تحلیل تخصصی بازار سنگ قزاقستان

تحلیل تخصصی بازار سنگ قزاقستان

در کشور قزاقستان پتانسیل های بسیار بالایی برای صادرات سنگ وجود دارد. صنعت ساخت وساز در این کشور همیشه روندی صعودی داشته و قزاقستان میتواند بازار بسیار مطلوبی برای صنعتگران ایران باشد.

263
0
ایران قزاقستان
ایران قزاقستان

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از یوستون، قزاقستان کشوری است در آسیای میانه و از لحاظ وسعت نهمین کشور بزرگ دنیاست. جمعیت قزاقستان ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر و زبانهای رسمی آن قزاقی و روسی است. قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی در دنیاست و تراکم جمعیتی کمی دارد.

آستانه، پایتخت کنونی قزاقستان شهری است بسیار سرد و بادخیز که دمای هوا در زمستان در آن به منفی ۴۰ درجه می‌رسد. قزاقستان از شمال با روسیه، از شرق با چین، در جنوب شرقی با قرقیزستان، در جنوب با ازبکستان و در جنوب غربی با ترکمنستان همسایه است. سواحل شمال شرقی دریای خزر در خاک این کشور قرار دارد.

وسعت قزاقستان ۲٫۷۱۷٫۳۰۰ کیلومتر مربع است و حدود ۲۰٪ آن در سمت کوه‌های اورال قرار گرفته و به لحاظ جغرافیایی بخشی از آن در اروپا است. البته قزاقستان معمولاً یک کشور آسیایی طبقه‌بندی می‌شود. قزاقستان به بزرگی اروپای غربی است و از دریای خزر در غرب تا کوه‌های آلتای در شرق ادامه می‌یابد. مرزهای شمالی قزاقستان در دشت‌های سیبری غربی و مرزهای جنوبی آن در بیابان‌های آسیای میانه قرار دارند.

با وجود وسعت زیادی که این کشور را نهمین کشور بزرگ دنیا کرده، بیشتر پهنه‌هایش کویر و استپ است و تراکم جمعیت آن تنها ۶ نفر در هر کیلومترمربع است. اقتصاد این کشور تا حد زیادی به بخش کشاورزی متکی است. قزاقستان بیشترین تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه را در میان جمهوری های تازه استقلال یافته دارد و نیز از اعضای مهم سازمان همکاری شانگهای و همچنین اوراسیا  میباشد.

این کشور از لحاظ منابع زیرزمینی بسیار غنی است، قزاقستان دهمین کشور از نظر ذخیره سنگ آهن جهان، هشتمین کشور از نظر ذخیره ذغال سنگ و حدود ۴۰% ذخایر فروآلیاژی جهان در این کشور وجود دارد. قزاقستان صاحب معادن بزرگ روی، سرب، منگنز، مس و در مورد معادن زغال سنگ، آهن و طلا نیز در بین ۱۰ کشور اول دنیا قرار دارد. قزاقستان یازدهمین منابع بزرگ هم در نفت و هم در گاز طبیعی را در اختیار دارد.

کشف و استخراج  نفت در مناطق غربی در کنار دریای خزر، این کشور را جزو کشورهایی با درصد رشد اقتصادی بالا در میان جمهوری ‌های شوروی سابق قرار داده است. اقتصاد قزاقستان بزرگترین اقتصاد در بین کشورهای آسیای میانه میباشد.

وجود کریدور ریلی بین المللی جمهوری اسلامی ایران – ترکمنستان – قزاقستان با توانایی جابجایی سالانه ۱۲ میلیون تن بار که یکی از بهترین، کوتاه ترین و اقتصادی ترین مسیرها برای اتصال شمال به جنوب میباشد یکی از راههای مهم ارتباطی بین دو کشور است. این خط راه آهن مجموعه کشورهای مشترک المنافع را از طریق ایران به خلیج فارس و بازارهای جهانی متصل مینماید.

وجود ارتباط دریایی بنادر ایران با بندر آکتائو در قزاقستان از راه های ارتباطی میان ایران و قزاقستان میباشد.

