تجاری‌سازی فعالیت‌های دانش‌بنیان از ضروریات اقتصادمقاومتی

تجاری‌سازی فعالیت‌های دانش‌بنیان از ضروریات اقتصادمقاومتی

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی: تجاری‌سازی فعالیت‌های دانش بنیان از ضروریات اقتصادمقاومتی است و سهم امور پژوهشی در تولید ناخالص داخلی باید افزایش یابد.

433
0
حجت الاسلام علیرضا سلیمی
حجت الاسلام علیرضا سلیمی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از مهر، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی با اشاره به مصوبه‌ مجلس شورای اسلامی در راستای گسترش حمایت از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و حمایت از نوآوری اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی با شعار و حرف به دست نمی‌آید بلکه راهکار دستیابی به آن تحقق اقتصاد دانش بنیان است.

وی با تاکید بر فراهم کردن زیرساخت‌ها و قواعد لازم به منظور تولید علم و فناوری در کشور تصریح کرد: باید زیرساخت‌های لازم برای حمایت از فعالان تولید علم در کشور تعریف و تبیین شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه، تولید علم، تبدیل علم به فناوری و تجاری‌سازی را سه حلقه متصل کننده زنجیره صادرات علمی دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون از لحاظ علمی به رتبه‌ای رسیده است که بتواند صادرات علمی خود را جایگزین صادرات مواد خام کند و با تکیه بر شرکت‌های دانش‌بنیان به سمت‌وسوی پیشرفت حرکت کند.

وی با انتقاد از عدم حمایت از مخترعین و دانشمندان جوان در حوزه علم و فناوری تصریح کرد: برای تکمیل زنجیره صادرات تولیدات علمی نیازمند حمایت جدی از مخترعین و دانشمندان جوان هستیم، اما متاسفانه این مهم مورد غفلت قرار گرفته است.

سلیمی در ادامه خواستار به فعلیت رساندن قواعد و قوانین حمایت از فعالان علمی و مخترعین در کشور شد و افزود: حمایت از دانشمندان و مخترعان باید از جنبه شعاری خارج شود و مطابق با منویات رهبری معظم انقلاب عمل شده و خواسته‌ها و مطالبات ایشان در این راستا عملیاتی شود.

 نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی حمایت از توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌های راهبردی و مورد نیاز کشور در چهارچوب نقشه جامع علمی کشور، ایجاد زیست‌بوم نوآوری در بخش‌های علمی کشور و تقویت ارتباط میان موسسات آموزش‌ عالی، پژوهشی و فناوری با بخش‌های صنعتی، اقتصادی و اجتماعی و تقویت زیرساخت‌های نهادی مورد نیاز برای اجرای این ماموریت را از جزئیات این مصوبه دانست.

سلیمی حمایت از ایجاد، توانمندسازی و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و تقویت فعالیت‌های تحقیق و توسعه بنگاه‌های اقتصادی با هدف افزایش تولید، تحریک تقاضا و ارتقای صادرات کالاها و خدمات دانش‌بنیان را از دیگر الزامات دانست.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

پانزده + 6 =