تراورتن‌های رنگین آذرشهر

تراورتن‌های رنگین آذرشهر

۸۰ معدن سنگ ساختمانی در استان آذربایجان‌شرقی وجود دارد که با میزان اشتغال بالای هزار نفر و استخراج سالانه حدود ۶۷۰ هزار تن از انواع سنگ‌های تراورتن، گرانیت، مرمر و... فعال است، اما سنگ‌های تراورتن در آذرشهر از شهرت جهانی برخوردار است.

327
0
تراورتن‌های رنگین آذرشهر
تراورتن‌های رنگین آذرشهر

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از صمت، ۸۰ معدن سنگ ساختمانی در استان آذربایجان‌شرقی وجود دارد که با میزان اشتغال بالای هزار نفر و استخراج سالانه حدود ۶۷۰ هزار تن از انواع سنگ‌های تراورتن، گرانیت، مرمر و… فعال است، اما سنگ‌های تراورتن در آذرشهر از شهرت جهانی برخوردار است.

در این شهرستان بیش از ۵۰ معدن سنگ وجود دارد که سالانه به‌طور متوسط ۱۰۰ هزار تن سنگ از آنها استخراج می‌شود. منطقه آذرشهر انباشته از معادن سنگ‌های زینتی و ساختمانی است و برخی از آنها ازجمله سنگ قرمز از شهرت بین‌المللی برخوردار است. به گزارش ایسنا، حدود ۹ نوع سنگ از معادن آذرشهر استخراج می‌شود که بیشتر آنها سنگ‌های لیمویی، گردویی و سنگ قرمز تراورتن منحصربه‌فرد این شهرستان است. حدود ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در استخراج و فراوری سنگ‌های معادن آذرشهر مشغول به کار هستند.

سنگ سرخ رنگی که در هیچ جا نظیر ندارد، اما به‌سادگی خام‌فروشی می‌شود. البته از سوی دیگر بازارهای صادراتی اندازه برش سنگ‌های ایران را مناسب استانداردهای روز نمی‌دانند که دلیل آن، استفاده از فناوری قدیمی است که سبب افزایش باطله‌ها و لاشه‌ها در فرآیند برش سنگ می‌شود.

سنگ‌های آذرشهر در ۴ رنگ
معادن سنگ تزئینی آذرشهر و تراورتن‌های سرخ‌رنگ آن در دنیا بی‌نظیر است. در این‌باره حسین عابدی، رییس اداره معدن استان آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: آذرشهر دارای معادن سنگ‌های تزئینی است، با این ویژگی که این سنگ‌ها از رنگ‌های خاص برخوردارند که نه‌تنها در ایران، بلکه در سطح جهان نیز بی‌نظیر هستند.

عابدی با اشاره به رنگ‌های خاص این سنگ‌ها عنوان کرد: سنگ‌های معادن آذرشهر بیشتر به رنگ قرمز، لیمویی، گردویی و پوست ماری هستند. وی در ادامه تصریح کرد: بزرگترین معادن تراورتن قرمز ایران در آذرشهر است که به معدن سردارآباد معروف شده که بالای یک میلیون تن دارای ذخیره است.

صادرات به‌صورت خام
خام‌فروشی سنگ‌های معدنی به کشورهای همسایه از سوی ایران حکایت جدیدی نیست و چین توانسته با فرآوری و برش سنگ‌های ساختمانی، گوی سبقت را از آذربایجان‌شرقی برباید. به گفته کارشناسان این حوزه، ترکیه و چین رقیب اصلی این سنگ‌ها هستند که با بهره‌مندی از دستگاه‌های جدید اقدام به برش سنگ‌ها در ابعاد مناسب بازارهای جهانی و صادرات آنها می‌کنند و حتی ترکیه سنگ‌های آذربایجان‌شرقی را با نام کشور خود و با قیمت‌های کمتر به اروپا صادر می‌کند.

 از این‌رو می‌طلبد که واحدهای صنفی سنگبری در آذربایجان‌شرقی دانش بازاریابی خود را بروز کرده و همچنین با بالا بردن اطلاعات خود از بازارهای هدف، تولید خود را براساس تقاضا مدیریت کنند.

رییس اداره معدن استان آذربایجان‌شرقی درباره صادرات این سنگ عنوان کرد: بیشتر سنگ‌های آذرشهر به خارج از استان و کشور و به کشورهایی چون ایتالیا و چین صادر می‌شود.

