تداوم بی‌توجهی دستگاه‌ها به دستور رئیس‌جمهور

تداوم بی‌توجهی دستگاه‌ها به دستور رئیس‌جمهور

100
0
هوشنگ عشایری
هوشنگ عشایری

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، هوشنگ عشایری در نشست اقدامات اجرایی بازآفرینی شهری در استان کرمان اظهارکرد: حدود ۱۴۰ میلیارد تومان منابع مالی در اختیار بانک های استان کرمان قرار داده می شود تا در قالب وام های ۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی با سود ۹ درصد برای ساخت ۳ هزار و ۵۷۰ واحد به توسعه گران و مردم اعطا شود.

وی با بیان اینکه یکی از فعالیت های دولت به کارگیری اراضی دولتی مجاور بافت های فرسوده یا محلات هدف برنامه بازآفرینی شهری در این برنامه به منظور ساخت مسکن است، افزود: تاکنون دستگاه های دولتی حتی یک قطعه زمین برای این منظور معرفی نکرده اند و در این راستا برای شناسایی اراضی دولتی به کمک توسعه گران، شهرداری ها و شوراهای شهر نیازمندیم.

وی با بیان اینکه یکی از فعالیت های کالبدی که در برنامه بازآفرینی، توسعه خدمات زیربنایی است که تامین آن ها برعهده دولت و شهرداری قرار دارد، بیان کرد: این خدمات عمدتا آب، برق و گاز هستند که طبیعتا دستگاه های خدمات رسان زیرساخت های شهری باید در این حوزه فعالیت کنند و شرکت بازآفرینی شهری نیز در قالب برنامه اقدام مشترک به آن ورود پیدا می کند.

وی گفت: برای نمونه، اگر در خدمات زیربنایی ۱۳ میلیارد تومان منابع به استان کرمان داده می شود، می توان با این ۱۳ میلیارد ظرفیتی ایجاد کرد که از سوی دستگاه های خدمات رسان حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان سرمایه دیگر نیز جذب شود.در خدمات روبنایی مانند ساخت درمانگاه، مدرسه، کتابخانه می توان از منابع اختصاصی استفاده کرد و در قالب فعالیت های اقدام مشترک، اقدامات مناسبی را در محلات هدف برنامه بازآفرینی انجام داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تخصیص منابع دولت در حوزه بهسازی محیطی نظیر معابر، پارک ها، فضای سبز و میادین شهری، گفت: طبق آیین نامه اجرایی مصوبه هیات دولت، اگر شهرداری به موضوع بهسازی محیطی ورود کند، دولت نیز تا ۷۰ درصد هزینه های آن را تامین خواهد کرد. البته در مراکز استان به دلیل منابع قابل توجهی که شهرداری ها دارند این نسبت تغییر می کند و شهرداری ها می توانند منابع بیشتری را به مواردی از این دست اختصاص دهند.

عشایری با اشاره به اینکه مجموعا حدود ۱۴۰ میلیارد تومان منابع برای استان کرمان پیش بینی شده است، گفت: ۵۴ میلیارد تومان از این مبلغ برای خدمات روبنایی و زیربنایی و ۷۱ میلیارد تومان برای ارائه تسهیلات به این استان اختصاص داده می شود. منابع و تسهیلاتی که دولت اختصاص می دهد به صورت خودکار آورده بخش خصوصی را نیز به دنبال خواهد داشت و در نهایت مجموع فرآیندها منتج به ایجاد ۱۱هزار شغل می شود.

بر پایه این گزارش، عشایری مدیرعامل شرکت ملی بازآفرینی شهری ایران اواسط مردادماه امسال گفته بود:‌ رئیس‌جمهوری تا پایان شهریور به وزارتخانه‌ها فرصت داده‌اند تا اراضی خود را در اختیار شرکت ملی بازآفرینی شهری ایران قرار دهند.

  • تسنیم
۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 × 3 =