دست‌و پاگیرهای اداری حذف می‌شوند

دست‌و پاگیرهای اداری حذف می‌شوند

266
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، شرکت شهرک‌های صنعتی برای احداث و راه‌اندازی واحدهای صنعتی ظرفیت‌هایی را ایجاد کرده است که سرمایه‌گذاران می‌توانند با دغدغه کمتر به فعالیت و تولید بپردازند.

حذف فرآیند دریافت مجوزها و استعلام‌ها از سازمان‌ها، ایجاد زیرساخت‌ها و فراهم کردن امکانات و خدمات در شهرک‌های صنعتی و اعطای خدمات و تسهیلات دریافت زمین از جمله ظرفیت‌ها و بسترهای موثری است که می‌تواند موانع تولید صنعتی را از میان بردارد. همین مزیت‌ها است که تفاوت‌های قابل توجهی را با فعالیت صنعتی در داخل شهرک‌های صنعتی با بیرون از شهرک‌های صنعتی در چشم سرمایه‌گذاران به وجود می‌آورد.

اگر از یک سرمایه‌گذار یا تولیدکننده سوال کنید که در مسیر راه‌اندازی واحد صنعتی خود چه چالش‌هایی را پشت‌سر گذاشته است به طور قطع یکی از این موانع و چالش‌ها را وجود قوانین دست‌وپاگیر و بروکراسی طویل و عریض اداری می‌داند. شرایط دست‌وپاگیری که هر سرمایه‌گذار از آن فرار می‌کند؛ شاید یکی از دلسردی‌های سرمایه‌گذاران در مسیر احداث یک واحد صنعتی در کشور ما وجود همین قوانین و موانع بر سر راه دریافت مجوزها و روند طولانی اداری باشد.

اما کافی است همین سوال را از یک سرمایه‌گذار یا مدیر واحد صنعتی در یکی از شهرک‌های صنعتی کشور جویا شوید، به طور قطع چنین پاسخی با چنین محتوای ناامیدکننده‌ای نمی‌شنوید؛ چراکه تفاوت‌های محسوسی بین سرمایه‌گذاری و فعالیت در بخش صنعتی در شهرک‌های صنعتی با بیرون از شهرک‌ها وجود دارد؛ کوتاه شدن زمان دریافت مجوزها، معافیت‌های مالیاتی، دسترسی آسان به زیرساخت‌های لازم همچون آب، برق و گاز و خدمات‌رسانی بهتر و سریع‌تر از مزایای احداث واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی است.

کسانی که در این شهرک‌ها فعالیت می‌کنند به خوبی می‌دانند که ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها بیشتر و بهتر است، همین موضوع باعث کاهش دغدغه سرمایه‌گذاران از نظر تامین امنیت سرمایه نیز است؛ دغدغه‌ای که همواره بخش خصوصی فعال در بخش صنعت را تهدید می‌کند. اما می‌توان با صراحت گفت مسیر تضمین بازگشت سرمایه در شهرک‌های صنعتی بهتر و هموارتر است. با این مقدمه به طرح این موضوع پرداخته‌ایم که سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی چه مزیت‌هایی نسبت به سرمایه‌گذاری در بیرون از شهرک‌ها دارد؟ یا اینکه شهرک‌های صنعتی چه ظرفیت‌هایی برای واحدهای صنعتی سرمایه‌گذار فراهم می‌کنند؟

مجید غفاری
مجید غفاری

 در این زمینه مجید غفاری، مدیر شهرک‌های صنعتی استان کرمان گفت: سرمایه‌گذاری که قصد دارد بیرون از شهرک‌های صنعتی اقدام به احداث واحد صنعتی کند باید حدود ۱۸ مورد استعلام از اداره‌ها و سازمان‌های مختلف بگیرد که ممکن است زمان دریافت این استعلام‌ها ۲ تا ۳ سال طول بکشد. اما زمانی که سرمایه‌گذار به مجموعه شهرک‌های صنعتی وارد می‌شود تمام این استعلام‌ها دریافت شده و تنها با یک جواز تاسیس قادر خواهد بود که زمین مربوط را دریافت و فعالیت تولیدی خود را شروع کند. ضمن اینکه خدمات گوناگونی در شهرک‌های صنعتی به واحدهای متقاضی داده می‌شود که در بیرون از شهرک‌ها وجود ندارد. به عنوان نمونه، شهرک‌های صنعتی پروانه‌ها و مجوزهای ساختمان را بدون دریافت هیچ‌گونه هزینه‌ای از واحدهای صنعتی صادر می‌کنند. در صورتی که خارج از مجموعه شهرک‌های صنعتی سرمایه‌گذاران علاوه‌بر اینکه باید مجموعه‌ای از استعلام‌ها و تاییدیه‌ها را در مدت‌زمان بیشتری دریافت کنند در عین حال باید هزینه‌های زیادی را متحمل شوند.