عابدی در پاسخ به این پرسش که فرآوری سنگ در استان و آذرشهر به چه شکلی است، خاطرنشان کرد: بیشتر سنگ‌های آذرشهر به خارج از استان صادر می‌شود، چراکه فرآوری سنگ در این استان ضعیف است. برای مثال بزرگترین معدن سنگ آذرشهر که سردارآباد است، زیرمجموعه شرکت سنگاب به‌شمار می‌رود که ۶ معدن دیگر نیز که زیرمجموعه این شرکت است، یک واحد فرآوری سنگ دارند.

وی در ادامه افزود: البته حدود ۵۰ واحد فرآوری سنگ در استان فعالیت می‌کنند، منتهی در برابر استانی مانند اصفهان که بالای ۲هزار واحد فرآوری سنگ دارد، سهم ناچیزی است.

برخی واحدها نیز سنگ‌هایشان را به اصفهان صادر می‌کنند. از این‌رو بیشتر سنگ‌هایی که از معادن آذرشهر استخراج می‌شوند یا به خارج از استان یا به خارج از کشور صادر می‌شوند.

رکود مسکن، رکود معدن
البته سنگبری یکی از صنف‌های میانی و اشتغالزا در صنایع معدنی است که اشتغالزایی مناسبی به همراه دارد، اما این صنف در رابطه مستقیم با ساختمان‌سازی و بخش مسکن قرار دارد، به طوری که رونق آن در گرو رونق مسکن است. در این‌باره رییس اداره معدن در استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به رکودی که گریبانگیر اقتصاد شده است، بیان کرد: معادن سنگ آذرشهر ظرفیتی بیشتر از استخراج کنونی دارد، اما به‌دلیل رکود فعلی از نیمی از ظرفیت آنها استفاده نمی‌شود.

عابدی افزود: سالانه بیش از ۵۰ تا ۶۰ هزار تن فقط استخراج معدن سردارآباد بود که این ظرفیت تقلیل یافته است. بنابراین بیشتر این معادن نیمه‌فعال کار می‌کنند یا درخواست توقف دادند.

وی با تشریح اینکه رکود مسکن بازار این سنگ‌ها را به رکود کشانده است، گفت: زمانی‌که بازار مسکن که به رکود کشیده شد، یک سال طول کشید که رکود آن به سنگ‌های تزئینی برسد. در حال حاضر نیز اگر بازار مسکن از رکود خارج شود نیاز به یک سال زمان است که معادن سنگ‌های تزئینی از رکود خارج شود و جان دوباره‌ای بگیرد. لازم به یادآوری است، در داخل کشور مصرف سنگ به‌دلیل رکود بازار ساختمان که به‌صورت مستقیم در فعالیت سنگبری‌ها تاثیر دارد و سب رونق آنها می‌شود، بیش از اندازه کاهش یافته است که این امر باعث شده اکنون سنگبرها، لاشه‌برها، خریداران و سایر فعالان در عرصه سنگ به طور تقریبی نیمه‌فعال یا غیرفعال باشند.

اولویت فرآوری
مدیر اداره برنامه‌ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی نیز پیش‌تر درباره فرآوری سنگ‌های آذرشهر از شهرت جهانی سنگ تراورتن قرمز آذرشهر گفت که ماده معدنی آن تنها در آذرشهر است اما این معدن واحد فرآوری ندارد و نتوانسته جایگاه صادراتی خود را بیابد، بنابراین ایجاد واحدهای فرآوری در اولویت حوزه سنگ آذرشهر است.

آرش نگهبانی با اشاره به اینکه بحث فرآوری سنگ در سند توسعه و تدبیر استان آذربایجان‌شرقی آمده است، ادامه می‌دهد: برش سنگ در معادن انجام شده اما در معادن فرآوری سنگ انجام نمی‌شود که احداث آن در دستور کار است.

نگهبانی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که بر سر راه صنایع معدنی در استان آذربایجان‌شرقی وجود دارد، عنوان کرد: کمبود نقدینگی مشکل عمومی در صنایع معدنی آذربایجان‌شرقی است که به همین دلیل صنعتگران توان نوسازی ماشین‌آلات و بروزرسانی فناوری خود را ندارند.

مدیر اداره برنامه‌ریزی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی با تاکید بر راه‌حل‌هایی که ممکن است منجر به خروج از مشکلات صنایع معدنی شود، ادامه داد: معافیت گمرکی برای واردات ماشین‌آلات مورد نیاز صنایع با هدف افزایش ظرفیت و بروزرسانی فناوری در اولویت قرار گرفته و صنعتگران می‌توانند با استفاده از این معافیت برای بروزرسانی فناوری اقدام‌های لازم را انجام دهند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید