افزایش سرمایه گذاری در معادن خراسان رضوی

افزایش سرمایه گذاری در معادن خراسان رضوی

معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی: سرمایه گذاری در محدوده های معدنی این استان و بهره برداری از آنها از گستره 4.4 کیلومترمربع در سال گذشته به 8.2 کیلومترمربع افزایش یافته است.

360
0
رضا شجاعی
رضا شجاعی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، رضا شجاعی معاون امور معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: سرمایه گذاری در محدوده های معدنی این استان و بهره برداری از آنها از گستره ۴٫۴ کیلومترمربع در سال گذشته به ۸٫۲ کیلومترمربع افزایش یافته است.

وی افزود: سرمایه گذاری با صدور پروانه های بهره برداری در محدوده های معدنی این استان از شش میلیارد و ۱۱۶میلیون ریال به ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال رسیده است.

وی با اشاره به انجام دو مزایده برای ۱۴۰ محدوده اکتشافی و آزادسازی یکهزار و ۵۲ محدوده معدنی از سال گذشته تاکنون اظهار کرد: از نیمه دوم مرداد ماه امسال محدوده های بلوکه شده معدنی استان به مساحت بیش از ۱۵ هزار کیلومترمربع آزاد می شود.

وی گفت: در صورت تایید نهایی وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدوده های بلوکه شده کیبرکوه، سنگان و تایباد از ۱۶ مرداد ماه امسال آزاد می شود و سرمایه گذاران، فعالان حوزه معادن، بهره برداران و معدن داران می توانند برای ثبت محدوده های مورد نظر اقدام نمایند.

شجاعی اظهار امیدواری کرد، این آزاد سازی منجر به افزایش میزان سرمایه گذاری، فعالیت اقتصادی و حضور فعالان این حوزه شده و زمینه ساز ایجاد اشتغال در استان شود.

وی افزود: این استان به دلیل ساختار خاص زمین شناسی از نظر ذخایر معدنی و تنوع آن از اهمیت ویژه ای در کشور برخوردار است و از استانهای معدن خیز کشور محسوب می شود.

وی اظهار کرد: هم اکنون ۷۸۲ معدن در حال بهره برداری با ذخیره قطعی ۲٫۷ میلیارد تن و استخراج اسمی سالانه ۲۶٫۸ میلیون تن در استان وجود دارد که به طور مستقیم برای هشت هزار و ۹۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

شجاعی گفت: معادن غیرفلزی استان شامل ۱۸۲ معدن با ذخیره ۱۵۳ میلیون تن و استخراج ۱٫۳ میلیون تن در سال است که ماده معدنی آنها فیروزه، ذغال سنگ، کائولن، خاک صنعتی، فلورسن، خاک نسوز، باریت، تالک، فلوسپات و سلیس می باشد.

وی افزود: معادن فلزی خراسان رضوی نیز شامل ۱۲۳ معدن با ذخیره ۶۵۸ میلیون تن و استخراج ۹٫۹ میلیون تن در سال است که سنگ آهن، مس، کرومیت، منگنز، سرب، روی، طلا، آنتیموان را می توان از جمله آنها برشمرد.

وی بیان کرد: معادن مصالح ساختمانی خراسان رضوی نیز شامل ۴۴۹ معدن با ذخیره هزار و ۸۸۹ میلیون تن و استخراج اسمی ۱۵٫۵ میلیون تن در سال می شود که سنگهای تزئینی گرانیت، مرمریت، مرمر، سنگ چینی و آهک و گچ خاکی از جمله آنهاست.

معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به پروژه ها و برنامه های امسال استان در حوزه معادن گفت: طرح های سیمان غرب آسیا، گندله سازی شرکت فولاد خراسان، فرآوری سیلیس شرکت آذرجام، ساخت مرکز تحقیقات فرآوری و کاربرد مواد معدنی شرق کشور، پی جویی عناصر استراتژیک نادر خاکی و کمیاب استان و اکتشاف ذخایر برای کانسارهای فلزی در سال جاری به بهره برداری رسیده یا کار آنها به اتمام می رسد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

نه + هفت =