صنعت سنگ گرفتار برخی تصمیمات غیر کارشناسی

صنعت سنگ گرفتار برخی تصمیمات غیر کارشناسی

عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران: به دلیل عدم وجود قوانین درست در بحث مالکیت معادن، عدم تولید دستگاههای فرآوری کار آمد در داخل کشور و عدم پشتیبانی دانشگاهها از صنعت نتوانسته ایم در بحث صادرات سنگ های فراوری شده  موفق باشیم.

488
0
معدن سنگ
معدن سنگ

حسین کربلایی فعال صنعت سنگ و عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: برای رشد و توسعه صنعت سنگ نیازمند یک سیاستگذاری بلند مدت هستیم که این سیاست گذاری با در نظر گرفتن همه جوانب برای پنجاه سال آینده صنعت سنگ کشور برنامه ریزی دقیقی انجام دهد و آن را به اجرا بگذارد.

وی افزود: عمر اغلب تصمیماتی که در حال حاضر ابلاغ و اجرایی می شود بسیار کوتاه است و فقط برای یک یا دو سال و یا حتی کمتر کاربرد دارد. پس از مدتی کوتاه مدیران متوجه می شوند که تصمیمات آنها کارایی لازم را ندارند و دیگر اجرایی نیستند بنابراین دوباره تصمیمات دیگری اتخاذ می کنند و این دور باطل به صورت پی در پی تکرار می شود.

عضوهیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران ادامه داد: عدم وجود سیاستهای بلند مدت باعث شده که در صنعت سنگ از بسیاری از کشورهای دنیا عقب بیافتیم. حدودا چهل الی پنجاه سال پیش در ایران دستگاههای فراوری سنگ تولید یا مونتاژ می شد اما در ترکیه در آن دوران اصلا چیزی به نام صنعت سنگ وجود نداشت امروز آنها به جایی رسیده اند که دستگاههای خود را به دیگر کشورها صادر می کنند.

وی ادامه داد: برخی واحدهای تولیدی ما اگر یک دستگاه فرآوری از ترکیه وارد کنند بسیار راضی هستند و بعضا به آن افتخار هم می کنند ولی تاکنون مشاهده نشده که یک کارخانه ترک دستگاههای ایرانی وارد و استفاده کند. دلیل این عقب ماندگی چیست؟

وی تصریح کرد: به دلیل عدم وجود قوانین درست در بحث مالکیت معادن، عدم تولید دستگاههای فرآوری کار آمد در داخل کشور و عدم پشتیبانی دانشگاهها از صنعت نتوانسته ایم در بحث صادرات سنگ های فراوری شده  موفق باشیم.

وی خاطر نشان کرد: دستگاه های موجود در بسیاری از کارخانجات ایران فرسوده و قدیمی هستند و با این دستگاهها نمی توانیم سنگ فراوری شده خود را در بازارهای بین المللی عرضه و در این حوزه رقابت کنیم.

کربلایی گفت: برای استفاده درست از منابع و ذخائر سنگ های تزئینی موجود نیز برنامه ریزی دقیق و منسجی وجود ندارد. برخی از سنگ های معدنی ما در دنیا بی نظیر هستند و همتا ندارند و لازم است که در خصوص استخراج این منابع دقت های لازم صورت بگیرد در صورتی که این طور نیست و بسیاری از این ذخائر در حال اتمام هستند.

وی تصریح کرد: شرکت های شبه دولتی که در برخی از معادن ارزشمند ایران فعالیت دارند نیز از این قضیه مستثنی نیستند و آنها نیز برای رسیدن به سود بیشتر استخراج بیشتر را در دستور کار خود گذاشته اند. بسیاری از این معادن فقط برای چند سال دیگر ذخیره دارند.

وی تاکید کرد: برای سنگ های با ارزش کشور که در دنیا همتا ندارند باید محدودیت استخراج گذاشت و ترتیبی اتخاذ کرد تا میزان هدررفت این سنگ ها در استخراج و فراوری به پایین ترین حد ممکن برسد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

شش − دو =