آسان‌سازی سرمایه‌گذاری و تولید
غفاری افزود: روند دریافت زمین برای واحدهای صنعتی در محدوده شهرک‌های صنعتی تسهیل شده است. به عنوان نمونه، مجوزهای تغییر کاربری از قبل فعالیت سرمایه‌گذار، از سوی شهرک‌های صنعتی گرفته می‌شود. همچنین درحال‌حاضر امکاناتی مانند سیستم جی‌آی‌اس به کوشش شرکت شهرک‌های صنعتی راه‌اندازی شده است که سرمایه‌گذار از این طریق می‌تواند زمین مورد نظر خود برای احداث واحد صنعتی در شهرک صنعتی را با ورود به اینترنت مشخص کند و در این زمینه قرارداد ببندد. همچنین ما امکان ارتباط با این سامانه را به ستاد سرمایه‌گذاری استان داده‌ایم تا سرمایه‌گذاران صنعتی بدون مراجعه به سیستم‌های اداری و درگیری با روند بروکراسی دست‌وپاگیر، زمین خود را از طریق اینترنت مشخص کنند.

مدیر شهرک‌های صنعتی استان کرمان با اشاره به تسهیل ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی گفت: فراهم کردن زیرساخت‌ها درشهرک‌های صنعتی به نفع واحدهای صنعتی است. این در حالی است که سرمایه‌گذاران در بیرون از شهرک‌های صنعتی برای گرفتن مجوز زیرساخت‌ها دغدغه دارند در حالی که این دغدغه‌ها و چالش‌ها در محدوده شهرک‌های صنعتی وجود ندارد و امکانات زیربنایی از پیش فراهم شده است.

غفاری گفت: از دیگر ظرفیت‌های تسهیل‌سازی روند سرمایه‌گذاری و تولید در شهرک‌های صنعتی، انتقال سندهای مالکیت زمین به واحدهای صنعتی است. به این صورت براساس قانون خارج از محدوده شهرک‌های صنعتی امکان انتقال سند مالکیت زمین به واحدهای صنعتی وجود ندارد و قرارداد زمین در قالب اجاره است؛ اما داخل شهرک‌های صنعتی سندهای مالکیت آماده است و حتی قبل از انتقال سند مالکیت، امکان ترهین اراضی نیز وجود دارد.

سودآوری در مقابل کاهش هزینه‌ها
غفاری با اشاره به کمک‌های فنی، مالی و زیرساختی به واحدهای صنعتی گفت: میزان این کمک‌ها در شهرک‌های صنعتی نسبت به بیرون از شهرک‌های صنعتی قابل توجه است. در گذشته اعطای تسهیلات یارانه‌ای و کمک‌های فنی و اعتباری به واحدهای صنعتی از سوی شهرک‌های صنعتی شرایط ویژه‌ای را برای واحدها به وجود می‌آورد. همچنین تفاهمنامه شهرک‌های صنعتی با بانک‌ها امکانات اعتباری مطلوبی را به همراه دارد. مطلوبیت این شرایط نسبت به بیرون از شهرک‌های صنعتی به پرداخت درصد سود تسهیلات کمتر نسبت به بیرون از شهرک‌های صنعتی است.

غفاری درباره اعطای خدمات به واحدهای صنعتی نیز گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی، ایجاد تورهای صنعتی و بازدیدها در شهرک‌های صنعتی از دیگر خدماتی است که شهرک‌های صنعتی بخشی از هزینه آن را تقبل می‌کند.

مدیر شهرک‌های صنعتی استان کرمان معتقد است که ایجاد زیرساخت‌ها و حذف گرفتاری‌های واحدهای صنعتی در زمینه گرفتن مجوزها باعث کاهش دغدغه سرمایه‌گذاران و افزایش و رونق تولید می‌شود. وی افزود: سرمایه‌گذارانی که در محدوده شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کنند ۲ تا ۳ سال جلوتر از واحدهای صنعتی هستند که در بیرون از محدوده شهرک‌های صنعتی اقدام به احداث واحد تولیدی و صنعتی کرده‌اند؛ چرا که دریافت مجوز و استعلام‌ها در بیرون از شهرک‌های صنعتی زمان‌بر است. به عنوان نمونه، در استان کم‌آبی همچون کرمان، گرفتن مجوز آب بسیار سخت و حتی غیرممکن است. در حالی که اگر واحدهای صنعتی بخواهند در شهرک‌های صنعتی فعالیت کنند امکانات زیرساختی آب، گاز و برق برای آنها مهیا شده است.