در قزاقستان شرکتهای بسیاری در زمینه ی صنعت ساختمان وجود دارد. در سالهای اخیر تعداد این شرکتها افزایش پیدا کرده بطوریکه در سال ۲۰۰۳ تعداد این شرکت ها ۴۲۸۹ عدد بوده است. اما در سالهای اخیر همواره روند صعودی داشته است. این رقم در سال ۲۰۱۲ به تعداد ۷۸۵۲ شرکت رسیده است که ۱۳۱۱ شرکت در شهر آلماتی و ۹۹۸ شرکت در شهر آستانه فعالیت میکنند.

در قزاقستان تنها پروژه های مسکونی که در سال ۲۰۱۳  آغاز شده، ۶،۸۴۳،۰۰۰ متر مربع بوده است. این رقم در سال ۲۰۱۴ به مقدار ۷،۵۱۸،۰۰۰   متر مربع رسیده است. در سال ۲۰۱۵ پروژه های آغاز شده ۸،۹۴۰،۰۰۰ متر مربع بوده است.

هزینه پروژه های عمرانی در سال ۲۰۱۳ در قزاقستان ۶،۹۲۰،۲۴۱،۰۰۰ دلار بوده است در حالیکه این رقم در سال ۲۰۱۴ به مقدار ۷،۵۲۴،۸۲۵،۰۰۰ دلار  رسیده است. در سال ۲۰۱۵ باز روند صعودی داشته و به رقم ۸،۱۰۲،۰۴۲،۰۰۰ دلار رسیده است.

حجم سرمایه گذار در بخش ساخت خانه های مسکونی در سال ۲۰۱۴، رقمی بالغ بر ۱،۷۴۰،۷۸۰،۰۰۰ دلار بوده و در سال ۲۰۱۵ به رقم ۲،۰۴۰،۲۰۴،۰۰۰ رسیده است. در ماه ژانویه سال ۲۰۱۶ ، سرمایه گذاری در بخش مسکن بالغ بر ۱۰۲،۶۲۱،۲۷۰ دلار بوده است.

با توجه به آمار و ارقام بالا در کشور قزاقستان پتانسیل های بسیار بالایی وجود دارد. همواره صنعت ساخت وساز روند صعودی داشته و قزاقستان میتواند بازار بسیار مطلوبی برای صنعتگران ایران باشد.

قزاقستان همواره بخشی از نیاز سنگ خود را از طریق واردات تامین کرده است که به شرح زیر میباشد :

۶۸۰۱- Setts, curbstones and flagstones, of natural stone (except slate).

 ۶۸۰۱- سنگ برای سنگ فرش، سنگ برای کنار پیاده رو و سنگ به صورت لوح برای سنگ فرش، از سنگ طبیعی (به استثنای سنگ لوح)

در زمینه این محصول قزاقستان در سال ۲۰۱۰ ، به مقدار  ۵,۶۵۱،۰۰۰ دلار واردات داشته است، روند واردات ادامه داشته است و این رقم در سال ۲۰۱۴، به مقدار ۱،۱۴۵،۰۰۰ دلار بوده است.چین بزرگترین تامین کننده این محصول بوده  و قزاقستان در سال ۲۰۱۴ از ایران هیچگونه وارداتی نداشته است.

۶۸۰۲- Worked monumental or building stone (except slate) and articles thereof, other than goods of heading 68.01; mosaic cubes and the like, of natural stone (including slate), whether or not on a backing; artificially coloured granules, chippings and powder, of natural stone (including slate).

۶۸۰۲- سنگ تراش پذیر کار شده، یا سنگ ساختمان ،( به استثنای سنگ لوح ) کار شده واشیاء ساخته شده از این سنگها، غیر از سنگهای شماره ۶۸۰۱، مکعب بزرگ یا کوچک برای موزائیک کاری و همانند ، از سنگ طبیعی ( از جمله سنگ لوح ) حتی روی تکیه گاه، دانه تراشه و پودر، از سنگ طبیعی (همچنین سنگ لوح) که به طور مصنوعی رنگ شده باشند.

در زمینه این محصول قزاقستان در سال ۲۰۱۰ به مقدار ۳۶،۹۷۳،۰۰۰ دلار واردات داشته است. این مقدار روند صعودی داشته  و در سال ۲۰۱۴ به رقم ۱۰۵،۳۴۷،۰۰۰ دلار رسیده است. بزرگترین تامین کننده این محصول چین بوده است. در زمینه این محصول قزاقستان از ایران واردات داشته است که این رقم در سال ۲۰۱۳، به مقدار ۳،۱۸۸،۰۰۰ دلار و در سال ۲۰۱۴، به مقدار ۳،۹۷۹،۰۰۰ دلار بوده است.

۶۸۱۵- Articles of stone or of other mineral substances (including carbon fibres, articles of carbon fibres and articles of peat), not elsewhere specified or included.

۶۸۱۵- اشیاء ساخته شده از سنگ یا از سایر مواد معدنی ( همچنین الیاف کربن، اشیاء ساخته شده از الیاف کربن و اشیاء ساخته شده از تورب) که در جای دیگر گفته نشده و مشمول شماره دیگر تعرفه نشده باشد.

در زمینه این محصول در سال ۲۰۱۴، مقدار ۱۰،۹۸۰،۰۰۰ دلار واردات داشته که بزرگترین تامین کننده کشور لهستان بوده است. در سال ۲۰۱۴ از ایران واردات نداشته است.

۲۵۱۶- Granite, porphyry, basalt, sandstone and other monumental or building stone, whether or not roughly trimmed or merely cut, by sawing or otherwise, into blocks or slabs of a rectangular (including square) shape.

۲۵۱۶- سنگ خارا، سنگ سماق ، سنگ رخام سیاه (  Basalt  ) ، ماسه سنگ و سایر سنگهای تراش یا ساختمان حتی ناهمواری گرفته شده یا فقط بریده شده به وسیله اره یا به نحوی دیگر، به صورت بلوک ( Block  ) یا به شکل لوح (  Slabs  ) مربع یا مربع مستطیل.

در زمینه این محصول در سال ۲۰۱۰ ، به مقدار ۲،۲۹۴،۰۰۰ دلار واردات داشته است و رقم واردات در سال ۲۰۱۴ به مقدار ۸۴۴،۰۰۰  دلار بوده است. در زمینه این محصول در سال ۲۰۱۴  از ایران واردات نداشته است.

۲۵۲۱- Limestone flux; limestone and other calcareous stone, of a kind used for the manufacture of lime or cement.

۲۵۲۱- کاستین( Castines ) ، سنگ آهک یا سنگ سیمان

در زمینه این محصول در سال ۲۰۱۴، به مقدار ۳۹۱،۰۰۰ دلار واردات داشته است و از ایران از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ ، واردات نداشته است.

۲۵۱۵- Marble, travertine, ecaussine and other calcareous monumental or building stone of an apparent specific gravity of 2.5 or more, and alabaster, whether or not roughly trimmed or

merely cut, by sawing or otherwise, into blocks or slabs of a rectangular (including square) shape.

۲۵۱۵- سنگ مرمر، سنگ های تراورتن، سنگهای اکوسین و سایر سنگ های آهکی برای تراش   ( Monumental ) یا ساختمان که وزن مخصوص ظاهری آنها مساوی ۲٫۵ یا بیشتر باشد، وسنگ رخام  ( Alabaster )، حتی ناهمواری گرفته شده یا فقط بریده شده، به وسیله اره یا به نحوی دیگر، به صورت بلوک( Block) یا به شکل لوح ( Slabs) مربع یا مربع مستطیل.

در زمینه این محصول در سال ۲۰۱۲ به مقدار ۱،۴۵۶،۰۰۰ دلار واردات داشته است ، که ۳۷،۰۰۰ دلار واردات از ایران بوده است.

در زمینه این محصول در سال ۲۰۱۳ به مقدار ۳،۳۸۰،۰۰۰ دلار واردات داشته است که ۲۷،۰۰۰ دلار واردات از ایران بوده است.

در زمینه این محصول در سال ۲۰۱۴ به مقدار ۲،۷۹۵،۰۰۰ دلار واردات داشته است که ۹۲،۰۰۰ دلار واردات از ایران بوده است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید