حبیب ماهوتی: از دولت یا بانک‌ پول نگرفتیم، حتی یک ریال

حبیب ماهوتی: از دولت یا بانک‌ پول نگرفتیم، حتی یک ریال

مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی تبریز: یک ریال هم از دولت یا بانک‌های دولتی پول نگرفتیم. در تمام این سال‌ها روی پای خودمان ایستاده‌ایم و همه آنچه که امروز با عنوان سایت نمایشگاهی تبریز در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد، حاصل تلاش بخش خصوصی و درآمدهای خود سایت است.

373
0
حبیب ماهوتی
حبیب ماهوتی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، حبیب ماهوتی مدیرعامل نمایشگاه بین‌المللی تبریز درباره وضعیت نمایشگاه در سال ۹۵ اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به شرایط پساتحریم راه فعالیت‌های گسترده نمایشگاهی باز شده و خدارا شکر شاهد حضور حداکثری هیات‌های تجاری در قالب مشارکت‌کننده و بازدیدکننده هستیم. این امر البته در ارتقای کیفی محصولات هم تاثیر داشته است. بنابراین می‌توانم به شما بگویم که هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی توانستیم شرایط ایده آلی داشته باشیم.

وی افزود: یکی از نکات مهمی که در فصل جدید فعالیت نمایشگاهی تبریز دنبال می‌کنیم، تمرکز بر رشد صنعتی کشور است. یعنی همه مشارکت‌کنندگان باید به رشد صنعت کشور کمک کنند و در هر زمینه‌ای باید محصولاتی را معرفی کنند که نوآوری داشته و به بهتر شدن وضعیت صنایع ما کمک می‌کنند.

وی تصریح کرد: ما ظرفیت توسعه سالن‌های نمایشگاه را داریم به شرطی که وضعیت واگذاری زمین نمایشگاهی زودتر مشخص شود. در این صورت قادر هستیم چند سالن جدید بسازیم. اما در ماه‌های اخیر و در چند ماه آینده برخی سالن‌ها را از لحاظ کیفی و وضعیت ظاهری نوسازی و بهسازی خواهیم کرد. به هر حال ما سعی می‌کنیم هر سال روی توسعه کمی و کیفی متمرکز باشیم. اگر شرایط مالی و وضعیت واگذاری‌ها مناسب باشد به لطف خدا سال آینده ۲ یا ۳ سالن ۲۰هزار مترمربعی را با کمک همکاران‌مان در بخش خصوصی احداث خواهیم کرد. این نکته را هم باید گوشزد کنم که ساخت‌وسازهای نمایشگاهی در سایت تبریز با سرعتی باور نکردنی انجام می‌شود. ما یک سالن ۱۷هزار متری را در مدت ۴ ماه ساختیم و به بهره‌برداری رساندیم.

وی گفت: یک ریال هم از دولت یا بانک‌های دولتی پول نگرفتیم. در تمام این سال‌ها روی پای خودمان ایستاده‌ایم و همه آنچه که امروز با عنوان سایت نمایشگاهی تبریز در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد، حاصل تلاش بخش خصوصی و درآمدهای خود سایت است. ما حتی وام‌های دولتی هم نگرفتیم. یک ریال هم به دارایی و دیگر واحدهای دولتی یا شبه‌دولتی بدهکار نیستیم.

وی ادامه داد: اینکه کشورهای خارجی به ایران سفر کنند و دست به برگزاری رویدادهای اختصاصی بزنند، باید باعث افتخار ما باشد. سال‌هاست که ما از ارتباطات جهانی دور بوده‌ایم و فناوری‌های روز در عرصه نمایشگاهی همیشه با واسطه و صرف زمان و هزینه زیاد به کشور ما رسیده‌اند.

وی تصریح کرد: بنابراین ارتباط مستقیم و حضور بدون واسطه کشورهای خارجی در ایران یک گام اساسی برای بروز کردن همه بخش‌هاست. تا جایی که من می‌دانم، بسیاری از شرکت‌های بزرگ اروپایی اکنون مشتاق همکاری‌های تجاری در خاک ایران هستند و من فکر می‌کنم خیلی سریع باید به درخواست‌های آنها پاسخ داد. تجارت در جای خود اما اکنون زمان یادگیری در عرصه نمایشگاهی است.

وی گفت:این نکته را هم نباید فراموش کرد که امروز بسترهای تجارت جهانی در ایران فراهم شده و این موضوع در مسیر اصلی‌اش قرار گرفته و حالا که در مسیر افتاده پس راه خودش را خواهد رفت و من و امثال من هم بعید است بتوانیم جلوی آن را بگیریم. بنابراین بهتر است به جای سنگ‌اندازی و ایجاد وقفه در بحث تجارت با جهان، کاری کنیم که این حرکت در چارچوبی پیش برود که کیفیت حرف اول را بزند و در نهایت نیز همه از آن ذی‌نفع باشند. البته تاکید می‌کنم که همه چیز باید کنترل شده باشد. اگر مبنا را بر کیفیت و جبران کمبودها بگذاریم، هرگز اجازه نمی‌دهیم شرکت‌های بی‌کیفیت یا بدنام خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران حضور پیدا کنند. اما اگر مبنا حل یک بحران یا جبران برخی کمبودها باشد، در این زمینه هم من فکر نمی‌کنم هیچ محدودیتی داشته باشیم. هر شرکتی از هر کشوری که بخواهد کار با کیفیت انجام بدهد ما باید اجازه کار به آنها بدهیم.

وی تصریح کرد: اینکه یک مملکتی بخواهد در حوزه‌ای صنعتی تمام تاسیسات و علوم و فنونش را برای عرضه به کشور ما بیاورد واقعا قابل توجه است. در این شرایط غیراز اینکه مشارکت‌کنندگان آن رویداد، تخصصی می‌شوند، بازدیدکننده‌ها هم بیش از گذشته تخصصی شده و درنهایت یک رویداد ارتقایافته خواهیم داشت.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه در کشور ما در سال‌های اخیر، در زمینه صدور مجوز ساخت‌وسازهای نمایشگاهی تا حدودی بی‌رویه عمل شد. وام‌های بی‌هدفی در این زمینه پرداخت و در نهایت باعث شد خیلی از شهرها و شهرستان‌ها دست به تاسیس سایت‌های غیراستاندارد بزنند و به راحتی آنها را بین‌المللی معرفی کنند. سایت‌های اینچنینی قارچ‌گونه رشد کردند و یکی پس از دیگری ساخته شدند، دریغ از اینکه یک نمایشگاه بین‌المللی زبانی واقعا بین‌المللی شود که در آن حداقل امکانات گردشگری هم وجود داشته باشد! نمی‌توان نمایشگاه ساخت اما موضوع مهمی چون فرودگاه را نادیده گرفت. نمی‌توان نمایشگاه ساخت اما چند هتل پیشرفته در اطراف آن نداشت! نمی‌توان نمایشگاه ساخت اما از فروشگاه‌های معتبر و مراکز تفریحی و… غافل بود.

وی ادامه داد: بخش مهمی از گردشگران هر کشوری، گردشگران صنعتی هستند. در نمایشگاه‌های بین‌المللی هم برای هر رویداد به طور مشخص چند هزار گردشگر در قالب غرفه‌گذار و چند هزار گردشگر در قالب بازدیدکننده حضور پیدا می‌کنند. آماری که در این زمینه وجود دارد نشان می‌دهد در سال ۹۴ شهر تبریز فقط از لحاظ گردشگران تجاری میزبان ۲۰۰هزار نفر در هتل‌های مختلف بوده است. این به آن معناست که ما از نقش‌مان به‌عنوان یک ساختار منظم اقتصادی در شهر تبریز به خوبی استفاده کردیم و می‌توانیم برای صنعت گردشگری هم بازوی قدرتمندی باشیم.

وی تصریح کرد: به هر حال گردشگری که برای بازدید از صنعت نمایشگاهی و دستاوردهای صنعتی یک کشور به خاک آن پا می‌گذارد، به‌طور قطع در زمینه تفریحی، اقامت و… نیاز به زیرساخت‌هایی دارند که باید سعی کنیم تا سال ۲۰۱۸م آنها را مهیا کنیم. نمایشگاه بین‌المللی تبریز در حال حاضر ظرفیت‌های لازم برای پذیرش گردشگران خارجی بیشتر را دارد و به‌طور قطع می‌تواند در جذب گردشگر صنعتی موثر عمل کند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 × 5 =