شرفی: بسیاری از سنگبریهای خرم آباد نیمه تعطیل هستند

شرفی: بسیاری از سنگبریهای خرم آباد نیمه تعطیل هستند

رئیس هیات مدیره انجمن سنگبران خرم آباد: اجرای برجام و برداشته شدن تحریم های اقتصادی هم تاکنون نتوانسته مشکل رکود حاکم بر بازار سنگ را حل کند و تاکنون اتفاق مثبتی در زمینه افزایش خریداران خارجی یا داخلی نیافتاده است.

402
0
کارخانه سنگبری
کارخانه سنگبری

حیدر شرفی رئیس هیات مدیره انجمن سنگبران خرم آباد در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: به دلیل تحریم های اقتصادی که در چند سال گذشته بر کشور ایران تحمیل شده بود و همچنین به دلیل رکودی که بر ساخت و ساز حاکم است صنعت سنگ خرم آباد در حال حاضر وضعیت رکود به سر می برد.

وی افزود: اجرای برجام و برداشته شدن تحریم های اقتصادی هم تاکنون نتوانسته مشکل رکود حاکم بر بازار سنگ را حل کند و تاکنون اتفاق مثبتی در زمینه افزایش خریداران خارجی یا داخلی نیافتاده است.

شرفی ادامه داد: بزرگترین مشکل صنعت سنگ رکود حاکم بر بازار است. به دلیل کم بودن خریدار بسیاری از واحدهای سنگبری خرم آباد به حالت نیمه تعطیل در آمده و برخی از آنها نیز به دلیل اینکه نمی توانند هزینه های جاری خود را پرداخت کنند واحدهای تولید خود را تعطیل کرده اند.

وی خاطر نشان کرد: در سالهای گذشته کارخانجات سنگبری خرم آباد بیشتر در مورد فرآوری سنگ چینی فعالیت می کردند اما سنگ چینی با عدم استقبال خریداران مواجه شد و کارخانجات به فراوری سنگ گوهره روی آوردند. برخی از کارخانجات خرم آباد نیز در فرآوری سنگ گرانیت و تراورتن فعال هستند.

وی افزود: حضور در نمایشگاه های خارجی برای رشد و توسعه صنعت سنگ بسیار مهم است اما شرکت در این نمایشگاهها برای واحدهای فراوری هزینه بر است که با توجه به رکود حاکم بر این صنعت نمی توان از واحدهای تولیدی انتظار داشت که با همه توان در این نمایشگاه ها شرکت کنند.

رئیس هیات مدیره انجمن سنگبران خرم آباد گفت: به دلیل تحریم ها، ایران چند سال از بازارهای بین المللی دور بوده و به همین دلیل کشورهای دیگر مثل ایتالیا و ترکیه فعالیت خود را دو برابر کرده و خیلی زود جای خالی ایران را پر کردند. در حال حاضر رقابت کردن با ایتالیا و ترکیه بسیار سخت شده است.

وی تصریح کرد: تلاش هایی که توسط دولت برای ورود به بازارهای جهانی انجام می شود بسیار ارزنده است و می توانند صنعت سنگ ایران را رکود خارج کند اما این تلاشها در زمان کوتاه جواب نمی دهد و برای موفقیت در این عرصه کمی زمان لازم است.

وی ادامه داد: برای صادارت سنگ گوهره به کشورعراق تلاشهایی توسط برخی واحدهای فرآوری خرم آباد صورت گرفت اما به غیر از چند مورد بقیه این تلاشها بی نتیجه ماند چرا که قیمتی که عراقی ها برای خرید سنگ مد نظر داشتند برای ما مقرون به صرفه نبود.

شرفی افزود: برخی واحدهای فرآوری لرستان در مورد صادرات سنگ به کشور آذربایجان فعال بودند اما بعد ازاجرای  تحریم ها صادرات سنگ به این کشورضعیف شد. در حال حاضرکشور آذربایجان سنگ خود را از کشور ترکیه تامین می کند.

وی ادامه داد: صادرات در زمان تحریم ریسک بسیار بالایی داشت چرا که پول باید از طریق مجاری غیر رسمی به دست فرشنده ها می رسید ولی در حال حاضر که تحریم ها برداشته شده است می توان با اطمینان بیشتری کار صادرات را انجام داد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید