ثمن رحیمی‌راد: سنگ ایرانی، مقبول اما محروم

ثمن رحیمی‌راد: سنگ ایرانی، مقبول اما محروم

336
0
ثمن رحیمی راد
ثمن رحیمی راد

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، نمایشگاه سنگ محلات نهمین دوره خود را در اواخر شهریور امسال پشت سر گذاشت، نمایشگاهی که در کنار کارخانه‌های سنگ‌سازی این شهر و در پای کوه‌های سنگ‌خیز آن برگزار شده بود و سخنران ویژه آن در مراسم افتتاحیه وزیر صنعت، معدن و تجارت بود.

در جذابیت سنگ ایرانی به اقرار مشتریان داخلی و تاجران خارجی حرفی نیست اما آنچه در پایان دوره نهم این نمایشگاه که تا دور بعدی آن در مهر ۹۶ یک سال زمان باقی است، جای حرف دارد، کمرنگ بودن وجهه جهانی آن است. صنعت سنگ ایران با همه تنوع، کیفیت و زیبایی ظاهری خود می‌تواند بیش از این در بازار دنیا جولان دهد اما اینکه چرا حضور کشورهای اروپایی در نمایشگاهی که در مرکز تولید این محصول معدنی انجام شود به تعداد معدودی از کشورها منتهی می‌شود، نشان از ضعف‌هایی دارد که برای رفع آنها نیاز به تلاش و برنامه‌ریزی‌های بیشتری است.

مشکلات مرتبط با تبادلات ارزی بین ایران و سایر کشورها که ناشی از اعمال تحریم‌ها و قطع روابط مالی بانک‌های جهانی با بانک‌های ایرانی است به تنهایی می‌تواند یک دلیل کافی باشد بر اینکه بازار خارجی را نسبت به تعامل با بازار ایران دلسرد کند و باعث شود مشتری خارجی عطای سنگ ایرانی را به لقای رقیبان آن ببخشد و به سراغ رقیبان کشورهای هند، ترکیه و روسیه برود.

در چنین شرایطی اگر بازار داخلی هم به دلیلی مانند رکود در صنعت ساختمان تقاضای سنگ خود را کاهش دهد، توقفی رخ خواهد داد که به نفع هیچ کس نیست. وزیر صنعت، معدن و تجارت در سخنرانی که در مراسم افتتاحیه نمایشگاه داشت صنعت داخلی سنگ را مورد التفات قرار داد. حضور وی و توجهی که از سوی این مقام به این بخش شد به یقین موجبات دلگرمی صنعتگران سنگ را فراهم می‌کند، اما انتظار می‌رود مقامات دولتی که خود به غنای سنگ ایرانی اقرار می‌کنند، به نیازهای صنعتگران به ویژه در تعامل با بازار خارجی بیش از آنچه که اکنون هست عنایت نشان دهند تا در نتیجه آن هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی از ثمرات این روابط بهره‌مند شوند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

چهار + 14 =