جای خالی «ارائه زمین های ارزان» در صحبت های عظیمیان

جای خالی «ارائه زمین های ارزان» در صحبت های عظیمیان

571
0
حمیدرضا عظیمیان
حمیدرضا عظیمیان

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، حمیدرضا عظیمیان معاون وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه ای که در رسانه های مختلف منتشر شده درباره سیاست های وزارت مسکن، راه و شهرسازی چنین می گوید: با توجه به تجربه ایران در زمینه ساخت انبوه مسکن مهر، سیاست‌ها به این سمت و سو خواهد رفت که اجرای مسکن در شهرهای مختلف از تصدی‌گری دولتی خارج شود و دولت تنها به عنوان سیاست گذار، نقش اصلی خود را ایفا کند. تدبیر دخالت نکردن دولت در ساخت و ساز مسکن انبوه، به دلیل مشکلاتی است که طی سالیان به وجود آمده است. در بهترین شرایط، دولت و حاکمیت نباید در امر ساخت و ساز و اجرای مسکن دخالت کنند.

به گفته عظیمیان، طبق ماده ۱۰۰، سازمان ملی زمین و مسکن باید زمین به قیمت تمام‌شده در اختیار خدمات عمومی مانند تربیت‌بدنی، آموزش‌عالی، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش قرار دهد و طبق ماده ۲۲، سازمان ملی زمین و مسکن می‌تواند با معرفی سازمان گردشگری، فضاهای گردشگری و تفریحی عمومی را که مجموعه‌ای از فضای سبز، شهربازی، سینما، رستوران و اینگونه فضاها، با اقساط بلندمدت در مساحت‌های مختلف معرفی کرده و با اجازه قانون‌گذار زمین در اختیار آنها قرار دهد.

حمیدرضا عظیمیان معاون وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه خود هیچ صحبتی از واگذاری زمین های مسکونی به قیمت تمام شده و ارزان قیمت در شهرهای کوچک و میانی نمی کند و در مورد سیاست های وزارت راه و شهرسازی در این مورد نیز حرفی نمی زند.

 این در حالی است که در طول سالهای گذشته به دلیل عدم واگذاری زمین های مناسب و ارزان قیمت در شهرهای کوچک و میانی ایران پدیده بسیار زشت و شومی به نام دلالی زمین در برخی شهرها رواج پیدا کرده و بسیاری از سرمایه های موجود به جای اینکه صرف تولید شوند به سمت دلالی زمین رفته اند.

همت دولت در زمینه «واگذاری زمین در شهرهای کوچک و میانی به قیمت تمام شده» از آن رو لازم و ضروری است که اجازه دلال بازی و رشد بی رویه قیمت زمین در اینگونه شهرها گرفته می شود. به گفته وزیر راه و شهرسازی در برخی از مناطق ایران قیمت زمین ۶۰% و در برخی از مناطق ایران قیمت زمین تا ۹۰% قیمت یک ساختمان را تشکیل می دهد.

یکی از مهمترین علت های وجود رکود در اقتصاد ایران، رکود در بخش ساختمان و مسکن است که به گفته بسیاری از کارشناسان به وجود آمدن این رکود به دلیل قیمت های بالای ساختمان های مسکونی رخ داده است. بسیاری از مردم به دلیل اینکه توان خرید ندارند از تهیه مسکن عاجز هستند. از سوی دیگر و با توجه به آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده برخی  بسازوبفروش ها با انجام ساخت و ساز و فروش خانه، سودهای قابل توجهی به دست می آورند که پرداخت این سودها، به بساز بفروش ها نیز هیچ توجیهی برای مردم ندارد.

اجرای «طرح زمین ارزان و ساختمان گران» در شهرهای میانی و کوچک ایران علاوه بر راه اندازی صنعت ساختمان و راه اندازی مشاغل مربوط به صنعت ساختمان می تواند بسترهای لازم برای مهاجرت برخی از مردم شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک را نیز فراهم کند و به میزان بسیار زیادی از هزینه های آلودگی کلان شهر های ایران که بر روی دست دولت است بکاهد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

20 − هشت =