ایجاد بازار فروش مهمترین اولویت صنعت سنگ ایران

ایجاد بازار فروش مهمترین اولویت صنعت سنگ ایران

رئیس هیات مدیره کانون سنگ ایران: تاکنون همه تلاش های انجام شده در جهت راه اندازی و بهره برداری از معدن و کارخانه سنگ بوده و در مورد ایجاد بازارهای هدف کار جدی و اساسی صورت نگرفته است.

323
0
محسن غیاثوند
محسن غیاثوند

محسن غیاثوند رئیس هیات مدیره کانون سنگ ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: به دلیل تقاضای بسیار بالایی که همیشه برای سنگ در داخل کشور وجود داشته است واحدهای تولیدی ما کمتر به دنبال تولید صادراتی رفته اند و فرآوری سنگ خود را بیشتر برای مصرف داخلی انجام داده اند.

وی افزود: تاکنون گرایش واحدهای سنگبری ما تولید برای داخل کشور بوده است بنابراین زمانی که ساخت و ساز در داخل کشور رونق داشته باشد صنعت سنگ هم رونق دارد و زمانی که مثل اکنون ساخت و ساز رونق نداشته باشد صنعت سنگ هم در رکود به سرمی برد.

وی تصریح کرد: با توجه به رکودی که در ساخت و ساز وجود دارد پیش بینی من این است که رکود بر صنعت سنگ تا یک سال آینده ادامه خواهد داشت مگر اینکه اتفاق جدیدی در این عرصه بیافتد و صنعت سنگ را از این وضعیت خارج کند.

وی ادامه داد: کشور ایران هم به لحاظ تعدد و تنوع معادن و هم به لحاظ تعداد کارخانه در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد اما آن چیزی که ما نداریم بازار فروش است. تاکنون همه تلاش های انجام شده در جهت راه اندازی و بهره برداری از معدن و کارخانه سنگ بوده و در مورد ایجاد بازارهای هدف کار جدی و اساسی صورت نگرفته است.

وی خاطر نشان کرد: پیشنهاد کانون سنگ ایران برای رفع مشکل فوق ایجاد پایانه های صادراتی است که برطبق آن هرکارخانه داری سنگ استاندارد خود را به این پایانه بیاورد و بقیه امور فروش و صادرات را پایانه انجام دهد. فعالیت های انفرادی کارخانجات سنگبری ما در بحث صادرات نتایج خوبی را در برنخواهد نداشت.

غیاثوند افزود: حضورکارخانجات سنگبری ما در نمایشگاههای خارجی زمانی می تواند موثر باشد که پشتوانه های لازم را داشته باشد. در برخی موارد کارخانجات ما در نمایشگاههای خارجی شرکت می کنند و سفارش هم می گیرند اما به دلیل اینکه امکانات تامین آن سفارش را ندارند نمی توانند آن سفارش را اجرا کنند.

وی ادامه داد: به دلیل عدم تقاضای بازارهای داخلی برای سنگ چینی بسیاری از کارانجات سنگبری استان لرستان دیگر فرآوری این سنگ را انجام نمی دهند و اکثر به سمت فرآوری سنگ گوهره (لایم استون) رفته اند.

وی تاکید کرد: برای استفاده بهینه از سنگ چینی برنامه ریزی کرده ایم تا از این سنگ استفاده های دیگری انجام دهیم. از سنگ چینی ازنا می توان برای ساخت مجسمه های سنگی استفاده کرد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید