بیست و چهارمین جلسه کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اراک

بیست و چهارمین جلسه کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اراک

318
0

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، بیست و چهارمین جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی اراک در محل اتاق جلسات سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی برگزار شد.

در ابتدای جلسه گزارشی دقیق و مفصل از عملکرد کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی اراک توسط عزیز میرزائیان قرائت شد.

لزوم حضور پررنگ بخش خصوصی در تصمیم گیری ها

بهنام نیکفر
بهنام نیکفر

در ادامه جلسه بهنام نیکفر رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی اراک اظهار داشت: در جلسه ای که دیروز با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت جناب آقای شریعتمداری و رئیس مجلس در کمیسیون معدن مجلس برگزار شد نمایندگان اتاق بازرگانی نیز حضور داشتند و در این جلسه برای رفع موانع تولید در حوزه معدن مذاکرات بسیار مثبتی انجام شد و مسئولین قول دادند در مورد مسائلی مانند مالیات برارزش افزوده، گمرک و دیگر مشکلات اقدامات لازم را انجام دهند.

وی افزود: بخش خصوصی کشور باید با جدیت بیشتری در حوزه های مربوط به قوانین تولید وارد شود و در این زمینه و رفع مشکلات مسئولین را یاری رساند. در زمینه مالیات برارزش افزوده معادن و کارخانجات و همچنین تعرفه های گمرکی لازم است نظرات بخش خصوصی به مسئولین اعلام شود، به طور قطع این نظرات موثر است و می تواند در جهت بهبود اوضاع کسب و تولید نقش مهمی را ایفاء کند.

وی ادامه داد: برخی قوانین موجود در کشور از قوام و دوام لازم برخوردار است و برای کسب و کار و تولید بسیار مفید هستند اما برخی قوانین موجود هم نیاز به اصلاح و بازنگری دارند و باید اصلاحات لازم در مورد آنها صورت پذیرد، به هر میزان که بخش خصوصی کشور در امور اصلاح قوانین با قدرت بیشتری وارد شود نتایج بهتری برای کسب و کار رقم خواهد خود.

وی تصریح کرد: در حوزه صادرات هم مشکلات بسیار زیادی داریم که عمده آن مربوط به تبادل پول بین کشور ایران و دیگر کشورها است و لازم است که در این مورد تلاش های بیشتری توسط مسئولین بانکی کشور صورت پذیرد. البته مساله صادرات و رشد و توسعه آن به این راحتی ها امکان پذیر نیست و باید تلاشهای بخش خصوصی در این زمینه بسیار بیشتر شود.

وی ادامه داد: صنعت معدن یکی از مهمترین صنایع کشور است و به نوعی صنعت مادر محسوب می شود. ما باید تمامی همت و تلاش خود را به کار بندیم تا تمامی معادنی که در کشور موجود هستند فعالیت مستمر داشته باشند. دراین زمینه لازم است مشکلات معادنی که به دلایل مختلف تعطیل شده اند برطرف شود و این معادن به چرخه تولید بازگردند.

لزوم تعریف منابع پایدار

محسن بسارده
محسن بسارده

در ادامه محسن بسارده معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: اعضاء کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی اراک با همه مشغله هایی که دارند وقت می گذارند و برای رشد و توسعه صنعت سنگ فعالیت می کنند که این مساله در جای خود بسیار ارزشمند است و جای تقدیر دارد.

وی افزود: گزارش بسیار جامع و کاملی از فعالیت این کمیسیون تهیه شده است که این نشان دهنده علاقه این دوستان به رشد و توسعه همه جانبه این صنعت است. برای انجام بسیاری از فعالیت هایی که مد نظر دوستان است دولت می تواند کمک کند اما منابع دولت محدود است و برای تسریع در انجام امور باید به فکر منابع پایدار باشیم.

تشکیل میز سنگ در استان مرکزی

جعفر اصغری
جعفر اصغری

در ادامه جعفر اصغری معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: برای سال ۹۶ طبق برنامه ریزهای انجام شده باید ۸۲۵ میلیون دلار صادرات در استان مرکزی داشته باشیم که ۵۸ میلیون دلار این مبلغ مربوط به بخش معدن است. تاکنون در حوزه معدن استان مرکزی ۱۶ میلیون دلار صادرات داشتیم و امیدواریم تا پایان سال رقم ۵۸ میلیون دلار صادرات در حوزه معدن تحقق یابد.

وی ادامه داد: برای رشد و توسعه صادرات سنگ استان مرکزی پیشنهاد داده ایم تا میز سنگ کشوری در استان مرکزی تشکیل شود. به طور قطع با تشکیل میز سنگ کشوری در استان مرکزی می توانیم در زمینه صادرات سنگ به کشورهای دیگر با قدرت بیشتری عمل کنیم و میزان صادرات را در این بخش افزایش دهیم.

لزوم حضور دفتر گمرک در نمایشگاه سنگ ایران

محمد حلاجیان
محمد حلاجیان

در ادامه محمد حلاجیان مدیر اجرایی نمایشگاه سنگ ایران اظهار داشت: یکی از مهمترین نقاط قوت دهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران حضور تجار و بازرگانان از کشورهای مختلف و انجام مذاکرات این تجار با فعالان صنعت سنگ ایران بود که نتایج صادراتی بسیار درخشانی را نیز به همراه داشت.

وی ادامه داد: برای نمایشگاه یازدهم ازهم اکنون برنامه ریزی شده و در نظر داریم این نمایشگاه را با حضور حداکثری معادن و صنعت سنگ ایران و حضور حداکثری تجار و بازرگانان بین المللی برگزار کنیم و در این زمینه لازم است اتاق بازرگانی که متولی این کار است همراهی های لازم را با ما داشته باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه مجوز بین المللی شدن نمایشگاه سنگ ایران صادر شده لازم است در این نمایشگاه دفتر گمرک وجود داشته باشد. حضور گمرک در نمایشگاه سنگ ایران الزامی است، وجود دفتر کمرگ در نمایشگاه علاوه بر اینکه روند امور حضور تجار و بازرگانان خارجی و افرادی که از کشورهای دیگر می خواهند به عنوان غرفه دار در این نمایشگاه حضور داشته باشند را تسریع می کند می تواند در زمینه صادرات سنگ از منطقه محلات و حومه به دیگر کشورها نقش بسیار پر رنگی را ایفاء کند.

برای ایجاد دفتر گمرک در محلات اعلام آمادگی کرده ایم

حسین سروش
حسین سروش

در ادامه حسین سروش رئیس انجمن صنفی سنگبران شهرستان محلات اظهار کرد: بخش عمده ای از صادرات سنگ توسط دلال ها صورت می پذیرد که اینها سنگ را از واحدهای تولیدی محلات خریداری و به کشورهای دیگر صادر می کنند.

وی افزود: به طور حتم اگر گمرک در نمایشگاه سنگ ایران وجود داشته باشد بخشی از این صادرات یا همه آن می تواند از این دفتر انجام شود که این مساله برای افزایش آمار صادرات استان مرکزی نیز بسیار مهم و تاثیر گذار است. ما در سال ۹۵ برای ایجاد این دفتر در محلات اعلام آمادگی کرده ایم ولی تاکنون اتفاقی نیافتاده و این دفتر در محلات احداث نشده است.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

پانزده − هشت =