گلکار: اولین تهدید سرمایه‌گذاری خارجی مساله بانکی است

گلکار: اولین تهدید سرمایه‌گذاری خارجی مساله بانکی است

فعال اقتصادی و کارشناس سرمایه‌گذاری: بحث حقوقی و قراردادهایی که با شرکت های خارجی منعقد می شود بسیار مهم است و باید از وکلایی در این زمینه بهره برد که به قوانین حقوق بین‌المللی مسلط باشند

294
0
بهزاد گل کار
بهزاد گل کار

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از روابط عمومی اتاق ایران، نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران با محوریت بررسی تهدیدها و چالش‌های سرمایه‌گذاری خارجی در پسا تحریم در اتاق ایران برگزار شد.

بهزاد گل‌ کار فعال اقتصادی و کارشناس سرمایه‌گذاری در این نشست گفت: اولین تهدید سرمایه‌گذاری خارجی مساله بانکی است البته با باز شدن سوئیفت همه مشکلات حل نمی‌شود و موانع دیگری نیز در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: پس از ۱۲ سال تحریم‌های ایران برداشته شده است، در مدت این ۱۲ سال  ایران از بازار بین‌المللی بسیار دور شده است. در این مدت فضای بین‌المللی به سرعت تغییر کرده و دیگر نمی‌توان با همان استانداردهای ۱۲ سال قبل به فعالیت ادامه داد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه فعالان اقتصادی و شرکت‌های ایرانی باید به زبان مشترک اقتصادی بین المللی مسلط شوند، گفت: زبان جذب سرمایه و فعالیت در خارج از کشور و به خصوص اروپا، زبان فعالیت با چینی‌ها نیست و باید ارتقا یابد.

گل‌کار افزود: راهکارهای حل این موضوع مشورت با بنگاه‌های حقوقی داخلی و خارجی و کم‌کردن ریسک سرمایه‌گذاری است. اطمینان سازی برای شرکای خارجی و انتخاب درست شریک تجاری خارجی بسیار مهم است. بعضی شرکت‌های ایرانی برای جذب مشتری خارجی به تخریب یکدیگر می پردازند که این کار اصلا درست نیست.

این فعال اقتصادی ادامه داد: باید در انتخاب صنایع دقت شود، نباید در کشور به سمت همه صنایع برویم.

وی افزود:بحث حقوقی و قراردادهایی که با شرکت های خارجی منعقد می شود بسیار مهم است و باید از وکلایی در این زمینه بهره برد که به قوانین حقوق بین‌المللی مسلط باشند چرا که برای شرکت‌ها و افراد اروپایی، قراردادها همیشه ساختارمند، غیر قابل تغییر، چندین صفحه‌ای است و باید به آنها مسلط بود.

وی گفت: برابر کردن نرخ دو ارز دولتی و آزاد برای شرکت‌های اروپایی بسیار پر اهمیت است و دولت باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

4 − دو =