رفع مشکلات معادن اصفهان نیازمند تدابیر ویژه دولت

رفع مشکلات معادن اصفهان نیازمند تدابیر ویژه دولت

163
0
سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی
سیدعبدالوهاب سهل‌آبادی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، سید عبدالوهاب سهل آبادی در گردهمایی فعالان بخش معادن و صنایع معدنی ایران در اتاق بازرگانی اصفهان با حضور رئیس هیئت عامل ایمیدرو، با اشاره به مشکلات معادن اظهار داشت: مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد و اصفهان هم از آن مستثنی نیست و در بخش معدن بسیار خاص‌ بوده؛ درخواست ما این است که وزیر و مسئولان بخش معادن، برای مشکلات معادن اصفهان تدابیر ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: در استان اصفهان به جز تعداد اندکی از معادن که در تراز ملی قرار دارند، بقیه واحدهای معدنی بسیار کوچک‌اند و با مشکلات بسیاری در حال فعالیت هستند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران تصریح کرد: معادن بخش خصوصی نیز در این چند سال مشکلات و مسایل بسیاری داشتند و فکر نمی‌کنم معدن کاری در جمع ما حضور داشته باشد که توانسته باشد تسهیلات برای تأمین نقدینگی مورد نیاز و حل مشکلات خود را دریافت کرده باشد.

وی با بیان اینکه هیچ کدام از بانک‌ها، کم‌ترین اهمیتی به تأمین مالی و اعتباری معادن نمی‌دهند، خاطرنشان کرد: تاکنون سابقه نداشته است فردی بتواند از پروانه معدن به عنوان وثیقه بانکی برای دریافت تسهیلات استفاده کرده باشد.

سهل‌آبادی گفت: ماشین‌آلات مورد استفاده در معادن بسیار قدیمی بوده و بسیاری از آ‌ن‌ها دیگر قابل استفاده نیست و با توجه به نوسانات نرخ ارز، بعید است هیچ معدن‌داری بتواند از ماشین‌ آلات جدید بهره ببرد.

وی ادامه داد: معادن باید صنعتی شوند نه اینکه معدن‌چیان از صبح تا شب در شرایط سخت تلاش کنند و محصولات خود را با چک‌های مدت‌دار بفروشند.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه باید بودجه‌ای برای نوسازی و تجهیز ماشین‌آلات در نظر گرفته شود، اظهار داشت: از تولیدکنندگان معادن بپرسید تاکنون کدام یک از واحدهای سنگ‌بری توانسته به معدن‌دار ارزش افزوده بدهد تا او بتواند‌ مالیات ارزش افزوده مطالبه شده را پرداخت کند.

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این نشست با اشاره به اهداف و سابقه شکل‌گیری کمیسیون معادن در اتاق بازرگانی اصفهان اظهار داشت: از ابتدای تأسیس این کمیسیون تلاش کردیم انجمن‌های گسترده و پراکنده در این حوزه را ساماندهی کرده و با استفاده از برایند پتانسیل‌های آنان، مجموعه کارآمد و اثربخشی را تشکیل دهیم.

محمود خوروش با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۷۵۰۰ معدن فعال و غیر فعال در کشور وجود دارد که از این میزان ۵۵۰۰ معدن فعال است و میزان ذخایر قطعی و احتمالی آن بیش از ۵۷ میلیارد تن برآورد شده است، افزود: همچنین ۶۸ نوع ماده معدنی تاکنون شناسایی شده اما برآوردها حاکی از آن است که با انجام اکتشافات عمیق معدنی می‌توان پی برد که موادمعدنی بیشتری در معادن کشور وجود دارد.

وی در تشریح فعالیت‌های کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان افزود: تاکنون دو دوره نشست ملی با حضور مسئولان کشوری در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شده است و به دستاوردهای قابل توجهی نیز دست‌ یافته‌ایم.

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان گفت: در حال حاضر با پیشنهاد رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، مقرر است علاوه بر جلساتی در اتاق بازرگانی تهران، برای ارتباط و پیگیری جدی‌تر مشکلات و مسائل فعالان اقتصادی، نشست‌‌های مشترکی در اصفهان نیز شکل گیرد و وضعیت معادن و معدن‌کاران اصفهانی و چالش‌هایی آن‌ها بررسی و مرتفع شود.

وی اضافه کرد: اگر قرار باشد معدن جای نفت را بگیرد، باید به معادن اهمیت بیشتری داده شود و با وضع فعلی این هدف محقق نمی‌شود.

  • تسنیم
۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سیزده − 5 =