تراورتن ترک

تراورتن ترک

315
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، در ترکیه منابع گسترده ای از سنگ های طبیعی موجود است که هر روز توسط معدنکاران این کشور کشف می شوند. منابع سنگ در بیشتر گستره جغرافیایی این کشور پهناور گسترش یافته است.

رشد صنعت سنگ طبیعی در مدت ده سال سپری شده موازی با رشد سریع اقتصادی بوده است و معادن این کشور در حال حاضر برای بسیاری از شرکت های بازارهای بین المللی منبع خوبی به شمار می آید.

ترکیه دارای نوعی از سنگ به خصوص و محبوب در بازارهای بین المللی است: سنگ تراورتن.

تراورتن ترکی انواع مختلفی دارد و بسیار شبیه به تراورتن تیفولی که در نزدیکی شهر روما (ایتالیا) استخراج می شود و همچنین شبیه به تراورتن ایرانی است.

از سنگ تراورتن در طول تاریخ این کشور استفاده شده است. استفاده از این سنگ تقریبا در تمام شهرکهای رومانیایی در برنامه های کاربردی در دستور کار است. در ساخت و ساز شهرها از جمله شهر هیرابولیس واقع در نزدیکی دنیزلی تماما از تراورتن استفاده شده است.

معماران رومانی از مواد ساختمانی محلی در ساخت و سازهایشان استفاده می کنند به همین دلیل تراورتن ماده ی اولیه ی متداول در ساختمان سازی است.

در حاضر اگر نگوییم هزاران ولی صدها پروژه بااستفاده از تراورتن تکمیل شده است.

تراورتن و سنگ آهک متفاوت از هم هستند که از جهت بافت سنگ و ساختار مولکولی این تفاوت قابل توجه است. معمولا سنگ آهک نازکتر از تراورتن است.

تراورتن دارای حفرات بسیاری  است که این مساله در سنگ آهک غیر معمولی است. از آنجا که تراورتن حاوی حفره است بایستی در هنگام فراوری سطح آن پر شود که بعد از نصب معمولا از مواد شیمیایی مناسب برای مهر و  موم کردن سطح آن استفاده می شود.

تراورتن ترکی در نماهای روکار داخلی و بیرونی و همچنین برای سنگ فرش کردن قابل استفاده‌ است. بیشترین معادن تراورتن ترکی در شهر دنیزلی واقع شده است در مرکز کشور ترکیه نزدیک به ۵۰ ٪ از رسوبات آن وجود دارد.

ولی در سایر نقاط این کشور پهناور معادن دیگری هم یافت می شود از جمله در مکانهایی مانند مرکز شهرEskisehir and Opium در شمال شرقی Konya and Sivas و یا در شرق Elazig و Erzurum؛ همراه با دیگر معادن که در سرتاسر ترکیه پراکنده شده است.

طبقه بندی تراورتن بر نوع است: ۱. رنگ ۲. میزان رنگ

و در اصطلاح این صنعت؛ انواع تراورتن را می توان این گونه تقسیم بندی کرد:

ایفوری (IVORY)

LIGHT (روشن)- بطور عمومی همان نوع  IVORY است

کلاسیک (CLASSIC)

MEDIUM- شبیه نوع  CLASSIC

والنوت (WALNUT)- رنگ آن مابین نوع  MEDIUM و NOCHE

شب (NOCHE) – معمولا به رنگ شکلات تیره است

YELLOW (زرد)

RED – به رغم نام مستعار قرمز معمولاْ مایل به رنگ صورتی است.

SILVER

در بازار چین نوع مدیوم و نوع کلاسیک و نوع لایت ارجحیت دارد. در حالیکه در بازار ایالات متحده آمریکا به نوع قرمز تمایل بیشتری وجود دارد اما نوع سیلور در هند از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

http://www.litosonline.com

 

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید