حمید بابایی: دولت جلوی صادرات سنگ خام را بگیرد

حمید بابایی: دولت جلوی صادرات سنگ خام را بگیرد

فعال صنعت سنگ در منطقه شمس آباد تهران و مدیر عامل کارخانه آذین نقش: صنعتگران کشورهای دیگر سنگ خام ما را خریداری می کنند و پس از فرآوری دوباره همان سنگ را به خودمان می فروشند.

303
0
معدن سنگ تزئینی
معدن سنگ تزئینی

حمید بابایی فعال صنعت سنگ در منطقه شمس آباد تهران و مدیرعامل کارخانه آذین نقش در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: در تهران قانونی برای نمای ساختمان ها به تصویب رسیده که بر طبق آن معماران موظف هستند بیست درصد از نمای ساختمان را «آجر» کار کنند که این مساله روی فروش برخی کارخانجات سنگبری تاثیر گذاشته است.

وی افزود: تاکنون جایگزین های زیادی برای سنگ تعریف شده و هر روز هم تعداد این جایگزین ها زیاد می شود ولی اینکه بخواهیم این مساله را قانون کنیم اصلا به نفع صنعت سنگ نیست.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین مشکلات صنعت سنگ صادرات سنگ خام است. صنعتگران کشورهای دیگر سنگ خام ما را خریداری می کنند و پس از فرآوری دوباره همان سنگ را به خودمان می فروشند و این وسط کارخانه داخلی که نمی تواند سنگ خام خوب تهیه کند باید کارخانه خود را تعطیل کند. دولت باید ترتیبی اتخاذ نماید تا جلوی صادرات سنگ خام گرفته شود.

فعال صنعت سنگ در منطقه شمس آباد تهران و مدیر عامل کارخانه آذین نقش گفت: بسیاری از هزینه هایی که در کارخانه سنگبری انجام می شود نقدی است؛ خرید سنگ کوپ و پرداخت هزینه های آب و برق و گاز و مالیات نقدی است اما فروش سنگ به صورت چکی و بلند مدت است که این مساله بسیار آزار دهنده است مخصوصا با این وضعیت چک که پاس شدن آن با هزار اما و اگر مواجه است.

وی با اشاره به نقش مهم صادرات در رشد و توسعه صنعت سنگ تصریح کرد: برخی از همکاران ما در زمینه صادرات سنگ به کشورهای ترکمنستان و قزاقستان فعالیت می کنند اما این کافی نیست و باید در این مورد بیشتر تلاش شود.

وی تاکید کرد: برای رشد و توسعه صادرات نیازمند دستگاههای روز و مدرن هستیم که باید این دستگاهها را از کشورها دیگر وارد کنیم اما در برخی موارد عوارضی که گمرک برای این دستگاهها می گیرد بالا است و هزینه ها را افزایش می دهد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

چهارده − دوازده =