تاریخچه ماربل در کشور مصر

تاریخچه ماربل در کشور مصر

528
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، مهندس امیر بیگلری در یادداشتی که در کتاب دهم راهنمای سنگ ایران منتشر کرده است درباره مصر و صنعت سنگ آن چنین می گوید: مرمریت نوعی سنگ تزیینی باارزش است که از مدتهای بسیار دور مورد استفاده بوده است. به گونه ای که می توان گفت که استخراج مرمریت و صنعت فرآوری آن از کهن ترین صنایع می باشد.

مصریان باستان ۵۰۰۰ سال قبل، ۴۰ نوع مختلف سنگ تزیینی را می شناختند و با برخی از گونه های سنگ مرمریت همانند آلباستر و گرانیتها کار می کردند. برخی تاریخ نویسان اظهار داشته اند که یونانیان و رومیان باستان مهارت معدنکاری و استخراج و فرآوری مرمریت را از مصریان باستان کسب کردند و بدین گونه است که بعد از گذشت هزاران سال، فعالیتهای اقتصادی شهری مثل کارارا در ایتالیا به این صنعت و بطور کلی سنگ مرمریت متکی می باشد.

امروزه سنگ مرمریت محصولی تغیر یافته است که به صورت بین المللی داد وستد می شود. قیمت و ارزش مرمریتها از یک طرف به خواص طبیعی آن مانند: کیفیت ، نوع و رنگ آن واز طرف دیگر تکنولوژی فرآوری آن مثل نوع برش ، ساب ، سایز و ضخامت آن بستگی دارد.

از این رو کشوری به این صنعت تکیه می کند که از یک طرف دارای ذخایر غنی طبیعی از این سنگ واز طرف دیگر تکنولوژی قوی و کاملی را داشته تا بتواند در داخل کشور و یا در سایرکشورها نمایشی قابل قبول داشته باشد .

انواع و خصوصیات سنگ ماربل
بدست آمده و به معنی برف سفید و سنگ بدون لکه و عیب می باشد. صنعت Marmaros ازکلمه یونانی Marble بطور کلی،کلمه به معنی با شکوه و درخشان می باشد و فعل به معنی درخشیدن و برق زدن می باشد. بعداز گذشت armareos از لحاظ تاریخی، سنگ ماربل به سنگی گفته می شد که از لحاظ ساب پذیری با قابلیت ساب پذیری بالا بوده است.

در قرن ۱۹ انواع جدیدی از این سنگ به صورتهای مختلف و رنگهای مختلف شناخته شدند که دارای بافتهای مختلف و رنگهای زیبایی بودند. امروزه تمامی اکتشافات مرمریتی، گرانیتی، سرپانتینی، سینیتی، کوارتزیتی، پرفیری، آلباستری و دیوریتی در زیرمجموعه سنگ ماربل قرار می گیرند.
سنگ ماربل هم بصورت آنتیک یا مدرن می باشد. مهمترین و مشهورترین معادن ماربل در کارارا در ایتالیا می باشدو که از زمان امپراتوری اگوستوس مورد استفاده قرار می گرفت.

امروزه بیش از ۲۵۰۰ نوع سنگ ماربل شناخته شده و ثبت گردیده که ارزش مادی آنها بر اساس خصوصیات آنها تعیین می شود . منطقه کارارا که در شمال ایتالیا قرار گرفته است شامل مشهورترین ذخایر سنگ ماربل در دنیا می باشد و بطور اختصار مرکز این صنعت در سراسر جهان می باشد.

در ایتالیا بیش از ۳۰۰ نوع سنگ ماربل شناخته شده که وجه تمایزآن با سایر کشورها می باشد. دومین کشور غنی از این بابت کشور یونان می باشد که در حدود ۱۰۰ نوع مختلف از این سنگ می باشد. کشور مصر در حدود ۲۵ نوع از این سنگ را دارا می باشد که از این حیث در رتبه نهم جهان می باشد.

تعداد اندکی از مصنوعات سنگی می باشند که دارای یک رنگ بوده و تنوع رنگ نداشته باشند. برخی از آنها مشکی زیبا و تعدادی هم سفید می باشند. تعداد زیادی از آنها تلفیقی از رنگهای طوسی و قهوه ای در خود دارند که از حالت ساده خود در آمده اند. رنگ آبی و بنفش آنها کمیاب و نادر هستند، این دو رنگ در منطقه ودر دیده شده اند. درجهت مشخص کردن ارزش ذخیره تفکیک آنها از لحاظ خواص شیمیایی و ترکیبات آنها و همچنین ویژگیهای اولیه فیزیکی سنگ ماربل مهم است. سنگ ماربل دارای وزن معمول از ۵/۲ تا ۳ تن برای هر مترمکعب می باشد. ویژگیهای اولیه مانند: درصد جذب آب، چگالی، مقاومت فشاری، مدول شکستگی و مقاومت و دوام در ارزش گذاری و قیمت سنگ مهم است.

مصارف اصلی سنگ طبیعی درصد از کل
کف ساختمان %۳۷
پوشش خارجی %۱۰
پوشش داخلی %۱۰
پله %۳.۵
کارهای تخصصی و خاص %۱۲
کارهای ساختاری %۱۰
سنگ قبر %۱۵
استفاده های دیگر %۲.۵
کل %۱۰۰

در ده سال گذشته، سنگ طبیعی خصوصا ماربل و گرانیت بصورت خاص در منازل لوکس وگران قیمت کار می شده اند. موارد استفاده آنها در آشپزخانه، حمام، ورودی ساختمان و اتاق نشیمن و نیز، شرکتها و اداره جات مانند بانکها از این سنگها جهت پوشش داخلی و دیوارهای خود استفاده می کردند.

سیرتکامل صنعت سنگ ماربل در مصر

طبیعت سهم عظیم و وسیعی از ذخایر ماربل و گرانیت را به مصر بخشیده است. مصریان باستان سنگ گرانیت را جهت ساختن مناطق و ساختمانهای مهم مورد استفاده قرار می دادند. با توجه به اسناد و مدارک رومیان باستان دانش معدنکاری و برش سنگهای طبیعی و بخصوص گرانیت را از قرن ۳ قبل از میلاد بدست آوردند. این تکنولوژی مجددا به ایتالیا بازگشت و در آنجا این دانش تکامل پیدا کرد و سیر تکاملی خود را طی نمود بطوریکه بعنوان یک الگو در سنگ ماربل تبدیل گردید.

از طرف دیگر، صنعت سنگ طبیعی مصر، در طول قرنها ساکن و راکد ماند. با پیشرفت تمدن اسلامی در مصر صنعت ماربل و گرانیت مجددا رونق پیدا کرد. هم اکنون چندین مسجد و ساختمان در مصر وجود دارند که نمادی زیبا از سنگهای برش خورده را نشان میدهند.

درطول قرن نوزدهم و اکثر قرن بیستم بسیاری از سنگهای ماربل وگرانیت که در مساجد، ساختمان های لوکس، کاخ ها وموزه ها استفاده شده اند، بطورعمده از کشورهای دیگر وارد می شدند. بنابر اظهارات زمین شناس، محمدسامح آفیا (۱۹۹۸) واردات حتی بعد از انقلاب در سال ۱۹۵۲ نیز ادامه پیدا کرد. تنها گاه گاهی برخی دستورات بوسیله مراجع مصر جهت اندازه گیری هزینه های برش واردات این سنگها را محدود می کرد. این نکته نیز قابل ذکر است که در سال ۱۹۴۸ دو شرکت اصلی وجود داشتند که در ارتباط با معادن سنگ فعالیت داشتند.

استخراج سنگ ماربل در قرن پانزدهم در مصر نشان دهنده رشد این کشور بود. این رشد و ترقی با ساختمان سد در ارتباط زیادی داشت. ساختن آن نیاز به سنگهای بسیار خشک جهت بدنه این سد بود. در سال ۱۹۶۲ ، تولیدات گرانیت در مصر ، ۲۱۹ تن بدست آمد و در سال ۱۹۶۳ این تولیدات به ۲۵۶ تن رسید. این مسّله سود بسیارزیادو قابل توجهی را حاصل نمود و دولت نیز به واسطه آن چندین قانون و دستور را در ارتباط با فعالیت در این صنعت را صادرو منتشر نمود.

یکی از مهمترین این قوانین از طرف نایب رییس مصر در سال ۱۹۶۲ برای انتقال تمام اختیارات مربوط به استخراج و فرآوری سنگ ماربل و گرانیت از سازمان کل نقشه برداری و اندازه گیری مصر به یک سازمان دیگر تا زمانیکه این امکان را داشته باشد که برنامه و اهداف تکنیکی و منسجمی را در دستور کار خود قرار دهد.

برای اولین بار برنامه پنج ساله مصر ( ۱۹۶۵ – ۱۹۶۰ ) شامل پروژه های مربوط به اکتشاف سنگهای طبیعی بود. نتایج توجهات دولتی به تولیدات محلی انعکاس قابل توجهی در کاهش واردات سنگ در کل این سالها داشت. در سال ۱۹۷۳ واردات سنگهای طبیعی ۶۴۲ تن به ارزش ۲۰۰۰۰ که در سال ۱۹۷۴ به ۹۶ تن به ارزش ۲۸۰۰ کاهش پیدا کرد.

در سال ۱۹۷۹ شرکت معدنی با سرمایه ۲/۱ میلیون پوند ( در سال ۱۹۸۱ به ۵ میلیون افزایش پیدا کرد ) تاسیس گردید. این شرکت در سال ۱۹۸۳ کارخانه ای را به منظور فرآوری گرانیت و ماربل با ظرفیت ۶۵۰۰۰ متر مربع پلاک ماربل و ۱۰۰۰۰ متر مربع پلاک گرانیت احداث نمود که کل این پروژه در حدود ۳ میلیون هزینه در بر داشت. این شرکت برنامه های خود را درجهت توسعه سرمایه گذاری در بخش ماربل و گرانیت گسترش داد ولی این برنامه ها هیچ موقع به انجام نرسید.

در اواسط سال ۱۹۸۰، حداکثر ظرفیت ماشین آلات برش سنگ در این کشور برای همه انواع سنگ ۸۵۰ / ۴۹ متر مربع بود. در همان زمان تمامی تلاشها در جهت افزایش میزان برش و افزایش ظرفیت فرآوری صرف شد. این تلاشها تا رسیدن به ظرفیت ۰۵۰ / ۷۵ ادامه داشت در همین زمان این رقم به ۶۰۰۰۰ متر مربع رسید.

در سال ۱۹۹۰ با توجه به تمایل کسانی که در این زمینه فعالیت داشتند، سرمایه گذاران مختلفی در صنعت سنگ ساختمانی شروع به سرملیه گذاری کردند. و با توجه به سود بالایی که در بر داشت ، به نظر می رسید که پتانسیل خوب و قوی را در جهت رشد و ترقی داشته باشد. از این گذشته با توجه به تکنولوژی نسبتا ارزان و هزینه ارزان ، هزینه معدنکاری زیاد بالانبود.

از اواخر سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ ورود به به این صنعت رشد مضاعفی پیدا کرد و این مسـله ناشی از سود بالای این صنعت بود. این موارد باعث شد که سرمایه گذارانی که در این صنعت سرمایه گذاری کرده بودند، به سمت تکنولوژی های جدید سوق پیدا کنند و بدین ترتیب در کنار آن واردات ماشین آلات آغاز گردید. و این مطلب با توجه نداشتن ارزش پولی بالا باعث بالا رفتن هزینه ها گردید. که در نتیجه هزینه معدنکاری افزایش پیدا کرد.

اگر صنعت ماربل را به دو قسمت تقسیم کنیم که شامل استخراج و فرآوری می باشد، متوجه می شویم که بخش استخراج بیشتر پذیرای سرمایه گذاران بوده تا بخش فرآوری. صنعت سنگ تزیینی در سالهای اخیر رشد زیادی داشته است و این به دلیل رشدی است که در صنعت ساختمان در مصرو ساخت بناهای مسکونی، ویلایی و توریستی است که در کنار دریای احمر و مدیترانه ساخته شده اند.

art10_1

موقعیت معادن ماربل در مصر
نقشه مصر مثل شکل ۱ موقعیت معادن ماربل و گرانیت را به خوبی نشان میدهد. معادن ماربل در موقعیتهای متفاوتی در کل کشور یافت میشوند. وبا داشتن ذخایری در کناره ساحل دریای احمر ( زفرانا )، سینای، مینا، آسیوت، اسوان و صحرای شرقی متخصصین عقیده دارند که مصر دارای ذخایر بسیار زیاد زیرزمینی از معادن ماربل می باشد. شکل ۲ انواع ماربل را در معادن مختلف نشان میدهد مانند سنگ مرمریت ((کارارا مشکی ))

مرمریت کارارا یکی از معروفترین ماربل های ایتالیایی است که در جهان شهرت دارد. نسبت دادن این نام به ماربل مصری بر این مطلب دلالت دارد که این سنگ شباهت زیادی به هم دارند.

مشخصات نام تجاری موقعیت نوع سنگ
رنگ سفید با رگه مشکی کارارا سفید ال الاکی – ال میاه ماربل سفید
مشکی با رگه سفید کارارامشکی ال الاکی – شمال البرامیا ماربل مشکی
سفید و کرم تیره برلاتو کارگا – زفرانا – غرب سوهاگ سنگ کلسیک ۱
صورتی تیره بوتشینو فیران – سینا – زفرانا –گالالا سنگ کلسیک ۲
سبز تیره مرمریت سبز اتالا – کوه ام حسن – سرپانتین سبز
 کرم مایل به قهوه ای فلتو روسو الحسنا سنگ کلسیک ۳
سبز تیره و روشن مرمریت سبز جبل الدخان ماربل سبز
قرمز تیره و روشن مرمریت قرمز آسیوت – سوهاگ ماربل قرمز
زرد طلایی آلباستر منیا – آسیوت – بنی سوییف آلباستر
خاکستری ترستا ادفو – غرب منیا ماربل خاکستری
۱+
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

18 − دوازده =