جهان گسترده ای از مرمر Crema Marfil

جهان گسترده ای از مرمر Crema Marfil

358
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در میان صدها بلکه هزاران نوع از انواع مختلف سنگ های طبیعی که استخراج؛ پردازش و به بازارهای جهانی عرضه شده است؛ تعداد  کمی از این سنگها موفق به ثبت نام تجاری خود شده اند و نامی آشنا حتی در میان کسانی که دانش زیادی از سنگ های طبیعی ندارند هستند. یکی از این سنگها؛ سنگ مرمر  Crema Marfil   می باشد.

سنگ مرمر Crema Marfil  سنگی است به رنگ بژ که از کوه های «کوتو» واقع در شهر بینوسو (اسپانیا) استخراج می شود.  این سنگ  تحت همین نام به بازار عرضه می شود. حدود ۲۰ معدن برای استخراج این مواد وجود دارد. مقدار استخراج شد؛ هر سال متفاوت است و به طور متوسط ۵۰۰۰۰۰ متر مکعب در سال می رسد. تولید سنگ در مناطق مجاور از جمله  Novelda و Monforte del Theede و Romana و Monòver و Banossoو Elda و Olguineya به پیشرفت قابل توجهی رسیده است. تعداد مشاغل ایجاد شده بطور مستقیم حدود ۵۰۰۰ شغل است که توسط پیشرفت صنعت و موقعیت در درجه اول و استخراج و تولید سنگ مرمر  Crema Marfil  (چه استخراج شده در داخل اسپانیا و چه وارد شده از کشورهای دیگر) در درجه دوم از عوامل مهم اشتغال زایی است.

سنگ مرمریت Crema Marfil به محبوبیت بزرگی دست پیدا کرده است که باعث شده به بیشتر از ۱۰۰ کشور در سراسر جهان صادر شود. این سنگ بیشترین کاربرد را در پروژه های مهم بخصوص دکوراسیون منزل دارد.

رنگ بژ آن با انواع سنگها از رنگها و شکلهای مختلف متمایز است و این یکی از دلایل محبوبیت این سنگ در هر زمینه ای از دکوراسیون است.

طبقه بندی Crema Marfil

این سنگ چون طبیعی است پس آشکارا و بدیهی است که انتظار نداشته باشیم که به طور کامل همگن و یکنواخت باشد و در نتیجه طیف گسترده ای از طبقه بندی که عمدتاْ بر اساس استانداردهای زیبایی شناسی بوده در صنعت پیشرفت کرده است.

در واقع وجه مشترک سنگ مرمریت Crema Marfil با دیگر سنگ هایی از این دست یا گروهی شبیه به آن؛ رنگ بژ آن و محلی است که از آن استخراج شده است.

یکی از معیارهای طبقه بندی مورد استفاده برای سنگ مرمریت Crema Marfil ؛ تقسیم بندی به رنگ تیره و روشن است. معیار دیگر کیفیت موجهای روی این سنگ است. هیچ رگه ای وجود ندارد (بدون موج) آیا ممکن است رگه دار باشد؟ آیا تراکم موجها کم است یا زیاد؟ البته؛ فراموش نکنید تراکم بالای موج ها و همچنین تراکم کم هم در رنگ های روشن و  هم در رنگ های تیره مشاهده می شود.

نوعی از سنگ مرمریت Crema Marfil به نام «آب» که دلیل نامگذاری آن؛ بعد از صیقل دادن سطح آن؛ مانند امواج دریا به نظر می رسد و این به دلیل پوشش حفره هاست که امواج را تداعی می کند.

گونه ای دیگر به رنگ صورتی و دیگری با اثر خفیفی از رنگ سبز وجود دارد که این دو گونه تنها در مقادیر بسیار کم وجود دارد.

یک نوع دیگر از سنگ مرمریت Crema Marfil با نام محلی (ونوس) است ویژگی های این سنگ وجود لکه های سفید شبیه به گل به اندازه یک سکه است. پراکندگی این لکه ها ممکن است به طور منظم یا غیر منظم باشد. Calcified نوعی دیگر از این سنگ است با رگه های سفید رنگ پراکنده.

چگونه سنگ Crema Marfil را از سنگ های مشابه آن تشخیص دهیم؟

در برخی از موارد؛ استفاده از سنگ marble limestones با نام Crema Marfil در برخی از نقاط جهان بفروش می رسد و این شرکتها از مشتریان نا آشنا به سنگهای طبیعی سوء استفاده می کنند. در حالیکه برای مردم محلی و همچنین اکثرا خریداران از کشورهای دیگر این مسئله عادی شده است.

کسانی که به خوبی با این سنگ آشنایی دارند هیچگاه این سنگ را با دیگر سنگ های مشابه اشتباه نمی گیرند. حتی با وجود تبلور بیشتر یا آهکی بودن بیشتر و حتی ظاهر شبیه تر اما خصوصیاتی مانند بافت؛ رنگ؛ صیقل و ترکیب شیمیایی آن از نظر سختی و استحکام Crema Marfil منحصر به فرد است و این چیزی است که آنها بر روی آن اصرار دارند.

نتیجه

از نظر کمیت استخراج و فرآوری سنگ مرمریت Crema Marfil در میان بزرگترین سنگ های مواد طبیعی در جهان است. ذخیره این سنگ از نظر اندازه ی کوه آن بسیار بزرگ است و بدان معناست که منبعی عظیم از این سنگ موجود هست که استخراج خواهد شد و همچنین صنعت سنگ حول محور  Crema Marfil می چرخد. طبیعی است که ندانیم؛ چه نوع از این سنگ بیشتر در آینده استخراج خواهد شد (از نظر رنگ و موج ها و دیگر ویژگی های زیبایی شناختی) اما چیزی که از آن مطمئن هستیم محبوبیت این سنگ به طور مداوم در سراسر جهان در حال افزایش است و به عنوان سنگ Crema Marfil هنوز هم در سطح بین المللی مورد نیاز است.

http://www.litosonline.com/en

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

1 × 4 =