بهروز برنا: ایران جزو ۱۰ کشور برتر معدنی دنیا است

بهروز برنا: ایران جزو ۱۰ کشور برتر معدنی دنیا است

معاون اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی: 2.5 درصد ذخایر معدنی کشور در استان آذربایجان‌غربی قرار دارد و بنابراین این استان باید از اولویت اساسی معدنی کشور باشد.

196
0
بهروز برنا
بهروز برنا

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران، بهروز برنا معاون اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در چهارمین نشست تخصصی علوم زمین در ارومیه، اظهار داشت: مساله معدن یکی از بحث‌های مهم اقتصاد کشور است. ایران جزو ۱۰ کشور برتر معدنی دنیا محسوب می‌شود. هفت درصد ذخایر شناخته شده دنیا در کشور ما است و ۷۰ نوع ماده معدنی، ۴۲ نوع ماده غیرفلزی و ۱۱ نوع ماده فلزی در ایران وجود دارد.

وی افزود: بیش از ۹ هزار معدن در سطح کشور شناسایی شده که از این تعداد بیش از شش هزار معدن فعال هستند. ۱۲ معدن ایران در کلاس جهانی قرار دارند. ۲٫۵ درصد ذخایر معدنی کشور در استان آذربایجان‌غربی قرار دارد و بنابراین این استان باید از اولویت اساسی معدنی کشور باشد.

برنا اظهار داشت: هم‌اکنون ۱۰۰۰ محدوده امیدبخش برای طلا در کشور کشف شده و ۲۱ استان کشور نیز به‌عنوان استان طلایی شناخته می‌شوند. از ابتدای خلقت ۱۳۵ هزار تن طلا در دنیا به بهره‌برداری رسیده که نیمی ازاین بهره برداری در قرن اخیر بوده است.

معاون اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی: طلا، سنگ‌نما، تیتان، جیوه، آنتیموان و میکای استان آذربایجان غربی در سطح ملی مطرح بوده و از مهمترین مواد معدنی استان به شمار می‌روند.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید