دولت با ابزار بانک از دلال ها مالیات بگیرد

دولت با ابزار بانک از دلال ها مالیات بگیرد

بانک با استفاده از تکنولوژی روز می تواند مالیات مورد نظر را از پولی که به حساب افراد واریز می شود کسر کند و مبلغ کسر شده را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهد.

401
0
مالیات
مالیات

خبرگزاری سنگ ایران – اکبر صفرزاده: ارزان شدن قیمت نفت باعث شد تا دولت عزم خود را برای جدا کردن اقتصاد ایران از پول نفت جزم کند و برای دریافت مالیات از واحدهای تجاری و مردم  برنامه ریزی های دقیق و منسجی انجام دهد تا تامین بودجه های جاری مملکت از طریق دریافت مالیات انجام شود.

عزم دولت برای جدا کردن اقتصاد ایران از پول نفت و تکیه بر مالیات های دریافتی از مردم، جدا از مزیت های اقتصادی مزیت های سیاسی و فرهنگی بیشماری را نیز به همراه دارد؛ هر چقدر تکیه دولت بر مالیات های دریافتی از مردم بیشتر شود میزان پاسخ گویی دولت در برابر مردم بیشتر خواهد شد و شاخصه های دموکراسی در جامعه با قدرت بیشتری تثبیت خواهد شد.

عزم دولت برای دریافت مالیات باعث شده تا اداره های مالیات در سراسر کشور با جدیت بیشتری دریافت مالیات را پیگیری کنند، این پیگیری به مذاق بسیاری از فعالان صنعت سنگ خوش نیامد و باعث شد تا برخی کارخانجات واحدهای خود را تعطیل کنند، مدیران این کارخانجات تعدد مالیات ها و همین طور میزان جریمه ای که برای برخی از واحدها در نظر گرفته شده را ناعادلانه دانسته و با اعتراض های پی در پی درخواست دارند که در مسائل مالیاتی آنها تجدید نظر شود.

عده ای از مدیران کارخانجات سنگبری نیز معتقدند که باید از معافیت های مالیاتی برخوردار شوند چرا که آنها به عنوان یک کارآفرین بسترهای لازم برای اشتغال جمعی از جوانان را فراهم آورده و لازم است از طرف دولت حمایت شوند. این گروه معتقدند که دولت باید عزم خود را جزم کند برای دریافت مالیات از دلال ها نه اینکه با گرفتن مالیات و عوارض تولید کننده را تحت فشار قرار دهد.

درخواست تولیدکنندگان از دولت مبنی بر اینکه دولت تمرکز خود را روی گرفتن مالیات از دلال ها بگذارد و واحد های تولیدی را حمایت کند درخواستی کاملا به جا و برحق است. بسیاری از افرادی که در صنعت سنگ حضور دارند بدون اینکه در این زمینه سرمایه گذاری خاصی انجام داده باشند یا کار آفرینی خاصی ایجاد کرده باشند فقط و فقط از طریق دلالی درآمدهای بسیار زیادی را کسب می کنند و هیچ گونه مالیات و عوارضی را پرداخت نمی کنند.

برخی از افراد نیز هستند که به ظاهر درصنعت سنگ فعالیت می کنند اما درعمل در کار داد و ستد بهره پول هستند که این افراد نیز از چشم اداره مالیات به دور بوده و هیچ گونه عوارض و مالیاتی برای فعالیت خود پرداخت نمی کنند.

برخی از فعالان صنعت سنگ از زاویه دیگری مساله مالیات را مورد ارزیابی قرار می دهند و می گویند که خرید و فروش سنگ اغلب به صورت چکی انجام می شود و کارخانجات سنگبری برای سنگی که فروخته اند چک سال آینده را دریافت می کنند که در برخی موارد نیز این چک ها پاس نمی شود. با این حال مبلغ این چک ها در صورت حساب کارخانه آورده و مالیات آن دریافت می شود این در حالی است که ممکن است چکی که مالیات آن نیز دریافت شده است اصلا پاس نشود.

سوال اساسی این است؟ چگونه می توان از دلال ها و کسانی که به بهانه کسب و کار صنعت سنگ داد و ستد بهره پول انجام می دهند مالیات دریافت کرد؟ چگونه می توان از افرادی که در اقتصاد ایران به صورت غیر شفاف فعالیت می کنند مالیات گرفت؟

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سازمان امور مالیاتی می تواند با همکاری بسیار نزدیکی که با بانک ها برقرار می کند از فرار مالیاتی بسیاری از افراد جلوگیری کند. بانک با استفاده از تکنولوژی روز می تواند مالیات مورد نظر را از پولی که به حساب افراد واریز می شود کسر کند و مبلغ کسر شده را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهد. در صورت بروز چنین رویدادی میزان فرار مالیاتی کشور به صفر خواهد رسید و بسترهای لازم برای حمایت از کار آفرینان و تولید کنندگان واقعی فراهم خواهد شد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

16 − شش =