توقف برخی از پروژه های بخش خصوصی کشور

توقف برخی از پروژه های بخش خصوصی کشور

عضوهیات مدیره انجمن سنگ ایران: متاسفانه جدیدا در برخی موارد وقتی بخش خصوصی کلنگ یک مجتمع اداری یا مسکونی را می زند فورا جلوی آن گرفته می شود.

266
0
حسین امیر فتاحی
حسین امیر فتاحی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از حجار، حسین امیرفتاحی عضوهیات مدیره انجمن سنگ ایران اظهار داشت: تعداد کارخانه های شهرک صنعتی شمس آباد در دو سال گذشته نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد رشد داشته که نشان می دهد تولید زیادتر شده است. حتی برخی کارخانجات دستگاههای مجهزتری خریده اند و توان تولید خود را افزایش داده اند.

وی افزود: در بازار سنگ که بازار تخصصی فعالیت من است با توجه به رکود بازار مسکن  بازار سنگی ها نیز خراب شده است. من فکر می کنم گردش های مالی کارخانجات حداقل سی درصد کاهش داشته است.

عضو هیات مدیره انجمن سنگ ایران گفت: به طور دقیق نمی توانم بگویم که چند کارخانه تعطیل یا نیمه تعطیل هستند؛ کل شهرک حدود ۲۵۰ کارخانه سنگبری دارد که بیش از ۷۰ درصد آنها با کمتر از نصف در حال تولید هستند حتی کارخانه ای داریم که با ده درصد ظرفیت خود در حال تولید است در حقیقت فقط سرکار می آیند چون کار دیگری ندارند که بکنند.

وی تصریح کرد: رکود از دی ماه سال ۹۳ در بازار سنگ آغاز شد وگرنه پیش از آن بازار خوب بود. در آن زمان پروژه های بزرگ در حال فعالیت بودند که بازار سنگ را تغذیه می کردند، در حال حاضر به محض اینکه پروژه بزرگی مطرح می شود فورا جلوی آن را می گیرند. پروژه های مختلفی مثل پدیده یا انبوه سازی های کیش و …. متاسفانه جدیدا در برخی موارد وقتی بخش خصوصی کلنگ یک مجتمع اداری یا مسکونی را می زند فورا جلوی آن گرفته می شود.

وی یادآور شد: بدترین سال برای صنف سنگ سال ۹۴ بود و اگر رویه به همین منوال پیش برود سال ۹۵ هم سال خوبی برای صنعت سنگ نخواهد بود. من اصلا امیدی به بهبود اوضاع ندارم مگر اینکه در بخش صادرات فعال شویم.

امیرفتاحی گفت: خود من فعلا صادرات ندارم ولی در فکر هستم که به سمت آن بروم. در انجمن سنگ ایران نیز کارگروهی در خصوص صادرات سنگ و بازارهای مناسب در حال فعالیت هستند و انصافا وزیر و معاون معدنی در این بخش حمایت های خوبی داشته است. حتی وزیر دستور داده است شورای سیاست گذاری صنعت سنگ تشکیل شود و در این باره چند جلسه برگزار شد تا بتوانیم بزرگترین مصرف کننده ها و تولید کننده ها را بشناسیم و بدانیم با این شرایط می توانیم وارد چه کشورهایی شویم.

وی تاکید کرد: بزرگترین بازار مصرف دنیا آمریکا است که ما فعلا نمی توانیم مستقیم به آنها صادرات داشته باشیم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید