راهکارهای عبور صنعت سنگ از رکود

راهکارهای عبور صنعت سنگ از رکود

دومین کمک دولت منطقی کردن دریافت مالیات متناسب با شرایط بازار است، درست است که دولت با کسری بودجه مواجه است لیکن منطقی ساختن مالیات سبب افزایش انگیزه صنعتگران به خصوص در دو حوزه فرآوری و معدن می شود.

384
1
کارخانه سنگ
کارخانه سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از حجار، اکبر مختاری استاد دانشگاه در یادداشتی تخصصی مشکلات و معضلات صنعت سنگ را به شکلی کاملا دقیق مورد ارزیابی قرار داده و برای خروج این صنعت از رکود راهکارهایی اساسی را پیشنهاد داده است. بخش هایی از یادداشت وی به شرح زیراست:

اولین کمکی که دولت می تواند به صنعت ساختمان و به تبع آن صنعت سنگ و کارخانجات تولیدی این صنف نماید ارائه تسهیلات بانکی با درصد منطقی و نسبتا پایین می باشد. دومین کمک دولت منطقی کردن دریافت مالیات متناسب با شرایط بازار است، درست است که دولت با کسری بودجه مواجه است لیکن منطقی ساختن مالیات سبب افزایش انگیزه صنعتگران به خصوص در دو حوزه فرآوری و معدن می شود و به تبع آن ارزش افزوده صنعتگران در بلند مدت به دولت در جهت کاهش بیکاری کمک خواهد کرد.

در این بخش اضافه سازی مالیات ارزش افزوده بر فروش بدون آگاه سازی کامل صنف و توجه به نوع معاملات و خرید و فروش در صنف سنگ بر دشواری ها می افزاید.

سومین مورد کوشش درجهت برداشتن باراضافی از دوش تولید کننده می باشد؛ روبرو سازی پی درپی تولیدکنندگان صنعت سنگ با موانع اداری در حوزه های مختلف تمرکز تولید کننده را کاهش خواهد داد.

لیکن اینگونه نیست که همه کارها توسط دولت انجام شود بلکه تولیدکنندگان صنعت سنگ نیز باید راهکارهایی بیاندیشند. ازجمله آنها می توان به متناسب سازی ظرفیت تولید با میزان تقاضا اشاره کرد؛ هر چه تولید در شرایط رکودی بیشتر شود سبب کاهش قیمت کالای مورد نظردر بازار می گردد و با توجه به متغییر بودن هزینه های ثابت، از ارزش تولید روز به روز کاسته خواهد شد.

 دومین مورد موثر برای عبور از رکود توسط فعالان صنعت سنگ کوشش در جهت قدرتمند سازی اتحادیه ها و کانونها و انجمن های صنفی است؛ هر اندازه انجمن های صنفی قویتر گردند زودتر می توانند موانع را دریافته و به توانمند سازی صنف کمک کنند. سومین مورد کوشش در جهت افزایش ارتباط با نهادهای بالا دستی و حاکمیتی می باشد تا بتوان هر چه سریعتر قوانین را دریافته و با تحلیل روند پیش رو از ضربات بیشتر به صنف کاست.

در نهایت هم دلی اعضاء صنف سنگ از معدن دار تا تولیدکننده و فروشنده و مدارای منطقی با یکدیگر نیز بی تاثیر نخواهد بود.

در این میان تحلیل های کارشناسی برجسته کارآفرینی از جمله الیزابت مک براید مبنی بر رشد احتمالی اقتصاد ایران تا هفت درصد تا پایان سال ۲۰۱۷به نقل از بانک جهانی و اقتصاد چهارصد میلیارد دلاری ایران و نیروی انسانی متخصص و کارآمد بر امید به آینده می افزاید. با مرور سیکل های رونق و رکود در صنعت ساختمان می توان به این نتیجه احتمالی رسید که هر چه جلوتر می رویم از رکود فاصله گرفته و به رونق و رشد اقتصادی نزدیکتر می شویم.

۶+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید