در آینده ای نزدیک؛ واردات انبوه سنگ های ساختمانی توسط چین 

در آینده ای نزدیک؛ واردات انبوه سنگ های ساختمانی توسط چین 

312
0
چین
چین
محمد علی عسگرزاده
محمد علی عسگرزاده

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، برای مدت زمانی به طول سه دهه تا سال ۲۰۱۳ چین دارای رشد اقتصادی بیش از ده درصد بوده است. این رشد اقتصادی فوق العاده زیاد و مستمر با درصد بالایی از رشد شهرنشینی همراه بود. میلیون ها نفر از مناطق روستایی به محدوده ها ی شهری نقل مکان کرده اند. این مهاجرت صدها میلیونی منجر به ساخت و سازهای بی سابقه ای در مناطق  مختلف در کشورهای دیگر سابقه نداشته است. حجم عظیمی از این رشد شهر نشینی متمرکز بر مناطق شهر ساحلی شرق چین بوده است. حجمی عمده؛ یعنی چیزی در حدود هشتاد درصد از تقاضای جهانی سنگ ساختمانی چین برای ساخت و سازهای داخلی آن بوده و خواهد بود.

این در حالی است که رقبای سنگ صادراتی چین این تصور غلط را داشته اند که صنعت سنگ چین بر پایه صادرات شکل گرفته است که تصور غلطی است.

در سال ۲۰۰۸ که دنیا با شرایط بحران شدید اقتصادی روبرو شد دولت چین یک بسته محرک اقتصادی به ارزش ۴۶۰ میلیارد دلار معرفی نمود تا رشد شتابان اقتصادی چین از حرکتی که هم چنان به پیش می رفت باز نماند. حجم عظیمی از این پول به بخش ساختمان وارد شد.

حال بهتر است فارغ از پرداختن به جزئیات مسائل مربوط به این ساخت و سازها و چرایی و چگونگی انجام شدن آنها به این واقعیت نگاه کنیم که در پی این حجم عظیم ساخت و ساز، چین امروز با میلیون ها باب واحد آپارتمان به فروش نرفته مواجه است. آپارتمان هایی که حالا و با گذر زمان و افزایش بالای ارزش و بهای آن ها دیگر برای بسیاری از مردم چین قابل خرید نیستند.

آیا یک حجاب بزرگ در راه است؟ بسیاری از اقتصاددان ها براین باور هستند که جواب مثبت است و اگر این حباب بترکد فاجعه ای عظیم اقتصادی در راه خواهد بود. البته و لااقل گروه دیگری از اقتصاددانان با این نظریه مخالف هستند و اعتقاد دارند که یک فاجعه اقتصادی پیش رو نیست؛ واقعیت این است که رشد اقتصادی فقط کندتر شده و به چیزی در حدود ۷ درصد کاهش یافته است.

ولی این درصد رشد اقتصادی هم به نظر هم چنان تداوم خواهد داشت . دولت چین به خطری که این مازاد ساخت و سازها ممکن است برای اقتصاد چین ایجاد کند واقف بوده و همیشه سفته بازی ها را در بازار ساختمان به دقت زیر نظر دارد. دولت چین با وقوف به این مساله از سال ۲۰۱۱ سعی فراوانی برای کاهش این نرخ فزاینده ساخت و ساز داشته است که این کار به مرور اثر خود را بر بازار سنگ ساختمانی و از اواخر ۲۰۱۳ نشان داده است.

نکته مهم تری که برای بازار جهانی سنگ های ساختمانی اهمیت دارد و از آن نباید غافل شد طرح توسعه دولت چین برای دهه های آینده و ادامه سیر سیاست شهرنشینی است. دولت چین مصمم است که در طی دهه  حاضر رقمی در حدود صد میلیون نفر دیگر را از جمعیت روستاها به شهرها نقل مکان دهد. این سیر توسعه شهر نشینی متمرکز بر مناطق مرکزی چین بوده در جایی که بیش از هشتصد میلیون نفر جمعیت در هم می لولند!

دلایل دیگری هم وجود دارند که علت اشغال موقعیت برجسته شرکت های چینی در صنعت سنگ و بازارهای بین المللی توضیح دهد؛ زمین ارزان برای ساخت کارخانه، وام با شرایط باز پرداخت ارزان، انرژی ارزان، یارانه از همه نوع و هم چنین کیفیت عالی لجستیک و حمل و نقل  با مدیریت عالی و زیر ساخت های درجه یک در بنادر از جمله  آن دلایل هستند. همه این موارد به چین کمک کرده است که در مرکز تجارت سنگ دنیا قرار بگیرد.

ولی چین با سرعت زیاد در حال تغییر است. زمین دیگر ارزان نیست ، وام های بانکی به راحتی گذشته برای بسیاری از شرکتها قابل دریافت نیستند، انرژی بسیار گران شده است، هم چنین و شاید مهمترین نکته این است که چین روز به روز در مقابل مسائل زیست محیطی حساسیت بیشتری از خود نشان می دهد.  معادن جدید دیگر به راحتی قابل باز شدن نیستند و در واقع بسیاری از معادن قدیمی با همین ایرادهای زیست محیطی در حال بسته شدن هستند. استاندارد های ایمنی در حال افزایش و بهینه شدن در مقایسه با گذشته می باشند .

چین جدید در حال باز طراحی خود از توسعه صادرات محور به توسعه مصرف محور بوده و با توجه فزاینده به عوامل زیست محیطی باز شدن معادن جدید تحت کنترل بیش تر و رعایت استانداردهای بالاتر رویکردی نوین را آغاز کرده است.

حال این روند چگونه بر بازار جهانی تجارت سنگ اثر خواهد گذاشت ؟ هر چند دنیا با چالش های عظیم اقتصادی مواجه است و بسیاری از عوامل در پاره ای از ابهام ها و نقاط کور قرار دارند و در داخل چین هم رشد اقتصادی سیر نزولی را می پیماید اما یک واقعیت مشخص است و آن هم این است که اگر این سیر توسعه شهر نشینی با درصد رشدی که مد نظر دولت چین است به تحقق بپیوندد تقریبا برای صنعت سنگ جهان این تضمین وجود دارد که بازار چین تقاضای زیادی را در سالهای متمادی پیش رو برای انواع سنگ ساختمانی خواهد داشت .

در طی این سالها نه تنها میلیون ها خانه ارزان قیمت که به طور طبیعی نیاز کمتری به سنگ طبیعی ساختمانی خواهند داشت ساخته خواهد شد بلکه در کنار آن ها صدها مدرسه، بیمارستان، هتل، مرکز های خرید، ایستگاههای قطار، فرودگاهها، ساختمان های عمومی و دولتی و خانه های شیک و گران قیمت درکنار ثروتی که ایجاد می شود ساخته خواهد شد که نیاز بیشتری به سنگ های ساخمانی خواهند داشت. سیاست ساخت یک جاده و کمربند ارتباطی میان کشور چین و خط ریلی بندر گواتر پاکستان به استان سین کیانگ که قراردادهای آن به تازگی و در سال ۲۰۱۵ امضاء شده است و ده ها مورد دیگر همگی در راستای همین توسعه رقم خورده است.

سوال بزرگ برای صنعت سنگ ساختمانی جهان این است که این میلیون ها متر سنگی که قرار است در کشور چین طی ده سال آینده استفاده شود از کجا خریداری و در چه مکان و کارخانه ای فرآوری خواهد شد؟ آیا روند سه دهه اخیر که مبتنی بر شیوه کار شرکت های چینی در خرید سنگ به صورت خام از سرتا سر دنیا و فرآوری آن در شهرهایی هم چون؛ شیامن، شویتو، یونفو، شانگهای و دیگرنقاط بوده است ادامه خواهد داشت؟

با دلایلی که در بالا به آن  اشاره شد این احتمال هست که روند آینده و ساختار روبه روبر به این صورت نباشد. شرکت های بزرگ چینی با عنایت به تغییر عوامل هم اینک سرمایه گذاری کافی برای اتوماسیون خطوط تولید را در دستور کار دارند. ولی این روند کار در هزاران شرکت و کارخانه کوچک که توان تولیدی اشان بر پایه نیروی کار ارزان بنا شده است و توان و امکان خرید و سرمایه گذاری در ماشین آلات جدید را ندارند نخواهد بود و پیش بینی می شود که این دست از شرکت ها و کارخانه ها به مرور بسته شوند. ناظران بازار در زمان کنونی هم تغییرات در صنایع چین را ملاحظه کرده و قیمت تمام شده بالا تر گواه این ملاحظات است.

سوال کلیدی اینجا است که آیا کارخانجات فرآوری سنگ در کشورهای اروپایی، هند، ترکیه، مصر، ایران، برزیل و دیگر نقاط دنیا قادر خواهند بود سنگ های نیمه یا به طور کامل فرآوری شده خود رابه چین بفروشند؟ آیا صنعت سنگ چین که یک رقیب اصلی و عمده برای کارخانه های فراوری دنیا بوده است خود به یک بازار هدف برای این کارخانه ها تبدیل خواهد شد؟

منبع: دانش سنگ

محمد علی عسگرزاده

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

5 × چهار =