عبداللهی: تعداد بیکاران رشته مهندسی معدن زیاد است

عبداللهی: تعداد بیکاران رشته مهندسی معدن زیاد است

رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه: آموزش‌های کاربردی باید از ارکان اصلی رشته مهندسی معدن باشد و به جای افزایش کمی مهندسان باید به فکر کیفیت‌بخشی آموزش آنان باشیم.

405
0
جعفر عبداللهی
جعفر عبداللهی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، جعفر عبداللهی رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه عصر امروز در مراسم بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس اظهار داشت: در حال حاضر ۳۰ دانشگاه در کشور مشغول تربیت مهندس معدن هستند. تعداد دانشگاه‌های آمریکا در بحث مهندسی معدن ۱۶عدد، کل اتحادیه اروپا ۲۹ عدد و کشور ترکیه دارای هشت دانشگاه مهندسی معدن است.

رئیس دانشگاه صنعتی ارومیه افزود: رشته مهندسی معدن از کارهای سخت و زیان‌آور دنیا است. ویژگی مهم رشته معدن در کشورهای خارجی این است که در آنجا مهندس معدن بیکار وجود ندارد در حالی که آموزش‌های بی‌رویه‌ در ایران باعث شده است که تعداد بیکاران این رشته زیاد باشد.

عبداللهی ادامه داد: نخستین کشوری که آموزش مهندسی معدن در آنجا به شکل عمومی انجام شده روسیه است. این کشور سالانه بیش از ۴۵۰ هزار نفر را آموزش می دهد و پس از آن آمریکا با بیش از ۲۳۰ هزار و ایران با ۲۳۳ هزار و ۶۹۵ فارغ التحصیل در رده‌های بعدی دنیا هستند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات مهم جامعه مهندسی ایران تولید بی‌رویه مهندس است. متاسفانه مهندسی معدن اعتبار اجتماعی چندانی ندارد. آموزش‌های کاربردی باید از ارکان اصلی رشته مهندسی معدن باشد و به جای افزایش کمی مهندسان باید به فکر کیفیت‌بخشی آموزش آنان باشیم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید