خشایار شهبازی: آمریکا بزرگترین وارد کننده سنگ است

خشایار شهبازی: آمریکا بزرگترین وارد کننده سنگ است

فعال با سابقه صنعت سنگ در منطقه شمس آباد تهران: همانطور که می دانید آمریکا بزرگترین وارد کننده سنگ است و ایران با داشتن سنگ های متنوع می تواند تامین کننده خوبی برای این کشور باشد.

300
0
کارخانه سنگبری
کارخانه سنگبری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از حجار، خشایار شهبازی فعال با سابقه صنعت سنگ در منطقه شمس آباد تهران اظهار داشت: ما تا چند سال پیش با دو شیفت کاری، تولید می کردیم که بعدا این روال به یک شیفت کاری تعدیل پیدا کرد و حالا تقریبا با زیر یک شیفت کاری فعالیم و به نسبت هم تعداد کارگرانمان هم کمتر شده است. عملا کارگران یک شیفت کاری را هم تعدیل کرده ایم.

وی افزود: یک واقعیت در مورد فروش وجود دارد آن هم مبنا قراردادن قیمت دلار است. ما در سال ۹۰با دلارهزار تومان کار می کردیم و امروز با دلار ۳۵۰۰ تومان پس قطعا فروش آن زمان بیشتر از حالا بوده است. در کنار همه این شرایط این موضوع را هم در نظر داشته باشید که ما جزو کارخانه های سرپا هستیم؛ خیلی از کارخانه ها هستند که هم اکنون فروششان نسبت به سالهای قبل به یک چهارم کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در سالهایی که بازار مسکن رونق داشت فروش ما هم خوب بود، این دو بازار همیشه با یکدیگر رابطه مستقیمی دارند و حالا که بازار مسکن در رکود است بازار سنگ نیز در شرایط بسیار بدی به سر می برد.

وی گفت: کارخانه هایی که تجربه صادراتی دارند و سالها دور از بازار صادراتی بوده اند الان به فکر افتاده اند که دوباره در بازار صادراتی حضور داشته باشند، من هم از این قاعده مستثنی نیستم و شخصا منتظر بهبود شرایط سوریه هستم.

فعال با سابقه صنعت سنگ در منطقه شمس آباد تهران خاطر نشان کرد: بازار سوریه بعد از اتمام جنگ و نا آرامی ها، بازار مناسبی برای سنگ ایران است البته یک نگاه بلند مدت هم به بازار آمریکا داریم و چشم انتظار هستیم شرایط صادرات سنگ به آمریکا مهیا شود و بتوانیم سهم خوبی از این بازار داشته باشیم.

 وی تصریح کرد: همانطور که می دانید آمریکا بزرگترین وارد کننده سنگ است و ایران با داشتن سنگ های متنوع می تواند تامین کننده خوبی برای این کشور باشد.

وی گفت: رکود ساخت و ساز آینه تمام نمای رکود کشور است. آپارتمانها خریدار ندارند و در نتیجه حجم ساخت و ساز پایین آمده است. بازار صادراتی هم که نداریم و در نهایت بهره بانکی است که واقعا صنعت سنگ را بیچاره کرده است.

وی یادآور شد: دراین شرایط رکود، بانک ها با جریمه دیرکرد رسما دست و پای تولید کننده را بسته اند، برای مثال من سال ۸۸ یک وام ۷۰۰ میلیون تومانی با سود ۱۶ درصد گرفته ام که در شرایط بد وحشتناک رکود بازار این بدهی با تاخیر پرداخت شده و در حال حاضر با وجود اینکه من بیش از ۸۰۰ میلیون تومان پول به بانک داده ام اما هنوز بیش از ۷۰۰ میلیون تومان به بانک بدهکارم آن هم به خاطر جریمه های دیر کرد و سود بانکی که روی وام من آمده است.

وی خاطر نشان کرد: یکی دیگراز مشکلات ما مالیات برارزش افزوده است. ما حرفی برای پرداخت مالیات برارزش افزوده نداریم اما مامور اداره مالیات به جای ساماندهی من کارخانه دار به صورت چشمی برای من مالیات برارزش افزوده تعیین می کند، یعنی مامور بر اساس دستگاههای من کارخانه دار برای من مالیات تعیین می کند و اصلا به این توجه نمی کند که کارخانه دار تولید دارد یا خیر.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید