خوانساری: مشکلات بانکی همچنان پابرجاست

خوانساری: مشکلات بانکی همچنان پابرجاست

252
0
مسعود خوانساری
مسعود خوانساری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، مسعود خوانساری امروز در نشست فعالین اقتصادی با هیئت بلندپایه اروپا و فعالین اقتصادی این کشورها در تهران با بیان اینکه دو سال از برجام گذشته اما مشکلات بانکی کماکان پابرجاست، اظهار کرد: با رفع این مشکلات می‌توان همکاریهای مشترک میان ایران با کشورهای اتحادیه اروپا را افزایش داد.

وی افزود: بعد از توافق برجام حجم تجارت کشورمان با کشورهای اروپایی ۶۰ درصد افزایش یافته است و این رقم قابلیت افزایش مجدد را دارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: اتحادیه اروپا دومین هدف صادراتی کشورمان به حساب می‌آید و سالانه ۱۳ درصد از سهم صادراتی ما را تشکیل می‌دهد که قابلیت افزایش این رقم نیز وجود دارد.

وی تصریح کرد: بعد از توافق هسته‌ای بیش از ۲۰۰ هیئت اقتصادی به ایران آمدند که بیشتر این هیئت‌ها از کشورهای اروپایی بودند.

خوانساری گفت: ایران براساس موقعیت ویژه جغرافیایی و جذابیت‌هایی که برای سرمایه‌گذاری دارد مکان مناسبی برای حضور اروپاییها به حساب می‌آید.

وی یادآور شد: در ایران سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌شود که می‌توان زمینه خوبی برای صادرات باشد گرچه در برخی اقلام کشاورزی ما وارد کننده هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: ایران و کشورهای اتحادیه اروپا می‌توانند در زمینه محصولات کشاورزی مکمل یکدیگر باشند. ایران با جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون نفر و با در نظر گرفتن کشورهای همسایه حدود ۴۰۰ میلیون نفر بازاری وجود دارد که می‌توان با سرمایه‌گذاری مشترک از آن بهره برد.

خوانساری گفت:‌ایران با تولید ناخالص داخلی خود جزو ۲۰ کشور اقتصادی دنیا به حساب می‌آید و در منطقه نیز دوم است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران یادآور شد: در زمینه کشاورزی فعالیتهای خوبی در سالهای گذشته با کشورهای اروپایی داشته‌ایم و در حال حاضر نیز ایران صادر کننده مواد غذایی به کشورهای همسایه خود است و اروپا نیز می‌تواند با سرمایه‌گذاری در کشورمان علاوه بر تامین نیاز داخلی ما نیازهای همسایگان را پوشش دهد.

خوانساری با بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران پس از توافق هسته‌ای دفتری را به عنوان دفتر سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد کرد، گفت: هدف از تاسیس این دفتر تامین نیازهای داخل کشور و مشخص کردن مشکلات موجود بر سر راه سرمایه‌گذاری خارجی و مشخص کردن پروژه‌هایی با قابلیت سرمایه‌گذاری است.

وی در پایان به این نکته اشاره کرد که ایران مسیر خوبی برای ترانزیت کالا از شمال به جنوب و از شرق به غرب است.

  • تسنیم
۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

پانزده − 6 =