رشد و توسعه نمایشگاه و انجمن سنگ ایران در قاب ملی

رشد و توسعه نمایشگاه و انجمن سنگ ایران در قاب ملی

جلسه اعضاء هیات مدیره و کادر اجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با دبیرانجمن سنگ ایران برگزار شد.

469
0
رشد و توسعه نمایشگاه و انجمن سنگ ایران در قاب ملی
رشد و توسعه نمایشگاه و انجمن سنگ ایران در قاب ملی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، جلسه اعضاء هیات مدیره و کادر اجرایی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران با دبیرانجمن سنگ ایران برگزار شد. در این جلسه که در دفتر انجمن سنگ ایران برگزار شد احمد شریفی دبیر انجمن سنگ ایران، محمد علی دشتی کارشناس توسعه کسب و کار و مشاور انجمن سنگ ایران، بهنام نیکفر، بهزاد نیکفر، حسین پورحسنی، محمد حلاجیان و عزیز میرزائیان حضور داشتند.

نمایشگاه های سنگ ایران تجمیع شوند

احمد شریفی
احمد شریفی

در ابتدای این جلسه احمد شریفی دبیر انجمن سنگ ایران اظهار داشت: برای تقویت انجمن سنگ ایران و حضور پر قدرت این انجمن در سیاست گذاری هایی که مربوط به این صنعت می شود لازم است که تغییراتی در ساختار این انجمن به وجود بیاید. پیش از هر چیز لازم است که انجمن های سنگ در استانهای مختلف ایران تشکیل شود و از دل این انجمن ها انجمن سنگ ایران شکل بگیرد؛ انجمنی که از تمامی استانهای فعال در زمینه صنعت سنگ نماینده ای داشته باشد. با این روند می توانیم یک انجمن ملی داشته باشیم و در سیاست گذاری های مختلفی که در رابطه با این صنعت انجام می شود بیش از پیش ورود کنیم.

وی افزود: درحال حاضر در سطح کشور سه نمایشگاه سنگ در تهران و اصفهان و محلات برگزار می شود. برگزاری سه نمایشگاه در طول یک سال برای صنعت سنگ زیاد است و این رویه هم بازدید کننده را خسته می کند هم شرکت کننده داخلی و خارجی را. ما باید به این سمت حرکت کنیم که به جای سه نمایشگاه متوسط یک نمایشگاه بسیار قوی داشته باشیم و تمام نیرو و انرژی خود را صرف هر چه بهتر برگزار شدن این نمایشگاه کنیم. اینکه این نمایشگاه در کجا واقع باشد؛ در تهران یا اصفهان یا محلات اصلا مهم نیست، باید نگاه ملی داشته باشیم و به این سمت برویم که همه سعی و تلاش خود را برای رشد و توسعه صنعت سنگ انجام دهیم. این نمایشگاه می تواند در تهران برگزار شود یا در محلات یا در اصفهان. مکان آن اصلا مهم نیست مهم ایجاد اتحاد و هم دلی بین تمامی اعضاء صنعت سنگ است.

نمایشگاه سنگ متعلق به تمامی فعالان صنعت سنگ کشور است

حسین پورحسنی
حسین پورحسنی

حسین پورحسنی رئیس هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در ادامه صحبت های شریفی گفت: برنامه ریزیهایی که برای نمایشگاه صنعت سنگ انجام می شود باید طولانی مدت و پنجاه ساله باشد. باید ساز و کار این نمایشگاه و مکان آن طوری باشد که تا پنجاه یا صد سال دیگر دوام داشته باشد، باید روند اجرا و برگزاری نمایشگاه به سمتی پیش برود که در صورتی که ما هم نبودیم نمایشگاه با قدرت و توان بسیار بالا به کار خود ادامه دهد . نگاهی که ما در ساخت جایگاه نمایشگاه داریم واقعا به همین شکل است. سایت نمایشگاه محلات با بودجه بخش خصوصی ساخته شده و اختیار آن دست بخش خصوصی است و خواهد بود. این مکان متعلق به تمامی فعالان صنعت سنگ کشور ایران است. این تعارف نیست؛ نمایشگاه سنگی که در محلات وجود دارد از آن همه فعالان صنعت ایران و انجمن سنگ ایران است.

«یکتاسنگ» صادراتی می شود

درادامه حسین پورحسنی اظهار داشت: با تغییراتی که در اساسنامه شرکت «یکتاسنگ» صورت گرفته بخش کنسرسیوم های صادارتی نیز به فعالیت های این شرکت اضافه شده و تصمیم داریم که با قدرت در زمینه صادرات سنگ فعالیت کنیم. شرکت «یکتاسنگ» با پشتوانه ۱۵۰پروانه معدن و۲۵۰ کارخانه سنگبری فعال می تواند به راحتی سنگ صادراتی مورد نیاز کشورهای مختلف را تامین کند.

