لزوم ساخت شهرک ها و شهرهای جدید

لزوم ساخت شهرک ها و شهرهای جدید

رئیس جمهور ایران: دولت، بنیاد مسکن، بانکها و خیرین باید با هماهنگی و همکاری یکدیگر برای رفع مشکل مسکن اقشار آسیب‌پذیر کشور تلاش کنند.

436
0
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز در دیدار با مدیران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهارداشت: حکم امام خمینی (ره) برای تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نشان می دهد که ایشان از اینکه اقشار کم درآمد جامعه دارای مسکن مناسب نیستند در رنج بوده اند. اراده ایشان همواره بر این بود که بتوانیم یاری دهنده افراد نیازمند برای تهیه مسکن باشیم.

وی افزود: تا سال ۸۷ تنها ۳۰ تا ۳۵ درصد از سرمایه‌گذاری‌ها در بخش مسکن بود که این رقم از سال ۸۸ به حدود ۷۰ درصد رسید و همین مساله باعث شد تا تورم در این بخش افزایش یابد و دچار رکود شویم. کاهش دستوری سود پس انداز در بانک ها و کاهش سرمایه‌گذاری در تولید به دلیل واردات بی‌رویه نیز یکی از دلایل عمده انتقال سرمایه‌های مردم به بخش مسکن بود.

رییس‌ جمهور ادامه داد: در دولت گذشته مسیر خطرناک استفاده از منابع بانک مرکزی برای ساخت مسکن انتخاب شد. استفاده از منابع بانک مرکزی در این بخش باعث کاهش ارزش پول در کشور و ایجاد تورم گردید. در طرح مسکن مهر تامین هیچ کدام از نیازمندی‌های اساسی مسکن از جمله امنیت، بهداشت، مراکز تربیتی، مدرسه و حتی آب و برق و گاز لحاظ نشده بود که این معضلی اساسی بود.

وی خاطر نشان کرد: دولت، بنیاد مسکن، بانکها و خیرین باید با هماهنگی و همکاری یکدیگر برای رفع مشکل مسکن اقشار آسیب‌پذیر کشور تلاش کنند. متاسفانه در زمینه مسکن بخش خصوصی توانمندی که بتواند مسئولیت‌های این بخش را به عهده بگیرد وجود ندارد، امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، بخش خصوصی عهده‌دار ساخت و تأمین مسکن مردم و بهره‌برداری از آن است.

روحانی گفت: تشکیل صندوق پس انداز مسکن یکی از اقدامات دولت یازدهم در زمینه تامین مسکن مردم به ویژه جوانان است. این که بتوانیم در داخل شهر و جایی که امکانات کافی برای زندگی وجود دارد برای مردم و جوانان مسکن تهیه کنیم بسیار با اهمیت‌تر از ساخت مسکن هایی بدون امکانات و در نقاط دوردست از شهرها است.

رییس‌ جمهور خاطر نشان کرد: با اشاره به اهمیت توجه و رسیدگی به بافت فرسوده در شهرهای بزرگ، احیای این بخش از شهرها با صرفه‌ترین اقدام در جهت تهیه مسکن مردم و ترمیم شکل ظاهری شهرها است. جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی و آماده کردن مکان‌هایی برای ساخت شهرک یا شهر جدید از جمله اقداماتی که می توان در این زمینه انجام داد.

وی تأکید کرد: روستاهای کشور می‌توانند به عنوان مراکز مهم گردشگری مورد استفاده قرار گیرند. باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا از استعدادهای بزرگی که در روستاها هستند به بهترین شکل استفاده کنیم. اشتغال و مسکن روستاییان و اجرای طرح‌های هادی در روستاها از جمله مواردی است که برای دولت بسیار با اهمیت است.

۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

18 − 2 =