بهره‌برداری از معادن سنگ‌ یکی از عوامل تخریب جنگل‌های غرب کشور

بهره‌برداری از معادن سنگ‌ یکی از عوامل تخریب جنگل‌های غرب کشور

پژوهشگر مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي لرستان: یکی از عوامل تخريب و از بين بردن جنگل‌هاي غرب کشور، بهره‌برداري از معادن سنگ‌ ساختماني است.

443
0
معدن سنگ چینی
معدن سنگ چینی

به گزارش خبرگزاری سنگ ایران به نقل از ایسنا، سید رحمان سهرابی پژوهشگر مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار کرد: یکی از عوامل تخریب و از بین بردن جنگل‌های غرب کشور، بهره‌برداری از معادن سنگ‌ ساختمانی است. به طوری‌ که با حذف کامل عناصر گیاهی و تخریب و نابودی کامل خاک، استقرار طبیعی عناصر جنگلی در این مناطق ناممکن و محال شده است.

وی اضافه کرد: از طرفی این محوطه‌ها پس از برداشت سنگ به صورت لکه ­های کم و بیش وسیع دگرگون شده و خالی از درخت، درختچه و سایر عناصر گیاهی می­شوند. لذا مدیران و کارشناسان منابع‌طبیعی برای بازگرداندن و بازساری این مناطق دنبال چاره و راه‌حلهایی هستند.

سهرابی اظهار کرد: یکی از این راه حل‌ها می‌تواند معرفی گونه‌ها و عناصر با قابلیت استقرار در این عرصه‌ها در قالب طرح‌های غنی سازی و بذرکاری باشد. نتایج قابل ارائه طرح پژوهشی با بکارگیری نهال و بذر گونه‌های بنه، بادامک، تنگرس، بلوط و داغداعان که در عرصه‌های تخریب شده معادن سنگ منطقه چگنی اجرا شد با  مقایسه بین موفقیت کشت نهال و بذر در سازگاری و استقرار گونه‌های درختی و درختچه‌ای در اراضی تخریب یافته که توسط عملیات معدن‌کاوی مورد تخریب گرفته، اجراء شده است.

این پژوهشگر مرکز تحقیقات اظهار کرد: پس از مراقبت‌های لازم و آمار برداری سالانه و مرتب کردن اطلاعات و مقایسه میانگین­ها با روش آزمون دانکن، تعداد نهال‌های زنده با استفاده از نرم افزارهای آماری نتایجی به دست آمد.

وی ادامه داد: نهال گونه داغداغان با ۲۱ درصد زنده‌مانی بعنوان تیمار برتر و نهال گونه تنگرس با ۶ درصد زنده‌مانی بعنوان تیمار پائین‌تر معرفی می‌شود و در مورد بذر گونه‌های کاشته شده، نتایج نشان می‌دهد که بذر گونه بادامک با ۲۵ درصد زنده‌مانی بعنوان تیمار برتر و گونه داغداغان با صفر درصد استقرار پایین‌ترین موفقیت را داشت.

این محقق بیان کرد: در نهایت نتایج تجزیه و تحلیل مرکب طرح نشان داد که می‌توان جهت استقرار عناصر بیولوژیک(درخت و درختچه) و احیای اراضی کاملا تخریب شده محوطه‌های معدن سنگ نهال‌کاری با نهال دو ساله داغداغان(Celtis caucasica) و بذرکاری با بذر گونه بادامک (Amygdalus scoparia) را پیشنهاد داد.

۰
کانال خبرگزاری سنگ ایران در تلگرام

دیدگاهی نیست

دیدگاهی بنویسید

سیزده + 17 =