تشکل‌ها مشاوران امین دولت‌ها

تشکل‌ها مشاوران امین دولت‌ها

91
0
محمد رضا بهرامن
محمد رضا بهرامن

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران در یادداشتی که در اختیار صمت قرار داده چنین می گوید: تشکل‌ها باید منافع صنف خود را پیگیری کنند و این موضوع در اساسنامه‌های آنها نیز آورده شده اما آیا با ارائه تصویر سیاه از اقتصاد و تعمیم دادن مشکل یک بنگاه به کل اقتصاد می‌توان تصویری درست از فعالیت‌های بخش خصوصی در اقتصاد ایران ارائه کرد؟

موضوع مهم، تبدیل شدن تشکل‌ها به یک بازوی قوی مشاوره‌ای برای سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌سازی‌هاست. تشکل‌ها کمتر به این موضوع توجه دارند و سعی می‌کنند فقط مشکلات را بیان کنند اما راهکاری ارائه نمی‌دهند. نمی‌توان اقتصاد را جزیره‌ای دید و جزیره‌ای به آن نگاه کرد.

وقت آن رسیده تا تشکل‌ها به بازیابی خود بپردازند و برای رسیدن به مطالبات‌شان، بدنه کارشناسی خود را قوی کرده و با به‌ کار گرفتن اقتصاددانانی که هم مسلط به اقتصاد سیاسی هستند و هم جامعه بین‌المللی را به خوبی می‌شناسند، از این استراتژی بهره ببرند و مشاور خوبی برای دولت‌ها باشند. توان تشکل‌ها بسیار زیاد است و قادرند با دادن نشانی‌های درست به سیاست‌گذاران، قانون‌گذاران و تصمیم‌سازان، به بهبود حکمرانی در کشور کمک کنند.

تشکل‌ها نباید اپوزیسیون باشند چون امروز همگی تبدیل به منتقد شده‌اند و نقدهای ساده به مدیریت اقتصادی وارد می‌کنند. تشکل‌ها بهتر است رابطه خود را با سیاست‌گذاران بهبود بخشند و در جهت اعتمادسازی گام بردارند. در این راه بهتر است با درک واقعیت‌های اقتصادی کشور، منافع ملی را بر منافع صنفی ترجیح داده و مطالبات خود را به گونه‌ای پیگیری کنند که شبه رانت یا سهم‌خواهی نداشته باشد.

جامعه مدنی و تشکل‌گرایی، یکی از ماندگارترین یادگارهای دولت اصلاحات است که بخش خصوصی را گردهم آورد تا در پیگیری منافع صنفی خود یکصدا شوند. به نظر می‌رسد پس از حدود ۲ دهه از گسترش فعالیت تشکل‌های اقتصادی، بهتر است تغییر استراتژی را در دستور کار خود قرار دهند و دولت و مجلس را یاری کنند تا بهترین تصمیم‌ها را برای بخش خصوصی بگیرند. در شرایط کنونی، نقدهای سازنده باید جای غر زدن‌ها را بگیرند.

تحلیل‌های جامع باید جانشین اظهارات هیجانی شده و صحنه اقتصادی کشور نیز کامل دیده شود. در این صورت قادر خواهیم بود دولت و مجموعه حاکمیت را در گرفتن بهترین تصمیم‌ها یاری کنیم، به گونه‌ای که کشور شاهد حکمرانی خوب در زمینه اقتصاد بوده و تولید ثروت به مهم‌ترین هدف تبدیل شود. در این راه باید درک کنیم که همه بر یک کشتی سوار هستیم و عینک واقع‌بینی را به چشم خود بزنیم.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

هفده + 5 =