حسن سبحانی: بدنه سنگین دولت مانع توسعه است

حسن سبحانی: بدنه سنگین دولت مانع توسعه است

استاد اقتصاد: اینکه دولت در مورد رشد اقتصادی اعلام می‌کند که باید به رشد 5 درصد برسیم، تنها با یک تصمیم حل نمی‌شود، بلکه زنجیره‌ای از کارها است که به راحتی اتفاق نمی‌افتد.

255
0
حسن سبحانی
حسن سبحانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از فارس، حسن سبحانی کارشناس اقتصادی در میزگرد تخصصی «چرا اقتصاد ایران اصلاح نمی‌شود» در محل اتاق بازرگانی ایران، گفت: مجموعه‌ای از عناصر که جزء سیستم اقتصادی نیست، ولی بر روی آن تأثیر دارد، دست به دست هم داده تا اقتصاد ما به شکل موجود شود که مسائل سیاست خارجی، مسائل هسته‌ای و امثالهم محیط اقتصاد ایران را تشکیل داده‌اند.

وی تصریح کرد: به نظر می‌‌رسد از موانع اصلی دولت سازمان اداری فشل دولت است و این همه زحمتی که در دولت و مجلس برای تأمین اعتبار و هزینه کردن آن در بودجه عمومی کشور صورت می‌گیرد، از همین موضوع نشأت گرفته و باید پرسید ۹۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه کل کشور را چه سازمان اداری می‌خواهد هزینه کند.

این استاد اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود به این نکته اشاره کرد که حتی بخش خصوصی کشور نیز روحیه مولد بودنش کمتر از روحیه بازرگان بودنش است.

سبحانی اضافه کرد: به دلیل انواع مشکلات، از جمله نبود اشتغال مولد در سال‌های اخیر کار تجاری وسعت پیدا کرده، چرا که درآمد بیشتری نسبت به کار مولد دارد و حتی ممکن است در آینده دیگر حتی اگر زمینه کار مولد هم فراهم شود، دیگر رویکرد آن وجود نداشته باشد.

وی این را هم گفت که در جامعه غیرمنضبط نیز حتی بانک و بیمه هم می‌تواند از مصادیق تجارت پول باشد، چرا که تجارت پول سود به مراتب بالاتری از کار سنگین مولد در این سیستم دارد.

این کارشناس اقتصادی همچنین به نظام کارشناسی کشور اشاره کرد و گفت: شاید خیلی منابع برای تربیت دانشجو هزینه می‌کنیم، تا حدی که اکنون ۴ میلیون دانشجو داریم، اما باید پرسید چقدر مشکلاتمان را با علم آموختگان و دانشجویان خود حل می‌کنیم، از طرف دیگر دانش‌آموختگان ما برای استفاده از دانش در این سیستم اقتصادی مشکل دارند، چون آنچه که می‌آموزند متناسب با اقتصادهای پیشرفته دنیاست و فارغ‌التحصیل ما محیط اقتصادی را نمی‌شناسد و باید سالها زمان ببرد تا خود را با آن تطبیق دهد.

سبحانی همچنین به مسائلی همچون زمینه‌های رشد اقتصادی در کشور اشاره کرد و گفت: اینکه دولت در مورد رشد اقتصادی اعلام می‌کند که باید به رشد ۵ درصد برسیم، تنها با یک تصمیم حل نمی‌شود، بلکه زنجیره‌ای از کارها است که به راحتی اتفاق نمی‌افتد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

20 − هجده =