خواسته های اقتصادی مردم و فعالان صنعت از رئیس جمهور

خواسته های اقتصادی مردم و فعالان صنعت از رئیس جمهور

در سال «اقتصاد مقاومتی اقدام وعمل» لازم است که خواسته های مردم در حوزه اقتصاد مورد توجه قرار گیرد و دولت با همه توان برای تحقق این خواسته ها اقدامات لازم را انجام دهد.

311
0
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی

خبرگزاری سنگ ایران، اکبر صفرزاده: صنعت ساختمان سازی یکی از صنایع مهم و کلیدی موجود است که به دلیل وابسته بودن بسیاری از صنایع به آن، همیشه و در همه حال به عنوان عامل اصلی برون برد صنعت از رکود مورد توجه قرار گرفته است.

تاکنون برای رشد و توسعه ساختمان سازی راه حل های مختلفی توسط دولت و کارشناسان اقتصادی ارائه شده اما مشکل عمده این راه حل ها این است که مقیاس و متر و اندازه ای که برای حل این مشکل در نظر گرفته می شود عمدتا شهرهای بزرگ  ایران است.

به دلیل کمبود زمین در شهرهای بزرگ، آپارتمان سازی در این شهرها رواج یافته و بدون هیچ دلیلی این راه و روش به دیگر شهرهای دیگر ایران هم تسری داده شده است در همین راستا قیمت وام هایی که برای خرید خانه در نظر گرفته می شود نیز با در نظر گرفتن قیمت خانه در شهرهای بزرگ و پر جمعیت مقرر می شود. این در حالی است که در ۱۱۰۰شهر کوچکی که در ایران وجود دارد به هیچ وجه مشکل کمبود زمین وجود ندارد و آپارتمان سازی در این شهرها کاری اشتباه و بیهوده است.

در صورتی که دولت زمین های موجود در شهرهای کوچک را تفکیک کرده و به متقضیان واگذار کند مردم به راحتی می توانند در مورد ساخت مسکن مورد نیاز خود اقدامات لازم را انجام دهند. مهمترین عامل رکود مسکن در ایران و عدم تمایل مردم به خرید و ساخت و ساز مسکن، قیمت بسیار بالای زمین و عدم علاقه بسیاری از مردم به آپارتمان نشینی در شهرهای کوچک است.

قیمت دلار

در طول دهه های گذشته رشد قیمت در برخی کالاها صد برابر و در برخی دیگر هزار برابر بوده است اما قیمت دلار نسبت به دیگر کالاها پایین ترین رشد قیمت را داشته و تاکنون به قیمت واقعی خود که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی ۸۰۰۰ تومان است نرسیده است. عرضه دلار با قیمت ۳۵۰۰ تومان باعث شده واردات و قاچاق کالا در سطحی بسیار گسترده انجام و تولیدات داخل و صنایع داخلی با مشکلات بسیار اساسی مواجه شود.

دلار ۳۵۰۰ تومان واردات و قاچاق کالا را مقرون به صرفه کرده و طبیعتا با توجه به مرزهای بسیار وسیع ایران با هیچ قانون و ابزاری نمی توان جلوی آن را گرفت.

تا زمانی که واردات و قاچاق کالا مقرون به صرفه باشد و به دلیل قیمت های پایین کالاهای خارجی مشتریهایی برای آن کالاها در ایران وجود داشته باشد قاچاق انجام می شود و به هیچ طریقی نمی توان جلوی آن را گرفت.

بسیاری از فعالان اقتصادی عرصه صنعت به روش های مختلف از دولت خواسته اند جهت جلوگیری از قاچاق کالا و حمایت از تولید داخلی و فراهم شدن بسترهای صادرات قیمت دلار را به تدریج افزایش دهد و به نرخ واقعی خود نزدیک کند اما تاکنون این اتفاق نیافتاده است.

قانون چک

علیرغم بسیاری از تلاش هایی که تاکنون در مورد اصلاح قانون چک انجام شده هنوزهیچ تغییری در روند صدور دسته چک و نحوه واگذاری آن به مردم صورت نگرفته و هر فردی با هر میزان دارایی و سرمایه می تواند یک دسته چک صد برگی بدون محدویت در عدد و رقمی که در آن درج می کند، داشته باشد و با تکیه بر آن در بازار داد و ستد کند.

در حال حاضر نیز همانند چند دهه گذشته بسیاری از داد و ستدهای اقتصادی با اتکاء به دسته چک هایی صورت می گیرد که نواقص بسیار زیاد آن بارها و بارها به اثبات رسیده است.

مشکلات فعالان صنعت با مقوله چک زمانی دو چندان شد که دریافت مالیات بر ارزش افزوده توسط سازمان مالیات به صورت جدی تری دنبال شد و در بسیاری از موارد فعالان صنعت مجبور شدند مالیات چکهای مدت داری را بپردازند که بسیاری از آنها اصلا پاس نمی شوند.

عدم پاس شدن بسیاری از چک های موجود و عدم قبول مسئولیت بانک ها در قبال چک های صادره باعث شده تا اعتماد بین خریدار و مشتری به پایین ترین حد خود برسد و بسیاری از فعالان صنعت و واحدهای تولیدی از فروش محصولات خودداری کنند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

13 − نه =