محمدرضا صادقی
محمدرضا صادقی

صنایع متمرکز و سودآور
تجمیع واحدهای صنعتی در یک شهرک صنعتی می‌تواند توسعه پایدار در صنایع را به همراه داشته باشد. همچنین با ایجاد چنین ظرفیتی ارتباط بین واحدهای صنعتی با مسئولان بیشتر می‌شود که خود از راهکارها و بسترهای موثر حذف موانع تولید صنعتی است. محمدرضا صادقی، مدیر شهرک‌های صنعتی استان سمنان در این زمینه گفت: هدف شهرک‌های صنعتی ایجاد زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاران در بخش تولید است. هدف این بوده که فضایی ایجاد شود تا سرمایه‌گذاران دغدغه تامین زیرساخت‌ها را نداشته باشند. به‌علاوه اینکه تمرکز واحدهای صنعتی در یک منطقه، دسترسی واحدهای مسئول دولتی را برای نظارت بر آنها بیشتر و بهتر می‌کند.

صادقی با اشاره به ظرفیت شهرک‌های صنعتی در تجمیع واحدهای صنعتی در یک منطقه گفت: پراکندگی صنایع در جوار شهرها آلودگی به وجود می‌آورد اما هر واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی در بخش تخصصی خود استقرار پیدا می‌کند که شامل نظارت زیست‌محیطی نیز خواهند بود. همچنین واحدها ملزم هستند این ضوابط زیست‌محیطی را رعایت کنند.

مدیر شهرک‌های صنعتی استان سمنان گفت: یک سرمایه‌گذار برای احداث واحد صنعتی بیرون از شهرک‌های صنعتی باید زمان طولانی‌تر و هزینه زیادتری را متحمل شود. مانند این فرآیند نیز در گرفتن زمین قابل لمس است چرا که باید از ابتدا به کمیسیون زیربنایی استان مراجعه کند، سپس از شورای برنامه‌ریزی تاییدیه گرفته و بعد از دریافت زمین فرآیند دریافت مجوزهای برق، آب و گاز را بگیرد. بدیهی است که این فرآیند گران و زمانبر است. در مقابل از آنجا که در شهرک‌های صنعتی تمرکز خدمات وجود دارد این فرآیند کوتاه است و سرمایه‌گذاری کمتری را درپی دارد.

وی افزود: به این صورت که در کمتر از یک روز زمین را به سرمایه‌گذار تحویل می‌دهیم در حالی که اگر سرمایه‌گذار بیرون از شهرک‌های صنعتی برای احداث واحد صنعتی اقدام کند باید حدود ۶ ماه معطل شود. از این‌رو زمان طلایی سرمایه‌گذاری را از دست می‌دهد. علاوه بر این، شهرک‌های صنعتی مجوزها و پروانه‌ها ساخت و پایان کار را به صورت رایگان به واحدهای صنعتی می‌دهد اما واحدهای صنعتی بیرون از شهرک‌های صنعتی باید از شهرداری‌ها و بخشداری‌ها مجوز دریافت کنند که برای آن هزینه‌ای را نیز باید متحمل شوند.

مزیت‌های دیگر
صادقی همچنین تصریح کرد: امکانات زیرساختی همچون انشعابات آب و گاز را در کمترین زمان ممکن به واحدهای صنعتی می‌دهیم. به علاوه اینکه شهرک‌های صنعتی بابت ایجاد این امکانات هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند و فقط حقوق انتفاع از آنها گرفته می‌شود.

 مدیر شهرک‌های صنعتی استان سمنان بیان کرد: خدمات و ظرفیت‌های دیگری نیز برای واحدهای صنعتی در محدوده شهرک‌های صنعتی وجود دارد؛ از جمله اینکه واحدهای صنعتی در شهرک‌ها به واسطه استقرار در شعاع ۱۲۰ کیلومتری از شهر، مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند. همچنین در صورت نیاز واحدهای صنعتی به پروانه بهره‌برداری و پایان کار در صورت نداشتن بدهی، سند مالکیت زمین دراختیار آنها داده می‌شود. این سند مالکیت نیز در نزد بانک‌ها به عنوان وثیقه معتبر است در حالی که سند قراردادی واحدهای صنعتی بیرون از محدوده‌های شهرک‌های صنعتی در نزد بانک‌ها به عنوان وثیقه مورد قبول قرار نمی‌گیرد.

صفیه رضایی

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

16 + 17 =