حسین کربلایی: افراط و تفریط بزرگترین آفت صنعت سنگ ایران است

حسین کربلایی: افراط و تفریط بزرگترین آفت صنعت سنگ ایران است

عضوهیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران: به همان میزان که سنگ تراورتن ارزشمند است سنگ چینی و گرانیت و دیگر سنگ های دیگر نیز ارزشمند هستند و ما باید با مدیریتی که در این زمینه انجام می دهیم به سمتی برویم که از همه سنگ های موجود بالاترین بهره برداری را داشته باشیم.

642
0
معدن سنگ
معدن سنگ

حسین کربلایی فعال صنعت سنگ و معدن و عضوهیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری سنگ ایران اظهار داشت: متاسفانه در بخش استخراج و استفاده از معادن سنگ تزئینی که در ایران وجود دارد شاهد مدیریت های بعضا نادرستی درستی هستیم که برخی از این روش ها علاوه بر آسیب رساندن به معادن تخریب هایی را هم برای محیط زیست به همراه دارند.

وی افزود: هر معدنی که می خواهد واگذار شود باید کارشناسی های دقیق و سنجیده ای در مورد آن صورت گیرد و تمامی جوانب آن بررسی شود.

وی ادامه داد: در صورتی باید به سمت بهره برداری از معادن جدید برویم که از تمامی ظرفیتهای معادن موجود استفاده کرده باشیم در صورتی در حال حاضر اینگونه نیست و بسیاری از معادن جدید در حالی بهره برداری می شوند که هنوزظرفیت های بسیار زیادی درمعادن دیگر دست نخورده باقی مانده است.

وی تصریح کرد: بسیاری از معادن الیگودرز و معادن لایبید که زمانی از پررونق ترین معادن ایران بودند و روزی دویست کامیون از آنها بارگیری انجام می شد در حال حاضر بلااستفاده مانده اند و توجه چندانی به آنها نمی شود. متاسفانه سنگ چینی به یکباره کنار گذاشته شد و معادن آن به حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمد.

عضو هیات مدیره نمایشگاه بین المللی سنگ ایران خاطر نشان کرد: در صورتی که مدیریت صحیحی در این زمینه وجود داشت وضعیت سنگ چینی به این صورت در نمی آمد و معادن بلا استفاده رها نمی شدند.

وی یادآور شد: بخش های مهمی از منابع طبیعی وکوه های لایبید و الیگودرز برای بهره برداری از این معادن تخریب و در یک مدت هم از آن بهره برداری و سپس به حال خود رها شده اند. این رویه درستی برای استفاده صحیح از منابع خدادادی ما نیست.

کربلایی گفت: در مدتی سنگ چینی بورس بود و همه از آن استفاده می کردند، پس از آن سنگ تراورتن بورس شد و همه به سمت استخراج و بهره برداری از این سنگ رفتند و این کار را تا بدانجا پیش بردند که در حال حاضر ذخائر برخی معادن سنگ تراورتن نیز به پایین ترین میزان خود رسیده است.

وی تاکید کرد: به همان میزان که سنگ تراورتن ارزشمند است سنگ چینی و گرانیت و دیگر سنگ های دیگر نیز ارزشمند هستند و ما باید با مدیریتی که در این زمینه انجام می دهیم به سمتی برویم که از همه سنگ های موجود بالاترین بهره برداری را داشته باشیم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

دوازده + 11 =