزان‏ترین تراورتن‏هاى دنیا و رنگ کردن آنها، جایگزینى ارزان قیمت براى این سنگ بسازند.

سال‏هاست که چین با رنگ کردن گرانیت، دیگر از کشورهاى ایران، هند و برزیل گرانیت نمى‏ خرد و علت آن نیز ممنوعیت موقتى صادرات سنگ از ایران، هند و برزیل بود.

این روش جلوگیرى از صادرات را بیشتر کشورها رفته ‏اند و نتایج منفى آن را دیده‏ اند. استفاده از تجربیات دیگران بهتر از تکرار اشتباه است. این سیاست، شکست ‏خورده است و به جز آسیب و نابودى صنعت و تولید، عایدی براى صنعت سنگ ما ندارد. امروزه تمامى کشورهاى قدرتمند و رده‏هاى اول تا پنجم صنعت سنگ دنیا، حتى ایتالیا هم حجم وزنى صادرات بلوک‏شان بیشتر از سنگ بریده است و مسلما اگر این روش، اشتباه بود کشورهایی که رتبه بالایی در صنعت سنگ دارند، آن را آنها انجام نمی‏دادند.

 

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

بیست − 4 =