دلار گران به نفع صادرات سنگ های تزئینی است

دلار گران به نفع صادرات سنگ های تزئینی است

276
0
دلار
دلار

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، طبق گزارشات موجود قیمت دلار در بازار امروز ۴۱۰۰ تومان است. برخی فعالان بازار بر این اعتقاد هستند که قیمت دلار در روزها و هفته های آینده همچنان افزایش خواهد داشت و تا بدانجا پیش خواهد رفت که به قیمت واقعی خود نزدیک شود. افزایش قیمت دلار خبری خوش برای صادرکنندگان سنگ تزئینی ایران است.

پیش از این برخی کارشناسان اقتصادی مانند دکترابراهیم رزاقی قیمت واقعی دلار را ۹۰۰۰ تومان اعلام و تصریح کرده بود که قیمت پایین دلار به ضرر تولید ملی و به نفع وارد کنندگان است.

در مورد اینکه قیمت واقعی دلار چقدر است و یا چقدر باید باشد در بین کارشناسان و مدیران اقتصادی کشور اختلاف نظر وجود دارد اما آنچه مسلم است قیمت واقعی دلار از آن چه هست بالاتر است و باید به قیمت واقعی خود نزدیک شود.

در طول سالهای گذشته تلاش های بسیار زیادی برای کنترل قاچاق از طرف مسئولین ذیربط صورت گرفته که به دلایل مختلف برخی از این تلاش ها موفقیت آمیز نبوده است اما آنچه مسلم است بالا رفتن قیمت دلار و رسیدن آن به قیمت واقعی بسترهای لازم برای گران شدن واردات را فراهم می کند و در همین راستا انتظار می رود که با کاهش واردات و گران شدن آن، تمایل مردم به استفاده از تولیدات داخلی افزایش یابد.

قیمت پایین دلار واردات سنگ از کشورهای دیگر را توجیه پذیر کرده است.  متاسفانه در حال حاضر برخی از فعالان صنعت سنگ واحدهای تولید خود را رها کرده و به واردات سنگ از دیگر کشورهای روی آورده اند که این مساله در دراز مدت آسیب های جبران ناپذیری به صنعت سنگ کشور وارد خواهد کرد. هم اکنون نیز بسیاری از فعالان صنعت سنگ در مورد افزایش بی رویه واردات سنگ هشدار می دهند و از دولت می خواهند که در این مورد اقدامی عاجل انجام دهد، بدون شک یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه افزایش قیمت دلاراست.

قیمت پایین دلار باعث شده است که قیمت سنگ ایران در بازارهای جهانی بسیار بالاتر از کشورهای رقیب باشد و صادر کنندگان سنگ نتوانند در بحث قیمت با دیگر کشورها رقابت کنند. بدیهی است که در صورت افزایش قیمت دلار صادرکنندگان صنعت سنگ ایران راحت تر از گذشته کار صادرات خود را انجام خواهند داد.

در بازارهای سنگ موجود در دنیا قیمت و کیفیت دو مقوله اساسی است که برای ورود به آن رعایت هر دو نکته لازم و ضروری است. صنعت سنگ ایران در حال حاضر به آن درجه از کیفیت لازم رسیده  که بتواند سنگ فراوری شده خود را صادر کند اما آنچه باعث کندی حرکت آن در بحث صادرات شده قیمت بالای سنگ در مقایسه با دیگر کشورهای رقیب است .

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سیزده − ده =