حجت الاسلام سلیمی: مسئولین دولتی معادن به قانون تمکین کنند

حجت الاسلام سلیمی: مسئولین دولتی معادن به قانون تمکین کنند

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی: معادن حاجی آباد، آتشکوه و شهاب سنگ که جزو بهترین معادن سنگ تراورتن دنیا هستند در اختیار دولت است. توقع این است که مسئولین دولتی این معادن به قانون تمکین کنند و در درجه اول سنگ مورد نیاز کارخانه های منطقه را تامین کنند و سنگ مازاد را به مناطق دیگر بفروشند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

322
0
حجت الاسلام علیرضا سلیمی
حجت الاسلام علیرضا سلیمی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از مهر، حجت الاسلام علیرضا سلیمی اظهار داشت: برای رسیدن به نقطه مطلوب در عرصه صنعت سنگ محلات، باید با در نظر گرفتن ظرفیت های موجود نقشه راهی دقیق، سنجیده و کاربردی تعریف کنیم که بتواند برنامه های این صنعت را در چشم اندازی سی ساله تبیین کند.

وی افزود: بررسی دقیق و همه جانبه مشکلات صنعت سنگ و توجه به تصمیماتی که مدیران در دوره های مختلف برای این صنعت گرفته اند و نتیجه و تاثیراتی که این تصمیمات بر صنعت داشته، از مقدمات رسیدن به یک استراتژی مشخص است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دوره های مختلف تصمیمات عجولانه ای برای بخش معدن گرفته شده که این تصمیمات به جای اینکه مشکل گشای فعالان صنعت سنگ باشد موانع جدیدی را بر سر راه آنها ایجاد کرده است.

سلیمی اضافه کرد: عدم مشارکت بخش خصوصی در تصمیم گیری ها و بی توجهی به اهداف بلندمدت باعث می شود تصمیماتی در این حوزه اتخاذ شود که در بسیاری از موارد قابلیت اجرایی ندارند.

وی تاکید کرد: علیرغم معادن ارزشمندی که در منطقه محلات و نیمور وجود دارد ما شاهد فقر و بی کاری در این منطقه هستیم که نشان دهنده عدم استفاده از ظرفیت های موجود است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: کارخانجات سنگبری محلات و نیم ور سال ها است که برای تامین مواد اولیه خود دچار مشکل هستند و برخی از آنها به دلیل عدم توانایی در تامین سنگ خام مجبور شده اند واحد تولیدی خود را تعطیل کنند این در حالی است که بهترین معادن سنگ تراورتن دنیا در این منطقه وجود دارد و طبق قانون این معادن موظف هستند در درجه اول سنگ مورد نیاز کارخانه های منطقه را تامین کنند.

سلیمی خاطر نشان کرد: معادن حاجی آباد، آتشکوه و شهاب سنگ که جزو بهترین معادن سنگ تراورتن دنیا هستند در اختیار دولت است. توقع این است که مسئولین دولتی این معادن به قانون تمکین کنند و در درجه اول سنگ مورد نیاز کارخانه های منطقه را تامین کنند و سنگ مازاد را به مناطق دیگر بفروشند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق مطالعات انجام شده در کشورهای توسعه یافته ایجاد هر شغل در بخش معدن ۱۷ شغل در دیگر بخش های اقتصادی ایجاد می کند؛ این رقم در اقتصاد ایران ۲۴ شغل است و در اقتصاد کشور چین بیش از این میزان است، با توجه به این آمار اگر در صنعت سنگ درست عمل کرده بودیم در حال حاضر باید آمار بیکاری حداقل در شهرستان محلات به صفر می رسید.

وی گفت: ما یک بازار ۸۰ میلیون نفری در کشور و یک بازار ۴۰۰ میلیون نفری در منطقه داریم، اینکه چرا با وجود ظرفیت‌های بسیاری که در بخش معدن داریم نتوانسته‌ایم از این بازارها استفاده کنیم سوالی است که متولیان این حوزه باید به آن پاسخ دهند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نقش معدن در اقتصاد مقاومتی دیده شده و باید با سرمایه‌گذاری و استفاده از تکنولوژی های جدید در این بخش، نقش آن را در رسیدن به اهداف کلان اقتصاد مقاومتی محقق کنیم.

سلیمی در پایان گفت: تاسیس شرکت های دانش بنیان حوزه سنگ و بالابردن سطح آموزش و همین طور استفاده از تجربیات و علم و دانش متخصصان برای ایجاد بهره وری بالا و کاهش ضایعات سنگ، از مهمترین اولویت هایی است که باید در تدوین نقشه راه توسعه صنعت سنگ محلات، مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: نمایشگاه بین المللی سنگ محلات و نیم ور که هرساله برگزار می شود با استفاده از ظرفیت هایی که دارد می تواند در زمینه بررسی موانع و مشکلات موجود نشست های تخصصی برگزار و با استفاده از نظر فعالان سنگ داخلی و خارجی و پژوهشگران و اساتید دانشگاه، راهکارهایی موثر و اجرایی برای رفع مسائل بازدارنده این صنعت پیدا کند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سه − دو =