صنعت سنگ ایران صاحب نمایشگاه اختصاصی است

بهنام نیکفر، احمد شریفی
بهنام نیکفر، احمد شریفی

بهنام نیکفر مدیرعامل نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در ادامه اظهار داشت: سیاست دولت هم برهمین مبنا است که در کشور یک نمایشگاه تخصصی در حوزه صنعت سنگ وجود داشته باشد و از پراکندگی دراین حوزه جلوگیری شود. تاکنون فعالان صنعت سنگ در محلات در مورد احداث و برگزاری نمایشگاه سنگ با تمام وجود فعالیت کرده و خواهند کرد اما دوستان ما در همه جای ایران نیز باید به ما کمک کنند. این نمایشگاه مال آنها است و ما همکاران آنها هستیم. مخصوصا از انجمن سنگ ایران توقع داریم که هم قبل از برگزاری نمایشگاه و هم در زمان برگزاری حضور موثری در کنار ما داشته باشند. ما تاکنون از نمایشگاه و برگزاری آن سود نبردیم و فقط هزینه کرده ایم، نگاهی که در بین اعضاء شرکت «یکتا سنگ» وجود دارد این است که با همت و تلاش زمینه های رشد و توسعه صنعت سنگ را فراهم کند. نگاه ما نگاه حمایتی به صنعت سنگ است. نمایشگاه مال انجمن سنگ ایران است و ما خوشحال هستیم که با تلاش های کوچکمان صنعت سنگ ایران را صاحب یک نمایشگاه اختصاصی کرده ایم.

تمامی فعالان صنعت سنگ خود را عضو «یکتاسنگ» بدانند

عزیز میرزائیان
عزیز میرزائیان

عزیز میرزائیان فعال با سابقه صنعت سنگ و مشاورعالی نمایشگاه بین المللی سنگ ایران اظهار داشت: در همه جای دنیا بخش خصوصی برای این نمایشگاه برگزار می کند که کسب درآمد کند. نگاهی که در مورد برگزاری نمایشگاه در همه جای دنیا وجود دارد نگاه درآمد زایی است اما در منطقه محلات این رویه تاکنون کاملا برعکس بوده و اعضا ء شرکت «یکتاسنگ» تاکنون فقط هزینه کرده اند و هیچ گونه درآمدی نداشته اند. از این به بعد هم هزینه خواهند کرد تا هم برگزاری نمایشگاه و هم سایت و جایگاه آن در باترین درجه کیفیت و کمیت قرار گیرد. این نمایشگاه ملی است؛ تعدادی از مسئولین آن در شهر محلات هستند تعدادی در شهر تهران تعدادی در استان لرستان، تعدادی در اصفهان و …… این نمایشگاه متعلق به تمامی فعالان صنعت سنگ در همه جای ایران است.

توجه جدی به محیط زیست و سنگ کوپ در نمایشگاه سنگ ایران

محمد علی دشتی
محمد علی دشتی

محمد علی دشتی کارشناس توسعه کسب و کار و مشاور انجمن سنگ ایران در ادامه اظهار داشت: سالهای ۹۰ تا ۹۳ را می توان دوران طلایی صنعت سنگ دانست که در این دوران تولید و فروش به اوج خود رسید. این دوره فرصت بسیار خوبی بود که صنعتگران ما با درآمد حاصل از کسب و کار، کارخانه های خود را به تکنولوژی روز دنیا مجهز و بسترهای رشد و توسعه این صنعت را فراهم کنند اما متاسفانه در بسیاری از کارخانه ها این اتفاق نیافتاد. بعد از سال ۹۳ فروش بسیار پایین آمد اما تولید همچنان با قدرت ادامه یافت که این مساله باعث شد که سنگ های فرآوری شده بسیار زیادی در کارخانه ها انبار شود.

وی خاطر نشان کرد: علیرغم برخی نگاه های موجود عقیده من  این است که صادرات سنگ کوپ به کشورهای دیگر صادرات سنگ خام نیست. سنگ کوپ سنگ خام نیست و برای استخراج و عرضه آن تعداد بسیار زیادی از صنعتگران تلاش می کنند.

وی تاکید کرد: باید بپذیریم که عملکرد ما در حوزه صنعت سنگ در مرحله استخراج، اکتشاف و بازاریابی جهانی ضعیف بوده است.

وی افزود: اینکه سه نمایشگاه در ایران وجود دارد اتفاق بسیارخوبی است. وجود سه نمایشگاه باعث می شود که رقابت بین این سه نمایشگاه شکل گیرد و هر کدام سعی کنند خود را قوی تر از دیگری کنند و بدیهی است که هر کدام قوی تر باشد باقی می ماند و هر کدام ضعیف باشد از دور خارج می شود.

وی اظهار داشت: نمایشگاه محلات بسیار خوب برگزار شده و هر سال قوی از سال گذشته بوده است. لازم است در نمایشگاه امسال بسترهای حضور سنگ های کوپ افغانستان و ترکیه فراهم شود. باید نمایشگاه به فضایی برای تبادل سنگ های مطرح کوپ دنیا تبدیل شود. باید به سمتی حرکت کنیم که در زمینه سنگ کوپ هم صادرات و هم واردات داشته باشیم. ۴۰% صادرات سنگ ایتالیا سنگ کوپ است اما این کشور واردات سنگ کوپ هم دارد که با این واردات بخشی از نیاز کارخانجات خود را تامین می کند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از مسایلی که باید با جدیت توسط فعالان صنعت سنگ و نمایشگاه ها مورد توجه قرار  بگیرد مساله محیط زیست است. ما خودمان باید به سمت محیط زیست و مسائل مربوط به آن برویم و خودمان حمایت از محیط زیست را انجام دهیم و با برگزاری جلسات و سخنرانی های متعدد دولت را نیز به این سمت و سوحرکت دهیم که در زمینه حمایت و حفاظت از محیط زیست هزینه کند. دولت بابت معادن مبالغ قابل توجهی حقوق دولتی می گیرد که لازم است بخشی از این مبلغ را به حفاظت از محیط زیست اختصاص دهد.

نمایشگاه سنگ ایران دائمی شود

بهزاد نیکفر، بهنام نیکفر، احمد شریفی
بهزاد نیکفر، بهنام نیکفر، احمد شریفی

احمد شریفی دبیر انجمن سنگ ایران خاطر نشان کرد: ما در نمایشگاه محلات باید تا جایی که می توانیم بحث برندینگ را بالا ببریم و روی آن کار کنیم. با توجه به اینکه نمایشگاه جایگاهی اختصاصی دارد لازم است که این نمایشگاه به صورت دائم فعال باشد؛ هم در زمینه سنگ فرآوری شده و هم در زمینه سنگ کوپ. باید این امکان وجود داشته باشد که غرفه ها به صورت ثابت در نمایشگاه وجود داشته باشند و نمایشگاه مکانی شود برای معرفی سنگ ها و ظرفیت های مختلف موجود در کشور.

وی گفت: در حال حاضر کنسرسیوم های صادراتی در بسیاری از استانهای کشور تشکیل شده که لازم است در نمایشگاه همایش کنسرسیوم های صادراتی را برگزار کنیم و همین طورهمایش مدیران انجمن های مختلف صنعت سنگ کشور را و از تمام استانها و شهرها مختلف دعوت به عمل بیاوریم تا در آن مکان حضور داشته باشند.

دانشگاه امیرکبیر حامی علمی نمایشگاه سنگ ایران

محمد حلاجیان
محمد حلاجیان

در ادامه محمد حلاجیان مدیراجرایی نهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران گزارشی از روند اجرای نمایشگاه ارائه داد و گفت:  تاکنون ۷۰% از غرفه های نمایشگاه به فروش رفته که ۳۰% الباقی آن هم طی یک ماه آینده به فروش خواهد رفت.

وی افزود: نگاه ما برای اجرای نمایشگاه یک نگاه ملی است. در هیمن راستا با همه فعالان صنعت سنگ در همه جای ایران تماس گرفته و در مورد نمایشگاه اطلاع رسانی های لازم را انجام دادیم. تمامی استانهای فعال در حوزه صنعت سنگ در نمایشگاه حضور دارند.

وی ادامه داد:  سال گذشته ۷۰۰۰ تن سنگ کوپ در نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت که امسال در نظر داریم این عدد را به هشت هزار تن برسانیم که اگر این اتفاق بیافتد رکورد اجرای نمایش سنگ خام دنیا از آن خود کرده ایم.

وی ادامه داد: با همکاری شهرداری و اعضاء محترم شواری شهر نیم ور از تمای شهرداران کشور دعوت به عمل آورده ایم که در نمایشگاه حضور داشته باشند.

وی گفت: امسال برای اولین بار و به مناسبت نمایشگاه نهم مسابقه چهارگانه عکس، کارتون، خطاطی و داستان کوتاه با موضوع سنگ برگزار شده که در این مسابقه علاوه بر هنرمندان ایران هنرمندان کشورهای مختلف شرکت کرده اند.

وی تصریح کرد: با مذاکرات انجام شده با جناب آقای دکتر کتیبه دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه امیر کبیر به عنوان حامی علمی نمایشگاه در کنار ما خواهد بود، همین طور از دو متخصص و کارشناس از کشور پرتقال دعوت کرده ایم تا در نمایشگاه حضور داشته و در مورد صنعت سنگ سخنرانی کنند.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سه × پنج =