تودیع ولی الله افخمی راد انجام شد

تودیع ولی الله افخمی راد انجام شد

افخمی‌راد در مراسم تودیع و معارفه ریاست سازمان توسعه تجارت ضمن تاکید بر تداوم مثبت بودن تراز تجاری کشور در ۵ ماه سال جاری گفت: اکنون صادرات ۱.۷۵ میلیارد دلار از واردات پیشی گرفته است.

282
0
ولی الله افخمی راد
ولی الله افخمی راد

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، ولی‌ا… افخمی‌راد در مراسم تودیع از معاونت وزیر صنعت و ریاست سازمان توسعه تجارت ضمن تشریح عملکرد سه ساله خود در این سازمان اظهار کرد: مثبت شدن تراز تجاری کشور در بخش صادرات غیرنفتی مهمترین نتیجه‌ای است که حاصل شده و تراز تجاری در پنج ماهه نخست سال جاری نیز کماکان مثبت مانده است.

افخمی راد در ادامه یادآور شد: در این سه سال مدیریت واردات و گسترش صادرات از جمله برنامه‌های محوری ما بود به طوری که توانستیم سهم کالاهای مصرفی را از ۷٫۵ میلیارد دلار معادل  ۱۴٫۹ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۵٫۴ میلیارد دلار معادل ۱۳٫۶  درصد در سال ۱۳۹۴ کاهش دهیم.

وی در عین حال افزود: در همین مدت سهم کالاهای واسطه ای از ۶۸٫۱ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۶۷٫۹ درصد در سال ۱۳۹۴ کاهش یافت، ضمن اینکه واردات کالاهای سرمایه ای نیز از ۱۴٫۵ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۱۸٫۵ درصد در سال ۱۳۹۴ افزایش نشان داد.

رییس سابق سازمان توسعه تجارت به واردات کالاهای گروه ۱۰ نیز اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۲ یک میلیارد و ۸۷۰ میلیون دلار به واردات کالاهای گروه ۱۰ اختصاص یافت که این رقم در سال ۱۳۹۴ به ۵۲۴ میلیون دلار کاهش یافته و این نشان دهنده مدیریت هدفمند واردات است.

افخمی‌راد تنظیم نظام تعرفه‌ای، چاپ به موقع کتاب مقررات صادرات و واردات، اجرای دقیق قوانین و حذف موانع و ممنوعیت‌های دست و پاگیر را نیز از دیگر نتایج مثبت ریاست ۳ ساله‌اش بر سازمان توسعه تجارت دانست.

وی در ادامه به کارنامه برگزاری نمایشگاه‌ها از ۲۵ فروردین ماه تا ۸ مرداد ماه اشاره کرد و گفت: با احتساب عدم برگزاری نمایشگاه در ماه رمضان، ۱۸ نمایشگاه بین‌المللی به وسعت ۲۵۳ هزار متر مربع در تهران برگزار شد که نسبت به دوره قبل ۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی همچنین افزود: در این نمایشگاه‌ها ۴۵۰۰ شرکت داخلی و ۵۷۶۰ شرکت خارجی مشارکت داشته‌اند که به ترتیب از رشد ۲۰ درصدی و ۳۸۳ درصدی برخوردار بوده‌اند.

افزایش تعداد رایزنان بازرگانی موضوع دیگری بود که افخمی‌راد به آن اشاره کرد و گفت: در این مدت توانستیم تعداد رایزنان بازرگانی را از ۷ به ۲۲ نفر ارتقاء دهیم.

موضوع دیگری که رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران به آن اشاره کرد روند مثبت انعقاد تجارت ترجیحی با کشورهای همسایه، اتحادیه اوراسیا، هند و پاکستان و همچنین الحاق به WTO بود، وی در این مورد گفت: این مسئولیت را با نهایت جدید پیش برده‌ایم و در دو سال و نیم گذشته قدم‌های موثری برای عضویت سازمان تجارت جهانی برداشته‌ایم.

وی به ساختار سازمان توسعه تجارت اشاره کرد و یادآور شد: این سازمان ترکیبی از چند مرکز و سازمان دیگر است به همین ترکیب نامتجانسی را شکل داده که مسئولیت ریاست آن شاید سخت‌تر از سایر قسمت‌های وزارتخانه باشد.

افخمی‌راد اضافه کرد: در این سه سال علاوه بر وظایفی که در سازمان توسعه تجارت بر عهده داشتم وظیفه پیگیری و الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی نیز به وظایفم افزوده شد، ضمن اینکه همزمان با مذاکرات با ۱+۵ حوزه کاری ما نیز گسترده‌تر و توقعات ما نیز بیشتر می شد.

وی همچنین به نگاه نتیجه‌گرای وزیر صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: برخی از مدیران فرآیند‌نگر هستند اما آقای نعمت‌زاده دیدگاه نتیجه‌‌گرایی را دارند به همین دلیل ما در سازمان توسعه تجارت بر آن بودیم که رویدادها را سریعا به نتیجه مطلوب برسانیم.

افخمی‌راد در پایان از وزیر صنعت، معدن و تجارت، همکاری دستگاه‌های مرتبط با تجارت، بانک مرکزی، موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و همکاران سازمان توسعه تجارت ایران تشکر کرد و افزود: از عملکردم در سازمان توسعه تجارت سربلند هستم.

بنابراین گزارش  گزارش سازمان توسعه تجارت، افخمی راد پس از استعفا از ریاست سازمان توسعه تجارت به سمت مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت منصوب شد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

2 × 1 =