۴۹۲ هزار تن؛ استخراج سالانه معادن سلماس

۴۹۲ هزار تن؛ استخراج سالانه معادن سلماس

164
0
جعفرصادق اسکندری
جعفرصادق اسکندری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از تسنیم، جعفرصادق اسکندری با اشاره به سند توسعه صنعتی، معدنی، تجاری و سرمایه‌گذاری شهرستان سلماس اظهار داشت: سازمان صنعت و معدن برای اجرای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و برنامه‌های توسعه‌ای دولت، با هدف تهیه نقشه راه صنعت و معدن استان به منظور دستیابی به توسعه پایدار براساس مزیت‌های آذربایجان‌غربی، اقدام به تدوین سند توسعه شهرستان‌ها کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه چشم‌انداز صنعت و معدن استان دستیابی به جایگاه ۱۰ استان برتر کشور در شاخص‌های اقتصادی در افق ۱۴۰۴ است، گفت: در این رابطه از موضوعات راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بهبود مستمر سهولت انجام کسب و کار و پشتیبانی از تولید و عرضه کالا و خدمات مبتنی بر فناوری با ارزش افزوده بالا است.

وی با اشاره به وضعیت موجود واحدهای صنعتی شهرستان سلماس تصریح کرد: تا پایان سال گذشته ۱۴۴ واحد صنعتی با سرمایه یک هزار و ۱۲۴ میلیارد ریال و اشتغال دو هزار و ۶۷۷ نفر به فعالیت مشغول بوده‌اند و سهم این شهرستان در تعداد ۴٫۸، در سرمایه‌گذاری ۲٫۲ و در اشتغال چهار درصد بوده است.

اسکندری بیان کرد: علاوه بر آن رتبه شهرستان سلماس در بین شهرستان‌های استان به ترتیب شش برای تعداد، هشت برای سرمایه‌گذاری و شش برای اشتغال صنعتی بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی با اشاره به وضعیت موجود طرح‌های صنعتی شهرستان سلماس افزود: تا پایان سال گذشته ۱۱۴ طرح با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۷۶۱ میلیارد ریال و یک هزار و ۷۷۳ نفر پیش‌بینی فرصت شغلی در سلماس وجود داشته و سهم شهرستان در تعداد ۶٫۲، در سرمایه‌گذاری ۲٫۱ و در اشتغال ۴٫۳ درصد بوده است.

اسکندری با تشریح ساختار معدنی شهرستان سلماس اظهار داشت: تا پایان سال گذشته از کل ۲۲ معدن شهرستان، تعداد ۹ معدن فعال بوده که سرمایه‌گذاری انجام شده در آنها ۱۳۰ هزار و ۹۱۵ میلیون ریال و تعداد اشتغال مربوطه نیز ۱۹۹ نفر بوده است.

وی افزود: علاوه بر آن، ۴۹۲ هزار و ۳۰۰ تن سالانه میزان استخراج از معادن سلماس بوده اما استخراج واقعی آن در سال گذشته ۱۱۴ هزار و ۸۴۴ تن بود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی بیان کرد: از تعداد ۴۳۷ معدن موجود استان نیز ۱۸۲ مورد فعال بوده و چهار هزار و ۷۶۵ نفر در آن مشغول کار هستند و استخراج سالانه آنها ۱۶ میلیون و ۵۸۶ هزار و ۴۰۰ تن و استخراج واقعی آنها هفت میلیون و ۵۲۷ هزار و ۹۴ تن است.

وی گفت: هم‌اکنون از ۳۴ نوع ماده معدنی استان، موادی همچون تالک و کرومیت، تراورتن، خاک رس، سنگ آهک، سنگ آهن، سنگ گچ، سنگ لاشه، سنگ نمک، سیلیس، کرومیت، گرانیت، مرمریت و میکا استخراج می‌شود.

اسکندری با اشاره به ساختار تجاری شهرستان سلماس اظهار داشت: این شهرستان دارای یک هزار و ۲۶۱ واحد صنفی توزیعی، ۵۸۴ واحد صنفی تولیدی، ۵۷۲ واحد صنفی خدماتی و نیز ۲۶۷ واحد صنفی خدمات فنی است.

وی گفت: علاوه بر آن این شهرستان دارای دو هزار و ۳۶ واحد صنفی فاقد پروانه کسب شناسایی شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی افزود: از سوی دیگر واحدهای صنفی بهره‌مند از صندوق مکانیزه ۷۷٫۱ درصد کل واحدها و واحدهای صنفی بهره‌مند از دستگاه کارت‌خوان بانکی ۸۷٫۶ درصد بوده است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید