دست‌مان در جیب خودمان باشد

دست‌مان در جیب خودمان باشد

261
0
معدن سنگ
معدن سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، امروزه جذب سرمایه‌گذاری در تمام زمینه‌های تولیدی مهم‌ترین مقوله‌ای است که در عرصه تولید بین‌الملل پیگیری می‌شود. در بیشتر کشورهای صنعتی، طرح جذب سرمایه‌گذارهای خارجی با در اختیار گذاشتن برخی امتیازها به صاحبان سرمایه به صورت موفقیت‌آمیزی در حال اجراست. روندی که اگر بیشتر به آن پرداخته شود به طور حتم علاوه بر استفاده از منابع خارجی، می‌تواند مشارکت‌های فنی و انتقال فناوری را به دنبال داشته باشد.

در دنیای صنعتی کنونی، در اختیار داشتن مواد اولیه و منابع مالی برای هر گونه فعالیت اقتصادی و تولیدی جایگاه ویژه‌ای در ایجاد اشتغال، ارزش‌افزوده، به‌دست آوردن بازارهای هدف، افزایش تولید ناخالص ملی و رونق اقتصادی دارد. شاید کمتر کسی از اهمیت معادن در تحقق این مهم بی‌اطلاع باشد اما به جرات می‌توان گفت در دنیای امروز که با کمترین امکانات می‌توان از معادن بیشترین ذخایر را استخراج کرد احداث و بهره‌برداری از واحدهای فرآوری می‌تواند ارزش‌افزوده موجود در آن را دو چندان کرده و رقابت‌پذیری آن با محصولات مشابه را نیز چند برابر کند.

البته نباید فراموش کرد وجود فناوری‌های پیشرفته در معادن برای فرآوری محصول، مهم‌ترین مقوله‌ای است که می‌تواند رقابت‌پذیری محصول در بازارهای هدف را بیشتر کند. شاید برجسته‌ترین نکته‌ای که می‌توان در زمینه معادن به آن اشاره کرد، تولید آخرین فناوری‌های روز دنیای معدن در کشورهای دارای کمترین منابع معدنی است.

کشورهایی که با سرمایه‌گذاری در معادن سایر کشورها علاوه بر مشارکت در طرح‌های استخراجی، ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی خود را مورد آزمایش‌های فنی و کیفی قرار می‌دهند. این در حالی است که در چند سال اخیر با وجودی که اجرای طرح‌های مهندسی معکوس در زمینه ساخت و بهره‌برداری از ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی و معدنی به وسیله پژوهشگران داخلی در کشور کلید خورده اما تاکنون آن گونه که باید به آنها پرداخته نشده‌است. به همین منظور مسئولان امر با توجه به ذخایر معدنی غنی موجود در کشور باید علاوه بر حمایت از پژوهشگران داخلی برای اجرای طرح‌های مهندسی معکوس برای ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات داخلی، راه را برای تبادل اطلاعات در زمینه ورود آخرین فناوری‌های روز دنیا هموارتر کنند تا علاوه بر کاهش هزینه‌های خرید، ورود و نصب آنها به وسیله متخصصان خارجی، روند خودکفایی تولید نیازهای داخلی ایجاد شود و به عبارتی دیگر دست‌مان در جیب خودمان باشد و نه‌تنها متکی به دانش بومی باشیم بلکه از خروج سالانه میلیاردها دلار ارز جلوگیری کنیم.

عبدالرحمن رحیمی – روزنامه‌نگار

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

19 − 11 =