جایگاه سنگ تزئینی ایران و چشم انداز های آن

جایگاه سنگ تزئینی ایران و چشم انداز های آن

اجرای تعرفه 70 درصدی صادرات سنگ تزئینی به شکل کوپ در سال 1391 لطمات و صدمات جبران ناپذیری به این بخش از تولید کشور وارد نمود.

442
0
معدن سنگ
معدن سنگ

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، بهزاد محمدخانی فعال با سابقه صنعت سنگ در یادداشتی که در اختیار دانش سنگ گذاشته است چنین می نویسد: ذخائرعظیم و معدن سنگ تزئینی در پهنه کشوری به نام ایران گسترانیده شده است که مناطقی همچون؛ ماکو، خوی، نقده، آذرشهر، تکاب، هشترود، قروه، هرسین، خرم دره، محلات، دهبید و…. را در بر گرفته است که این قابلیت از نظر تنوع رنگ و جنس در نوع خود در دنیا بی نظیر یا حداقل کم نظیر است.

 با وجود این پتانسیل عظیم معدنی و تنوع رنگ کم نظیر آن در دنیا لزوم توجه و حمایت جدی از صادرات به صورت کوپ و فرآوری شده صد چندان است.

اجرای تعرفه ۷۰ درصدی صادرات سنگ تزئینی به شکل کوپ در سال ۱۳۹۱لطمات و صدمات جبران ناپذیری به این بخش از تولید کشور وارد نمود. با اجرای این طرح ایران بازارهای هدفی را با تلاش  جماعت بازرگان و تاجر کشور طی سالهای متمادی به دست آورده بود را از دست داد تا چنین بازاری در اختیار کشوری مثل ترکیه قرار گیرد.

بانیان و مجریان این طرح با این استدلال که کارخانه های داخلی به دلیل نداشتن سنگ خام تعطیل می شوند با این تصمیم غیرکارشناسی تلاش ایران برای ورود به بازارهای جهانی را ناکام گذاشتند.

از مجموع استخراج سنگ تزئینی در سال ۱۳۸۸ که بالغ بر ۱۲ میلیون تن بوده است تنها چیزی در حدود ۸۳۰هزار تن به صورت کوپ صادر گردیده که تنها ۷ درصد از تولید کوپ بوده و مابقی سنگ های کوپ یعنی رقمی در حدود ۹۳ درصد در کشور به مصرف داخلی رسیده است.

در سال ۱۳۹۱میزان استخراج سنگ تزئینی از مرز ۱۶ میلیون تن گذشت اما مقدار صادرات به صورت کوپ حدود ۵۰۰ هزار تن بوده است که حدود ۳ درصد از کل مقدار کوپ استخراجی را در بر می گیرد.

بنابراین جلوگیری از صادرات به بهانه حمایت از تامین مواد اولیه کارخانه های داخلی و افزایش ارزش افزوده این بخش از معادن کشور توجیهی منطقی، اقتصادی و توسعه ای ندارد.

هم اکنون بخش زیادی از حجم سنگ تزئینی موجود در کشور در بازارهای داخلی متقاضی نداشته و به دلیل خاص بودن به صورت کوپ صادرمی شوند.

کارخانه های داخلی به دلیل آماده نبودن زیر ساخت ها و تکنولوژی قدیمی فراوری توان رقابت با همتایان خود در خارج از کشور را ندارند به طوریکه در بازارهای خارجی از هر تن سنگ خام ۱۵ مترمربع سنگ فراوری می شود که این رقم درایران حدودا ۸ متر مربع است.

هم زمان با حمایت از صنایع و فرآوری سنگ تزئینی ورود تکنولوژی روز، فرآوری سنگ تزئینی به صورت مدرن و در راستای صادرات کوپ به بازارهای هدف و ارز آوری بخش خصوصی میسر می گردد.

۴+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

پنج × 2 =