رشد ۴۸ درصدی صادرات در بخش معدن

رشد ۴۸ درصدی صادرات در بخش معدن

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت: مجوزهای صادره در حوزه کشف و بهره برداری از معادن کشور تاکنون 7.5 درصد از کل مساحت کشور را شامل می شود که با اجرای صحیح برنامه های پهنه بندی بلوک های معدنی و تکمیل مطالعات ژئوفیزیک با رشد چهار برابری در حوزه فعالیتهای معدنی مواجه خواهیم شد.

296
0
جعفر سرقینی
جعفر سرقینی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایرنا، جعفر سرقینی معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه در چهاردهمین اجلاس هیات رئیسه نظام مهندسی معدن کشور در مشهد گفت: در سه ماه ابتدای امسال دو میلیارد دلار صادرات در حوزه معدن انجام گرفته است.

سرقینی آزادسازی محدوده های معدنی بلاتکلیف یا بلوکه شده را از دیگر اقدامات مهم دولت یازدهم عنوان کرد و افزود: تلاش دولت تدبیر و امید تکمیل زیرساخت ها در تولید صنایع معدنی، تکمیل زنجیره تولید و کاهش خام فروشی است.

وی شفاف سازی قوانین معدنی و تلاش برای آگاهی معدن کاران از قوانین معدنی را از دیگر اقدامات دولت یازدهم در رفع نواقص و مشکلات حوزه معدن برشمرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: مجوزهای صادره در حوزه کشف و بهره برداری از معادن کشور تاکنون ۷٫۵ درصد از کل مساحت کشور را شامل می شود که با اجرای صحیح برنامه های پهنه بندی بلوک های معدنی و تکمیل مطالعات ژئوفیزیک با رشد چهار برابری در حوزه فعالیتهای معدنی مواجه خواهیم شد.

وی گفت: به منظور کاهش آسیب زیست محیطی، بهره وری بهتر و صرفه جویی در هزینه ها، به جای فعالیت در ۲۰۰ معدن کوچک فعالیتها در ۱۰ معدن بزرگ سازماندهی شده و عملیات اجرایی در حوزه پهنه بندی بلوک های معدنی گسترش یافته است.

سرقینی تهیه اطلاعات پایه و جامع در مورد محدوده های معدنی در کشور را اقدام قابل توجه دولت یازدهم دانست و افزود: طی سه سال گذشته ۲۵۰ هزار کیلومتر پرواز خطی برای تهیه اطلاعات پایه به منظور کشف ذخایر معدنی در کشور انجام شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پایان شناسایی پهنه های معدنی در کشور اظهار کرد: تلاش می کنیم نیمه دوم امسال واگذاری پهنه های معدنی به انجام برسد.

وی ادامه داد: خراسان رضوی بیشتر با حوزه سنگ های زینتی در کشور شناخته می شد اما مدتی است که با فعال سازی حوزه سنگان و بهره برداری از ذخایر قابل توجه سنگ آهن در این منطقه، سرمایه گذاری و تحول قابل توجهی در این حوزه صورت گرفته تا خراسان رضوی به عنوان یک استان فعال در حوزه فرآوری مواد معدنی و تکمیل زنجیره فولاد شناخته شود.

وی گفت: اکنون علاوه بر ۳۵ میلیون تن تولید فولاد در سنگان شهرستان خواف، استخراج از معادن کوچک مس و طلا نیز در خراسان رضوی رونق گرفته و برخی از این مواد معدنی به خارج از کشور نیز صادر می شود.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

چهار × یک =